Kto i dokąd płynie... Czyli o systemie AIS słów kilka

in polish •  5 months ago
Trzy ostatnie dni pracowaliśmy w terenie nad morzem. Prace w trudnych warunkach rekompensowało rześkie, morskie powietrze, świetna rybacka kuchnia i towarzystwo ludzi morza, u których mieszkałem. Kolega z pracy pochodzi z Pomorza. Jego rodzina mieszka 500 m od plaży, nie chcieli słuchać, że będziemy mieszać w hotelu i jeść na lokalnej stołówce. Wjechaliśmy tylko na chwile przywitać się i wypić kawę a skończyło się pokojem z łazienką dla każdego, kanapkami do pracy i posiłkami na ciepło z domowej kuchni, które po dniu pracy smakowały niesamowicie. Nigdy nie jadłem tak pysznej zupy rybnej jak tam.

W kuchni stał 24/h odpalony laptop z jakąś mapą morską, na który domownicy zaglądali co jakiś czas dzieląc się informacjami kto gdzie płynie i kiedy prawdopodobnie wraca. Z ciekawości zapytałem co to za system i tak dowiedziałem się o AIS (Automatic Identification System).

Kilka różnych podmiotów związanych z komunikacją morską na łamach swojej strony internetowej prowadzi monitoring systemu AIS i udostępnia te dane do wiadomości publicznej.

-Marine Traffic (w kilku językach)
-Vessel Finder
-PortMaps(angielski)
-ShippingExplorer

Dowiedziałem się, że Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu tzw. SOLAS (International Convention for the Safety of Life at Sea) w rozdziale 5 dotyczącym radiokomunikacji nakłada na wszystkie statki obowiązek posiadania urządzenia nadawczego - transpondera pracującego w systemie AIS. Dane z tego systemu wykorzystywane są przez regionalne centra VTS - Vessel Traffic Service - służba kontroli ruchu, monitorujące żeglugę w określonym rejonie morza. Pozwalają one zapewnić bezpieczeństwo żeglugi przebywającym w danym rejonie statkom i usprawnić ruch na morzu.

Statek wyposażony w system AIS podaje swoje dane w zakresie:

-Informacje dynamiczne: pozycja statku, jego kurs i prędkość, informacje o zmianie kursu oraz status statku.

-Dane statyczne: nazwa statku, jego sygnał wywoławczy (Call Sign), bandera, numery IMO oraz MMSI, rok budowy, typ oraz wymiary statku.

-Dane dotyczące danej podróży: port przeznaczenia, spodziewany czas przybycia (ETA), zanurzenie.

Ruch międzynarodowy można śledzić np. na stronie.

https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/shipid:757937/zoom:11

Na tej stronie dodatkowo można zobaczyć zdjęcia danego statku i kilka jego danych technicznych z dalszym docelowym kursem włącznie.

Od ludzi związanych z morzem dowiedziałem się, że system jest pomocny ale również kontrowersyjny, np. może ułatwiać piratom w rejonach Somalii monitorowanie ruchu jednostek handlowych w celu późniejszych ataków. Podobnie okręty wojenne mogły być narażone na inwigilację rozpoznania i wywiadu przeciwnika a np. jednostki straży wybrzeża mogłyby być inwigilowane przez przemytników morskich. Stąd zapis w konwencji SOLAS, który mówi, że kapitan jednostki może podjąć decyzje o wyłączeniu pokładowego systemu AIS.

Tekst zgłaszam do konkursu Tematy Tygodnia #57 jako luźną wariację nawiązującą do Tematu nr 4: Krajowy Klub Iluzjonistów - na łamach swojej strony internetowej.

Bibliografia - Wikipedia + materiały źródłowe z przypisów.
Foto - Wikimedia, Pixabay

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @moonwind! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 250 upvotes. Your next target is to reach 500 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Hej! Zachęcamy do zmieszczenia tagu #pl-travelfeed (np. w miejsce #pl-podroze) - daje to szansę na dodatkową kurację od całej społeczności @travelfeed :)

W kuchni stał 24/h odpalony laptop z jakąś mapą morską, na który domownicy zaglądali co jakiś czas dzieląc się informacjami kto gdzie płynie i kiedy prawdopodobnie wraca.

Zobaczyłem to oczami wyobraźni - Wow, ale klimacik :)

Lubię takie "autystyczne" programy, mapki, systemy ruchów :3