Ostatnio obejrzałem #26 - "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego"

in #polish5 years ago

W trzydziestą rocznicę stracenia na krześle elektrycznym Teda Bundy'ego w więzieniu stanowym Florydy w Raiford, Netflix zaprezentował niezwykły mini serial dokumentalny przedstawiający niepublikowane wcześniej taśmy z wywiadów, którego Bundy udzielił Stephen'owi Michaud i Hugh'owi Aynesworth w celi śmierci po skazaniu go przez sąd w 1980 roku. Bundy mówił w trzeciej osobie, co miało zaprzeczać przyznaniu się do udziału w popełnionych zbrodniach. Ten wyjątkowy i porywający serial dokumentalny, wyreżyserowany i wyprodukowany przez pioniera prawdziwej zbrodni Joe Berlingera, skupia się na człowieku, którego osobowość, dobry wygląd i pozycja społeczna przeczy stereotypowi seryjnego zabójcy, pozwalając mu ukryć się z pola widzenia, gdy popełniał brutalne zabójstwa seksualne ponad 30 kobiet, zanim został schwytany w 1978 roku.

Twórcy serialu przedstawiają wydarzenia związane ze zbrodniczymi czynami Teda Bundy'ego w chronologicznym porządku, opowiadają o tym osoby zaangażowane w ściganie seryjnego mordercy od pierwszego zaginięcia Lynda Ann Healy z dniu 1 lutego 1974 roku w Seattle. Śledczy przedstawiają z jakimi trudnościami musieli sobie radzić, o braku koordynacji działań z innymi jednostkami policji nawet na terenie tego samego stanu. Nikt z nich wcześniej nie miał do czynienia z seryjnym mordercą lub jak przypuszczali na początku z seryjnymi porwaniami. W latach siedemdziesiątych XX wieku nie było wypracowanych procedur w takich sprawach, o czy doskonale wiedział i wykorzystał Bundy.

W stanie Washington padł blady strach na młode kobiety, w 1974 roku między luty, a lipcem zginęło osiem kobiet. W większości przypadków śledczy nie mieli żadnego śladu, dopiero porwanie Janice Ann Ott i Denise Naslund w biały dzień z zatłoczonej plaży nad jeziorem Sammamish pozwoliło śledczym znaleźć punkt zaczepienia. Świadkowie zeznali, że widzieli młodego mężczyznę, który przedstawiał się jako Ted i najprawdopodobniej jeździł jasnobrązowym Volkswagenem "Garbusem". Ponieważ było to jeszcze długo przed epoką komputerów i baz danych, setki ludzi "przeczesywało" rejestry stanowe w poszukiwaniu jakiegoś Teodora lub Teda, takich osób było tysiące. Pośród 40 tysięcy "Garbusów" w stanie Washington wytypowano te w kolorze jasnobrązowym, których właścicielami były osoby o imieniu Ted, to zawęziło liczbę podejrzanych do około 100 osób. Wciąż było to za dużo, żeby skromny zespół stworzony do wyjaśnienia tych porwań mógł ich wszystkich sprawdzić. Tym bardziej, że byli codziennie dobierali tysiące telefonów z informacjami od obywateli, których nie byli w stanie zweryfikować.

Pierwszy raz zatrzymany został przez policję w sierpniu 1975 roku, oskarżony został o uprowadzenie osiemnastoletniej Carol DaRonch, której jako jednej z niewielu udało się uciec z rąk Bundy'ego, Carol rozpoznała go i zeznawała na procesie, w konsekwencji Bundy skazany został na 15 lat więzienia. W międzyczasie prowadzono poszukiwania zaginionych i jak uważano zamordowanych kobiet, zbierano też dowody w procesie o zabójstwo jednej z kobiet. Bundy dwukrotnie uciekł, pierwszy raz z budynku sądu w Aspen skacząc z okna na pierwszym piętrze, a drugi raz z celi aresztu, gdzie wyszedł przez dziurę w suficie. W czasie tej drugiej ucieczki przeniósł się na Florydę, gdzie ponownie zaatakował i zamordował dwie studentki w akademiku bractwa Chi Omega w mieście Tallahassee oraz zgwałcił i zamordował swoją najmłodszą i ostatnią już ofiarę, dwunastoletnią Kimberly Leach.

"Garbus" Bundy'ego w National Museum of Crime & Punishment

W dniu 15 lutego 1978 roku został zatrzymany przez policję drogową do kontroli, ponieważ poruszał się kradzionym "Garbusem" został zatrzymany, posługiwał się fałszywymi dokumentami i w pierwszej chwili nie rozpoznano go, ale gdy już ustalono jego tożsamość to stróże prawa z Tallahassee połączyli go z morderstwami w akademiku. W serialu dużo uwagi poświęcono procesowi, a szczególnie nietypowemu zachowaniu Teda Bundy'ego. Proces był pierwszym tego typu wydarzeniem medialnym, które było szeroko komentowane w całych stanach. Bundy był wiecznie uśmiechnięty, czarujący młody człowiek, sprawiał wrażenie pewnego siebie, występował jako własny obrońca, przesłuchiwał świadków, próbował manipulować ławą przysięgłych. Z procesu transmitowanego na cały kraj zrobił wielki show, który miał na celu przedstawić go jako niewinnego człowieka.

W dniu 31 sierpnia 1979 roku został uznany za winnego stawianych mu zarzutów i skazany na śmierć za zabójstwo dwóch studentek w Tallahassee. W oczekiwaniu na wykonanie wyroku Bundy przez niemal 10 lat przebywał w więzieniu stanowym w Raiford, najlepiej zabezpieczonym więzieniu dla najgroźniejszych przestępców. Wciąż podejmował próby manipulowania i oczyszczenia się od zarzutów, między innymi temu miał służyć wywiad udzielony dla Michaud i Aynesworth, "współpracował" też z agentami FBI przy opracowaniu profili seryjnych morderców.

Ted Bundy opuszcza sale rozpraw

Dopiero dwa dni przez zaplanowaną egzekucją przyznał się do porwania i zamordowania około 30 kobiet, przyznał się swojemu prawnikowi, że po raz pierwszy porwał kobietę w 1969, zaś zabił kobietę w 1972. Przyznał się również do nekrofilii, za swoje zachowanie winił powszechnie dostępną pornografię. Można przypuszczać, że przyznanie się do zbrodni miało na celu kolejne odroczenie wykonania kary, Bundy liczył, że uda mu się nadal zwodzić wymiar sprawiedliwości, sędzia jednak nie zmienił zdania i w dniu 24 stycznia 1989 roku o godzinie 7:06 rano, w więzieniu stanowym Florydy w Raiford, 42-letni Ted Bundy został stracony na krześle elektrycznym. Rzeczywista liczba ofiar największego seryjnego mordercy w Stanach Zjednoczonych może być dużo wyższa niż on sam podawał.

Byłem zszokowany jak wiele wcześniej nie publikowanych materiałów filmowych i nagrań taśmowych oraz zeznań śledczych zostało zebranych w tym serialu. Jest to zdecydowanie najbardziej informacyjny i opisowy dokument o Tedzie Bundym. Daje on chłodny wgląd w umysł jednego z najkrwawszych morderców, którzy kiedykolwiek chodzili po Ziemi. Bardzo dobrze skonstruowana, niepokojąca opowieść o jednym z najbardziej chorych socjopatów współczesnego świata. Fakt, że był w stanie zamordować ponad 30 młodych kobiet i wodzić za nos organy ścigania przez tyle czasu, jest zdumiewający.

Serial jest zarówno dla widzów, którzy znają historie Teda Bundy'ego, a też dla tych, którzy słyszą o nim po raz pierwszy, chronologia przedstawionych wydarzeń, mnogość materiałów archiwalnych uzupełnionych o komentarz osób biorących udział w ściganiu i procesie zadowoli najbardziej wymagających.

Moja ocena serialu 8/10

Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, każdy ma prawo do własnej, dlatego polecam obejrzeć ten serial i samemu wyrobić sobie własne zdanie. A jeżeli widziałaś/eś już ten serial to chętnie poznam Twoją ocenę.

Sort:  

🏆 Hi @lesiopm! You have received 0.1 STEEM reward for this post from the following subscribers: @cardboard
Subscribe and increase the reward for @lesiopm :) | For investors.

O, będę oglądał :) Kiedyś obejrzałem masę programów dokumentalnych na yt o seryjnych mordercach, najczęściej psychopatach. Daje to jakieś wyobrażenie o tego typu "ludziach".

Muszę obejrzeć! Już jak zobaczyłem zajawkę na Netflix stwierdziłem, że to może być bardzo interesujący i działający na emocje dokument.

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70753.86
ETH 3589.34
USDT 1.00
SBD 4.75