Ostatnio przeczytałem #24 - "Fracht" - Grzegorz Brudnik

in polish •  14 days ago

Grzegorz Brudnik jest młodym pisarzem na polskiej scenie wydawniczej, dotychczas wydał dwie powieści sensacyjne w których głównym bohaterem jest polski inżynier, specjalista od rozwiązywania spraw niemożliwych Aleksander Gall. Powieść "Fracht" w doskonałej interpretacji czytał mi uszka Jacek Rozenek, dla którego należą się słowa uznania za farerskich nazw tuneli na Wyspach Owczych. Ponieważ twórczość Brudnika nie była mi wcześniej znana to dopiero w trakcie lektury połapałem się, że "Fracht" jest drugą książką autora i drugą z serii o Gallu, ale myślę, że można ją czytać w pełni samodzielnie. Jednak gdy dla kogoś to stanowiło różnicę to najpierw "Mayday", a dopiero "Fracht".

W sztormową styczniową noc na Bałtyku tonie polski prom kolejowo-samochodowy. Stojący na skraju bankructwa armator prosi o pomoc w ustaleniu przyczyn swojego dawnego kolegę ze szkoły, Aleksandra Galla. To, co Gall odkryje w ładowni zatopionego statku, zszokuje nawet jego samego i sprawi, że wraz z grupą swoich wiernych towarzyszy będzie musiał poszukać winnych wśród tych, których bardzo ryzykownie jest niepokoić. Tymczasem winni nie mają zamiaru czekać z założonymi rękami. Wiedzą, że Aleksander Gall jest człowiekiem, który za wszelką cenę musi zniknąć.

Grzegorz Brudnik ze względów osobistych "gromadzi materiały dotyczące katastrof drogowych, kolejowych, morskich i lotniczych, interesując się nie tylko przyczynami i konsekwencjami tych zajść, ale także sposobami ich wyjaśniania". W podobnej roli obsadził głównego bohatera swoich powieści, Gall wraz farerskim profesorem Baldurem Eysturvind'em i Nate Kao tworzą grupę uzupełniających się specjalistów od wyjaśnienia najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych spraw.

Klimat powieści Brudnika jest tak mroczny i chłodny jak pogoda zimą w szwedzkim Göteborgu, gdzie dzieje umiejscowiono akcję powieści. Czytając powieść "Fracht" ma się wrażenie, że autor wysypał z pudełka puzzle, odkrywa je przed nami po kolei i układa mroczny obraz wodząc czytelnika sprawnie za nos. Podczas słuchania powieści, w przypadku kilku puzzli odniosłem wrażenie, że autor użył niepasujące fragmenty, tylko dlatego, żeby historia, którą wymyślił się zamknęła. Ale po zobaczeniu całego "obrazka" muszę przyznać że wszystko do siebie pasuje. Przedstawione przez autora nieprawdopodobieństwa są w miarę sensownie urealnione, jednak akcja na Morzu Berentsa jest daleka od prawdopodobnych, ale literatura czy film wybaczają autorom takie niedoskonałości.

Książka jest pełna zwrotów akcji, świetne zagranie z "Panem Jednorożcem", którego zidentyfikowanie może zaskoczyć czytelnika. Zresztą wszystkie postacie, które pojawiają się w książce mają swoje uzasadnienie i zadanie do wykonania, są jak te kawałki puzzli bez których nie poznamy pełnego obrazu. Nie bez przyczyny wspomniałem o filmie, bo moim zdaniem powieść przypomina film sensacyjny o agencie jej królewskiej mości albo serię "MI", co traktuję w kategoriach pozytywnych, przez to czyta się (lub słucha) dość grubą książkę bardzo szybko. Pomimo złożoności tematu badania katastrofy promu, autor dawkuje czytelnikowi specjalistyczną wiedzę tylko w ilości niezbędnej. Nie ma tu zbędnych opisów, czy też przytłaczającej ilości danych technicznych.

data wydania: 19 września 2018
ISBN: 9788380755338
liczba stron: 582
kategoria: thriller / sensacja / kryminał
język: polski

"Fracht" Grzegorza Brudnika jest to powieścią, którą pochłania się dosłownie jednym tchem. Czytelnik wrzucony jest przez autora w wir niesamowitej historii już od pierwszego akapitu, która z każdym kolejną stroną lub rozdziałem sprawia, że nie można się oderwać od lektury, a na koniec Brudnik zostawia czytelnika jak narkomana na głodzie. Styl w jakim pisze autor od razu przypadł mi do gustu, dlatego więc jestem już w trakcie słuchania jego pierwszej powieści "Mayday" i nie wiem co będzie jak skończę, gdzie zaspokoję swój głód.W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.

Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

🏆 Hi @lesiopm! You have received 0.3 STEEM reward for this post from the following subscribers: @cardboard
Subscribe and increase the reward for @lesiopm :) | For investors.