Gillette wypuszcza reklamę o "toksycznej męskości", Egard Watches odpowiada reklamą o pozytywnej męskości

in polish •  5 months ago  (edited)

Egard_Watches.jpg

W ostatnich dniach doszło do dość ciekawego zawirowania w temacie męskości i mężczyzn.

Kontrowersyjna reklama Gillette

Całe zamieszanie zaczęło się od tego, że firma Gillette wypuściła taką oto reklamę na temat "toksycznej męskości":

Reklama wywołała oburzenie wielu mężczyzn na całym świecie. Pojawiły się akcje wzywające klientów (którymi w większości są mężczyźni) do bojkotowania produktów Gillette i całej korporacji Procter & Gamble:
https://www.avoiceformen.com/a-voice-for-men/it-is-time-to-boycott-gillette-and-all-procter-and-gamble-products/

Do bojkotu przyłączyli się również mężczyźni z Polski:
https://czerwonapigulka.pl/gillette-walczy-z-toksyczna-meskoscia-klienci-sa-wsciekli-a-internauci-oglaszaja-bojkot-marki/

Film na YouTube z tą reklamą ma również zdecydowanie większość "łapek w dół". W dodatku wynik prawdopodobnie i tak jest sztucznie pompowany na plus. Internauci zauważyli takie dziwne zjawiska jak znikające dislajki, czy skokowe wzrosty lajków w krótkim czasie (np. w ciągu godziny). A jeszcze na samym początku, w pierwszych 2 dniach od umieszczenia filmu, przewaga łapek w dół była zdecydowanie większa. Dziwnym jest również to, że gołym okiem widać, że pod filmem prawie że nie ma pozytywnych komentarzy, znaczna większość jest krytyczna, skąd liczba polubień wydaje się być zawyżona. Więcej o tym do poczytania:
https://czerwonapigulka.pl/gillette-usuwa-komentarze-i-lapki-w-dol-oraz-kupuje-lajki/

Zwolennicy kampanii próbują tłumaczyć, że reklama w rzeczywistości premiuje pozytywne wzorce męskości (takie jak np. bycie obrońcą) w kontrze do wzorców i zachowań negatywnych. Ale problem w tym, że wydźwięk jest taki, jakby z mężczyznami ogólnie rzecz biorąc było coś nie tak i powinni się zmienić, zostać niejako "przeprojektowani". Firma Gillette zobowiązała się też do przekazywania miliona dolarów rocznie organizacjom feministycznym na walkę z "toksyczną męskością" (sic!).

W dodatku kampania powiela pseudonaukowe bzdury. Tak się składa, że mężczyźni którzy stosują przemoc czy mają problemy psychiczne/emocjonalne to w większości mężczyźni, którzy byli wychowywani bez ojca oraz mieli toksyczne, przemocowe czy nieodpowiedzialne matki. Kolejny problem to, to że zawód nauczyciela jest bardzo sfeminizowany, przez co szkoły nie są dostosowane do potrzeb chłopców. Krótko mówiąc problemem nie jest żadna toksyczna męskość, tylko właśnie brak wzorców męskości.

Odpowiedź na reklamę Gillette od Egard Watches

Egard Watches, firma produkująca zegarki wypuściła własną reklamę będącą odpowiedzią na reklamę marki Gillette:

Widzimy tu pokazanie pozytywnych cech męskich takich jak odwaga, opiekuńczość, kreatywność. Na filmie możemy zobaczyć strażaków, żołnierzy, górników, budowlańców itd. Jednocześnie spot przedstawia także problemy dotykające w dużej mierze mężczyzn, takich jak to, że stanowią oni większość ofiar wypadków śmiertelnych w pracy, samobójców, bezdomnych, problem alienacji rodzicielskiej itd. I jak widać proporcje lajków są tu odwrotne niż przy reklamie Gillette, zdecydowana większość kciuków w górę.

Mój komentarz

Osobiście cieszę się z tego, że w końcu na seksizm wobec mężczyzn zaczyna się jakoś reagować. Bo przez długi czas można było odnieść wrażenie, że faceci są jacyś uśpieni i dają sobie wejść na głowę. A tak to widzimy, że Panowie potrafią wyrazić swój sprzeciw, chociażby przez taki bojkot konsumencki. Z kolei fakty i statystyki przytaczane w reklamie Egard Watches były dostępne już od dawna, ale w sumie mało kto się interesował takimi tematami. Więc jest w końcu szansa, aby dotrzeć z tym do szerszej publiki.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ta odpowiedź taka średnio pozytywna bo pokazuje ile faceci muszą wycierpieć zamiast promować ich zasługi :) Ale fajnie, że coś próbują.

·

I suffer too!
Maybe you can help me?
clvr (25) puts me flags and takes the money.
What am I doing wrong??

https://steemworld.org/@eduards

  ·  5 months ago (edited)

Nie rozumiem tak silnej reakcji na reklamę gillette... dla mnie ma ona bardzo pozytywny przekaz. Wytyka pewne konkretne zachowania na zasadzie pozytywnego kontrastu, wcale nie skreśla i nie krytykuje wszystkich mężczyzn. Wręcz przeciwnie, pokazuje ich od pięknej strony.
A druga reklama nie podoba mi się - bazuje na ogranych stereotypach i nie przekonuje mnie wcale.

Gratulacje!

Twój post został opublikowany w dzisiejszym wydaniu Codziennika.

Jeśli chcesz wziąć udział w cotygodniowym konkursie Codziennika, odpowiedz Tak pod tym komentarzem, a Twój post weźmie udział w losowaniu płynnych środków Codziennika z całego tygodnia.

Pozdrawiam
@baro89

·

Tak