O zaniedbaniu słów kilka Cz.1.

in polish •  11 months ago  (edited)

D243CBE9-6AF4-4585-8E0D-53FC96F67177.jpeg

Piszę ten post, ponieważ właśnie zdałem sobie sprawę że zaniedbałem trochę swojego bloga, poprzez brak aktywności. Na szczęście zajawka na pisanie i bycie aktywnym w innych formach na Steemie mi nie przeszła także spokojnie będą jeszcze Fajerwerki z mojej strony, po prostu tak dużo się u mnie ostatnio dzieje, że nawet nie zdążyłem nic sensownego wydziergać.

Dzisiaj jednak chciałbym skupić się na temacie zaniedbania. Ja sam, wychowany w wierze chrześcijańskiej, w trakcie jednej z modlitw odmawianych wspólnie na głos podczas mszy, od lat klepałem praktycznie bezmyślnie pewną formułkę, którą pozwolę sobie tu zacytować:

Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam bracia i siostry że bardzo zgrzeszyłem: myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem.

Jakiś czas temu natomiast, postanowiłem chwilę pokontemplować nad tymi słowami i doszedłem do wniosku, że kryje się za nimi bardzo wartościowa nauka. Zacznijmy może od etymologii słowa grzech. Słowo, które przetłumaczyliśmy z języka zarówno hebrajskiego, jak i greckiego na polskie słowo grzech, tak naprawdę ma znaczenie bliskie do: chybiać celu, nie trafiać. Idąc tym tropem możemy wysnuć wniosek, iż grzeszenie polega na niczym innym, jak na błądzeniu. Oczywiście nie odkryliśmy przez to Ameryki, ani świętego Graala, nie mniej jednak, ów fakt wydaje mi się bardzo znaczący.

W mentalności przeciętnego zjadacza chleba powszedniego, grzech i grzeszenie, bardziej kojarzy się z jakimiś występkiem, ze zrobieniem czegoś złego, czegoś wbrew zasadom i ogólnie przyjętym normom społecznym i do tego dochodzi ciągłe straszenie diabłem, szatanem, piekłem, lucyferem i wiecznym potępieniem, które czekają na tych, którzy zrobili coś co jest sprzeczne z dogmatami, albo nie daj Boże żyją w grzesznym związku. Tak jakby całe przesłanie o miłosierdziu, wybaczeniu, przemianie duchowej i wreszcie bezwarunkowej miłości było tylko jakimś marnym dopełnieniem, jakimiś notatkami pisanymi ołówkiem gdzieś na marginesie.
A to przecież nie jest tak i nie o to w tym wszystkim chodzi.

Wróćmy jednak to tej czterowyrazowej sekwencji (...)myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Nieprzypadkowo pierwsza pojawia się myśl, od niej się wszystko zaczyna. Zamiast żyć, błądzimy myślami. Odgrywamy mentalne pokazy video przez ogromną część czasu. Myślimy o przeszłości, albo wyobrażamy sobie przyszłość, natomiast teraźniejszość wydaje się nam nieistotna. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu sobie coś powspominamy, zaplanujemy lub o czymś zamarzymy. Kluczem jednak jest tutaj czas. Jeżeli przez dużą część dnia, człowiek dzień w dzień pogrążony jest w myślach o wyimaginowanych czasach to nieświadomie marnuje swój potencjał umysłowy. To tak jakbyśmy grali w jakąś mega grę internetową, o bardzo wysokich wymaganiach sprzętowych a w tym samym czasie otworzyli sobie internet explorer w malutkim okienku, w nim otworzyli sto zakładek i na każdej puścili jakiś filmik z neta. Nic dziwnego że gra będzie się nam zacinać.... cdn

E85919AD-0C80-4B6F-9477-40B660155D67.jpeg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

absolutnie sie zgadzam.
pięknie o tym napisałeś, i powiązałeś (z mało znaną dla ogółu) definicją grzechu.
nie tylko czynem można skrzywdzić,
ale i brakiem czynu, wstrzymaniem, milczeniem, zaniechaniem..
majaczy mi od dłuższego czasu taki temat na artykuł..

Congratulations @marczanto! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - Belgium vs Japan


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!