Dziennik grubasa #22 - dzień naleśnika w Belgii

in #polish4 years ago
Dziś tłusty czwartek, czy w czasie diety poddać się i ugiąć się przed tradycją?

donut-613261_640.jpg

Naturalnie, że tak, wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. Ja pozwoliłem sobie na pół pączka, drugą połowę żona zjadła, tradycji stało się zadość. Żeby nie było, konsultowaliśmy to z dietetyczką na ostatniej wizycie, była nawet zgoda po pączku na głowę, ale my zadowoliliśmy się jednym na pół, i starczyło.

Jak można się domyślić w Belgi nie obchodzi się tłustego czwartku, oni natomiast podobnie jak Francuzi obchodzą 2 lutego, czyli dokładnie 40 dni po Wigilii Bożego Narodzenia bardzo sympatyczne święto. Najczęściej nosi ono nazwę jour des crêpes, czyli po polsku Dzień Naleśnika. Inne nazwy głównie stosowane we Francji to la Chandeleur co nawiązuje do fête des chandelles (Święta Świec) lub fête de la lumière (Święto Światła).

W tym miejscu warto powiedzieć skąd to się wzięło, święto la Chandeleur wywodzi się z tradycji żydowskiej i było obchodzone z okazji oczyszczenia Marii po porodzie i przyniesienia Jezusa pierwszy raz do świątyni. Zgodnie z tradycją zapala się o północy świece na pamiątkę tego wydarzenia. Skąd się w tym wszystkim wzięły naleśniki, podobno nawiązują do tęsknoty za wiosną, ponieważ naleśnik najbardziej przypomina słońce, którego w zimie niestety brakuje najbardziej.

delicious-meal-2543640_640.jpg

Wszyscy wkoło w piątek smażyli naleśniki, i wszyscy chętnie celebrują te święto, tak jak w Polsce obchodzimy Tłusty Czwartek.

Codziennik postępów odchudzania:

Aktywność fizyczna: 45 min energicznego marszu na bieżni elektrycznej, około 30 minut spaceru

Posiłki:
Śniadanie: 60g musli, 150ml mleka
II śniadanie: banan, 1/2 pączka
Obiad: 150g grilowanej piersi z kurczaka, 150g duszonej cukini,
Podwieczorek: mandarynka, jabłko, jogurt naturalny
Kolacja: 1 jajko sadzone, pomidory koktailowe

  • WAGA STARTOWA: 100 kg
  • WAGA OBECNA: 95,1 kg (zmiana dzienna +0,5 kg)
  • WAGA DOCELOWA: 85 kg

Zdjęcia pobrano z pixabay.com na zasadzie użyczenia w ramach Creative Commons CC0

Sort:  

Ja zjadłem dziś 4 pączki, a miałem zamiar nie jeść żadnego.
To chyba tylko na zamiarach się skończyło.Przynajmniej kolacji już nie jadłem.Ulubione moje pączki to z pudrem.Powodzenia w odchudzaniu.

Aż mi ślinka poleciała :)
Ja lubię z lukrem, dzięki.

upvoted&followed :)

Niestety bardzo trudno jest się odchudzać skoro mamy takie dni jak "tłusty czwartek". Wszędzie widzimy to przepyszne słodkie jedzenie ale najważniejsza jest wytrwałość. Życzę coraz większych postępów w odchudzaniu! ^^

Dokładnie, dziękuję

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.08
JST 0.042
BTC 28964.50
ETH 1812.93
USDT 1.00
SBD 2.50