Garść szybkich linków - tylko mapy! ☂♬✉

in polish •  2 years ago 

Cześć, polecę wam kilka na prawdę fajnych stron z których ja sam często korzystam. Jeden wspólny mianownik! Uwielbiam mapy, więc wszystkie będą miały mapę! Jedziemy!

  • https://www.lightningmaps.org/ - będzie burza czy nie będzie?? Sprawdź to na tej mapie, na podstawie triangulacji (?) rozchodzenia się dźwięku pokazuje miejsce wyładowań atmosferycznych w czasie prawie rzeczywistym! (UWAGA lubi wyłączyć smartfona, na desktopie jest ok!)

lightning.PNG

  • http://radio.garden - posłuchaj stacji radiowych z całego świata! Niby nic nowego, ale jaka forma!! Zakręć globusem, znajdź jakieś afrykańskie miasto i posłuchaj hitów wprost z Sudanu! Co leci teraz w brazylijskich fawelach? Nic prostszego! Czego słuchają Wietnamczycy? Proszę bardzo! Jaki rytm wystukują pasterze owiec? Jeszcze jak!

radio.PNG

  • https://www.flightradar24.com - część z was na pewno słyszała o tej stronie! Sprawdź w czasie rzeczywistym gdzie znajdują się samoloty! Przydatne gdy bliscy gdzieś lecą. Gorzej gdy ikonka samolociku zniknie z mapy... Dla fanatyków lotnictwa są statystyki, wysokość, prędkość, paliwo etc.

flight.PNG

  • https://coinmap.org - to już pewnie wszyscy znają, interaktywna mapa placówek akceptujących płatność w BTC. Niestety w Polsce biednie i nieaktualnie. Z ciekawości sprawdziłem 3 losowe sklepy jakiś czas temu. W dwóch była informacje "Eeee, ale o co chodzi?!". ;)

coin.PNG

  • https://www.marinetraffic.com - wyżej jest mapa z samolotami, tutaj analogia mapa ze statkami, może bardziej niszowy temat, ale pokazuje skale handlu morskiego. Inb4, nie Czechy nie mają dostępu do morza, pokazany jest też transport rzeczny :P.

ship.PNG

  • http://aqicn.org/map/europe/pl/ - przyda się na zimę! Kiedy znów zaczną palić plastik i lakierowane drewno. Mapa pokazuje aktualne dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza zbierane z większości stacji.

powietrze.PNG

  • https://mapy.zabytek.gov.pl/ , http://mapa.polskaniezwykla.pl/ - dwie dobre mapy z których często korzystam. Zbiór zabytków, atrakcji turystycznych itd. Idę o zakład, że większość z was nie zna zabytków z waszej własnej okolicy. Pierwsza mapa ma bardziej charakter informacyjny. Można sprawdzić, który budynek znajduje się w rejestrze zabytków ;)

polska.PNG

  • http://mojrower.pl - projekt trochę agonalny, ale ciągle można znaleźć ciekawe trasy rowerowe!

rower.PNG

  • https://mapa-turystyczna.pl/ - perełka na koniec. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek nie znał tej mapy! Interaktywna mapa szlaków turystycznych, dobra, dość aktualna, sugerowane trasy od społeczności, możliwość własnego zaplanowania. Czego więcej potrzeba by poszwendać się po górach?!


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bardzo fajne strony zebrane w jednym miejscu. Dzięki!

Do tych stron dodał bym http://misi.ayz.pl/pogodynka/

Dzięki. Jutro edytuje post. ;)

cool man, Steem needs a translator :)

jest jeszcze elomaps http://elomaps.com/

To ja też dodam coś od siebie. Coinmap bazuje na openstreetmap. Więc dane można poprawić samemu :-)

http://map.openseamap.org/?zoom=11&lat=53.81182&lon=14.49946&layers=BFTFFFFFFTF0TFFFFFFFFF
Mapa ze statkami, ale dodatkowo z danymi z OSM wziązanymi z żeglowaniem itp.

No i zrobię małą reklamę moich projektów
https://steemit.com/polish/@dotevo/openstreetmap-moje-projekty

Chętnie wrzucę kiedyś więcej :)

  ·  2 years ago (edited)

od siebie polecam http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/
dużo ciekawych opcji, jedna z najlepszych to lidar czyli laserowo skanowany teren, pokazuje nawet najmniejsze zagłębienia