Wędzony Ser Typu Włoskiego cz.II ( ostatnia) :)

in polish •  2 years ago 

Witam :) oczywiście nasze serki po 14 godzinach peklowania są gotowe by wędzić.

IMG_20180317_092135.jpg

Tak wyglądają po wyciągnięciu z naszej zalewy ( nie bardzo ciekawie - co Wy na to? ) no , ale teraz najważniejsze " czary mary" Zademonstruję najpierw wędzarnię hihi - proszę bardzo oto ona.

IMG_20180317_090533.jpg

Mała rzecz a jak cieszy i naprawdę działa. Śmiało możemy wędzić te produkty, o których pisałem w części pierwszej oczywiście również i kiełbasę :) A więc szklaneczkę wiórek olchowych rozsypujemy na dnie naszej wędzarni.

IMG_20180317_103232.jpg

Przygotowujemy palniki, które zalewam po 100 ml. denaturatu w każdy :)

IMG_20180317_103639.jpg

Następnie dosłownie panieruję serki w przyprawie curry ( najlepiej smakują) - dziś dodałem i zmieszałem curry z papryką słodką.

IMG_20180317_121408.jpg

Serki są obtoczone i wyglądają tak :)

IMG_20180317_122549.jpg

3 pierwsze są w samej curry 3 kolejne carry z papryką. (Teraz już wygląd jest ładniejszy)

Wędzenie trwa do około 40 minut - dziś mamy bardzo wietrzną pogodę a wędziłem na powietrzu dlatego czas się wydłużył. W pomieszczeniu trwa to ok. 25 minut ( pisząc o pomieszczeniu - mam na myśli piwniczkę, może jakiś garaż czy werandę bo w piwnicy domu czy w samej kuchni nie ma co wędzić ponieważ zapach dymu jest bardzo silny przy tym stężeniu. Serki po 40 minutach wyglądają tak :

IMG_20180317_134143.jpg

IMG_20180317_134208.jpg

Temperatura w wędzarni dochodzi do 60 stopni, więc ser jest uwędzony jak i wystarczająco poddany obróbce termicznej. Po uwędzeniu pozwólmy naszym serom "odsapnąć" i pozostawmy je w temperaturze pokojowej do wystygnięcia. Ser zaraz po wyciągnięciu jest bardzo mięciutki, trzeba podebrać delikatnie. W dużej wędzarni proces ten trwa u mnie do 6-7 godzin więc serki zawiązuję w wygotowane prędzej pończochy ( gaza się nie sprawdza) - serek wtedy jest zbity, i nie rozpłynie się nawet gdy temperatura nam bardzo wzrośnie. Po przekrojeniu, zaznaczam wyciągniętego prosto z wędzarni świeżego sera wygląda on następująco :

IMG_20180317_135114.jpg

Ja zrobiłem to zaraz po uwędzeniu, dlatego też nie jest on taki jaki będzie w dniu jutrzejszym, czyli o wiele lepszy. Zmieni się barwa wewnątrz, sam ser stężeje a i smak będzie inny. Dlatego polecam wyjąć, ostudzić, zawinąć w folię aluminiową i do lodóweczki. Rano na śniadanko serek jak " talala" hihi.

Dziękuję za zainteresowanie i życzę Wam udanego wędzenia - a co do przypraw to wiadomo możemy naprawdę kombinować, ale moim zdaniem curry jest trafione w dziesiątkę i smakuje najlepiej.
Warto zainwestować w tą maleńką wędzarnię i zacząć bawić się samemu w swojskie wyroby. Polecam.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Wędzarnia"godna polecenia" Łatwa w użyciu i przede wszystkim sprawdza się w pracy.

IMG_20180318_085112.jpg

Na dno "naczynia głównego" wsypujemy nasze zrębki , nakładamy na to blaszkę widoczną na zdjęciu pod rusztem. Dwa palniki podgrzewają nasze wióry, które pod wpływem temperatury( 60 stopni) zaczynają wytwarzać dym - on natomiast wydostaje się z pod blaszki i obwędza nasze smakołyki z rusztu. Pokrywa jest z zegarem więc spokojnie możemy kontrolować naszą temperaturę. Tak na prawdę to nic nie musimy robić - wędzi się samo :) Tak jak pisałem wcześniej, najlepsze zrębki to olcha i buczyna - innych nie polecam, ale to jest tylko moje zdanie. Znam osoby, które wędzą np. tylko brzozą. W dużej wędzarni stosuję drewno olchowe okorowane, wiśnie, i kilka gałązek jałowca pod koniec wędzenia .

Dzięki za opisanie wędzarni :)

Proszę uprzejmie :)

O JACIE, NAWET NIE WIEDZIAŁAM o takich przenośnych wędzarniach :) Dla mnie przepis bomba.

Serki zarąbiste, wyglądają cudownie :) ale taką wędzarnię pierwszy raz widzę...

Congratulations @malina1979! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!