[Zapytaj niedźwiedzia]- stereotypowy Polak

in polish •  10 months ago

man-114257_1280.jpg

Kolejny blog z serii "ZAPYTAJ NIEDŹWIEDZIA" zaczniemy tradycyjnie od przypomnienia głównych założeń serii oraz zasad.

Na czym to polega:

 • W każdym blogu z tej serii zadane jest konkretne pytanie lub podany temat wart przedyskutowania
 • Temat jest wybierany przeze mnie lub też osoby aktywnie udzielające się w serii (propozycje tematów na kolejną dyskusje można pisać w komentarzach pod tym tematem)
 • Dyskusja na zadany temat są prowadzone w komentarzach które to będą przeze mnie wysoko premiowane aby zachęcić do dyskusji
 • Można również wypowiedzieć się w formie własnego artykułu i dodaniu w komentarzu pod dyskusją linku do swojego wpisu

Jakie są plusy tego rodzaju serii:

 • Główną zaletą dla czytelnika będzie bogactwo różnorodnych odpowiedzi/interpretacji na zadany temat
 • Szeroko rozumiany rozwój polskiej społeczności steem
 • Możność wypowiedzenia się krótko i zwięźle na dany temat bez konieczności pisania własnego obszernego artykułu
 • Możliwość zaprezentowania swoich poglądów przed dużym gronem odbiorców (plus dla osób z "pustymi kontami")
 • RESTEEMując dyskusję otrzymujesz Upvote 5%. Aby otrzymać Upvote napisz w komentarzu pod dyskusją "RESTEEM"

Możliwe zagrożenia związane z tego typu projektem:

 • BRAK wierzę że społeczność steem gromadzi ludzi otwartych na świat i ewentualne incydenty zostaną przyćmione przez ogrom korzyści

Zasady ogólne:

 • Wątek przeznaczony do dyskusji na wybrany temat zazwyczaj pojawia się co sobotę około godziny 19.00
 • Wszystkie zasady i postanowienia są w wersji beta. Sugestie co do zasad można zgłaszać w komentarzach.

Zasady dotyczące samej dyskusji:

 • Dyskusja polega na wysłuchiwaniu również opinii innych więc zanim się wypowiesz na dany temat w nowym komentarzu sprawdź czy ktoś nie myśli podobnie i napisz odpowiedź pod jego komentarzem (zdaje sobie sprawę że przy większej ilości dyskutujących może to być trudne lecz w takim wypadku proszę chociaż o czytanie komentarzy najwyżej ocenionych przed napisaniem własnego)
 • Nie używamy flag tutaj każdy ma prawo do wygłaszania własnych opinii... flag można użyć tylko gdy ktoś będzie pisał komentarze kompletnie nie związane z wybranym tematem dyskusji (spam)
 • Netykieta przede wszystkim ;)

Reguły dotyczące moich upvoted:

 • Wpisy zawierające wulgaryzmy będą uznawane za wpisy o niskiej wartości i pomijane lub bardzo nisko wynagradzane
 • Każdy merytoryczny wpis będzie nagradzany lecz przy dużej ilości komentarzy jednego użytkownika będzie on stopniowo otrzymywał coraz to niższe UP aż nagroda spadnie do 1%UP za każdy komentarz

face-63980_640.jpg

Tematem dzisiejszej dyskusji będzie:

Polacy w oczach innych narodów prawdy i mity. Opinia o nas się poprawia czy wręcz odwrotnie ?


horse-2573655_640.png

@michalx2008x
PL:"Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie"
EN:"Be the change you want to see in the world"
divider-36856_1280.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
Temat świetnie został zobrazowany w filmie "Dzień Świra". Sporo stereotypowych cech zostało w tym filmie wyolbrzymionych oczywiście. Wszystkie cechy również zostały skupione w jednej postaci (co nie jest spotykane w rzeczywistości). Zapewne większość (jak nie wszyscy) z tu obecnych dobrze zna ten film.

Jako osoba o patriotycznym podejściu do życia, ze smutkiem czasem patrzę, jak duże piętno na naszym narodzie odcisnęły lata komunistycznej niewoli i wtłaczania tej chorobliwej ideologii w świadomość Polaków. I tak cześć ludzi wciąż w tym tkwi, nawet jeśli urodzili się już po roku '89 - wychowują ich ludzie zakorzenieni w tamtym ustroju. Inni, którzy ocucili się z letargu, często niestety chłoną zachodnią zgniliznę, chcąc być takimi "prawdziwymi europejczykami", trochę za bardzo na pokaz... Aż w tym temacie napiszę własny cały wpis, bo komentarz to jednak za mało.

Nie zrozumcie mnie źle - jest w Polsce wielu wartościowych ludzi, jednak zazwyczaj są oni niedoceniani, poza tzw. "mainstream-em".

Polacy są postrzegani jako naród pracujący. Niemcy jak i Anglicy zadowoleni są z naszej pracy, pewnie też dlatego, że pracujemy za mniejsze stawki, a robimy o wiele więcej. Niestety często wykonujemy pracę, do której Niemiec bądź Anglik w ogóle się nie kwapi.
Co do mitów, Polak często jest uznawany za złodzieja. Musimy często postarać się żeby ten mit został przez inne narody obalony i zazwyczaj się to udaje, jednak co do kradzieży, to niestety czy Polacy czy Niemcy tak samo kradną, a nawet czasem okazuje się, że np. więcej Niemców kradnie. Ten mit o Polakach-złodziejach powoli zaczyna upadać, a pozostaje tylko opinia, że jesteśmy solidnymi pracownikami.

·

Co do opinii, że Polacy są postrzegani jako bardzo dobrzy pracownicy zgadzam się na 100%, moje doświadczenie jest z rynku Hiszpańskiego gdzie jak wiadomo zawsze jest manana. Codziennie pracuje z klientami z Hiszpanii., Anglii, Niemiec, Szwajcarii i Austrii itd. I nigdy nic złego nie słyszałem od tych ludzi w temacie rodaków pracujących w ich krajach. Zawsze chwalą i prawie każdy zna jakiegoś polaka. Ale z drugiej strony niestety nadal zagranicą bardzo często polak polakowi wilkiem i to jest zauważalne. Nie jednokrotnie słyszałem od Hiszpanów że nie mogą się nadziwić dlaczego Polacy tak często ze sobą rywalizują i nie pomagają sobie. Moje spostrzeżenia zagranicą były i są takie, że w nowym kraju jeżeli chcesz pomocy od Polaka to do puki widzi że może na Tobie zarobić to pomoże, jak nie do nagle przestaje się odzywać. Oczywiście nie każdy. Ale jest to nasza narodowa przypadłość. Więc jak to bywa zawsze dwie strony medalu.

Mogę się wypowiedzieć przez pryzmat wędkarstwa. Otóż za granicą jesteśmy uważani za brudasów śmieciarzy, kłusowników i morderców ryb. Coraz częściej się słyszy o tablicach informujących o zakazie wstępu dla Polaków. Niestety Polacy sami na to zapracowali. W Anglii czy Holandii nie zjada sie złowionych ryb, wypuszcza się je z powrotem do wody. Niestety Polacy mimo iż często znają te przepisy nic sobie z tego nie robią. Zabijają i patroszą ryby nad wodą śmiecąc przy okazji. To się bardzo nie podoba tamtejszym wędkarzom. A nasi robotnicy sezonowi na konserwach nie przeżyją więc rybkę chętnie zabiorą. Panuje zacofany pogląd iż co nie jest prywatne to jest niczyje i można zabrać ( ukraść) To chyba jeszcze komunistyczne pozostałości. Na szczęście powoli chyba zmierza to ku poprawie.

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://steemit.com/polish/@michalx2008x/zapytaj-niedzwiedzia-dlaczego-ludzie-sa-zli