Logika - Brakująca klepka w umysłach ludzkości / #1

in polish •  2 years ago 

 Patrząc co się dzieje nie tylko w Polsce, ale i na świecie, niemal codziennie niczym flashback, pojawia się przed moimi oczami scena z filmu “Dzień Świra”, w której polityczne watahy wzajemnie się przekrzykują, próbując reszcie udowodnić, że to oni mają monopol na prawdę. Smutne to, bo racjonalne działanie to coś, czego na próżno można szukać w debacie publicznej. Przykładowy szary Kowalski jest karmiony populizmem i przedwyborczymi obietnicami, raz na 4 lata pójdzie na wybory z nadzieją, że swoim głosem jest w stanie coś zmienić, a następnie przez kolejne 4 lata ogląda ten teatrzyk i wylewa swoje żale dookoła.
W moim przekonaniu przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie przykładowy Kowalski. Dlaczego? Otóż brakuje mu logicznego rozumowania. Owszem, patrzy krytycznie na pewne sprawy, ale często ta krytyka jest nieracjonalna i krótkowzroczna. I kolejne pytanie “Dlaczego?”. A no dlatego, że Kowalski ma w głowie zestaw przekonań często wzajemnie sprzecznych. Dla przykładu weźmy każdemu znane “500+”. Jakieś 85-90% społeczeństwa popiera te świadczenia, argumentując to różnie w zależności czy dana osoba ma poglądy lewicowe czy prawicowe.
Lewica argumentuje poparcie dla 500+ tym, że przecież w Polsce jest bieda i nierówność społeczna więc państwo musi im dać coś od siebie. Oczywiście kwestie ekonomiczne i demograficzne już ich nie interesują. Państwo ma dawać i już. Z prawicą jest niewiele lepiej. Niektórzy zauważają, że świadczenia idą z naszych podatków, ale przecież rząd musi dotować polską rodzinę, bo bez tego za 50 lat będzie tylko 30 mln Polaków z których 10 mln będzie już emerytami.
Przykładowy Kowalski, żeby zaczął logicznie (czyt. racjonalnie) podejmować decyzje i poddawać krytyce pewne zjawiska powinien zawsze najpierw poznać przyczynę sytuacji, w której musi podjąć decyzję (szóste prawo Logosu - Każda przyczyna ma swój skutek, a każdy skutek ma swoją przyczynę). Pokażę to na rozpatrywanym przykładzie z 500+.  

 Jak widać pieniądze na 500+ pochodzę z budżetu państwa, który to niemal w 100% jest zasilany z podatków obywateli (źródło) i tu powinien pojawić się zgrzyt w głowie Kowalskiego, “Skoro pieniądze na 500+, które pobieram na swoje dzieci, pochodzą de facto z mojej kieszeni to chyba racjonalne byłoby zapłacić 500zł mniej podatku zamiast płacić te 500zł podatku i dodatkowo dopłacać jeszcze 100-200zł na opłacenie instytucji, która będzie zajmować się redystrybucją tych pieniędzy.” Proste, prawda? Jak widać, dla 90% społeczeństwa NIE. Dlatego tak ważna jest znajomość i zrozumienie Praw Logosu, którym podlega każdy z nas i o których napiszę szerzej w kolejnych artykułach :) 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

Zredukowałeś swój model do jednego czynnika. Trochę ubogi ten twój świat.
Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, jest siecią powiązań ekonomicznych i politycznych, jawnych oraz ukrytych wpływów, nacisków lobby, koneksji towarzyskich, koterii czy spuścizny historycznej elit, faworyzowanych przez działaczy doktryn ekonomicznych.
Spróbuj to rozrysować :)

Ten artykuł jest jedynie zajawką do bardzo obszernego zagadnienia jakim są Prawa Logosu. Jakbym chciał opisać całe spektrum danego problemu musiałbym się rozpisać na wiele stron, a zdaję sobie z tego sprawę, że wtedy mało kto przeczyta artykuł do końca. Na omówienie Praw Logosu zamierzam poświęcić co najmniej kilka kolejnych wpisów. Masz rację, że rzeczywistość jest bardzo złożona, ale tak na prawdę te wszystkie koneksje towarzyskie, lobby itd. nie mają wielkiego znaczenia. Żeby coś się na świecie zmieniło, każdy człowiek musi zacząć od siebie. Musi najpierw zacząć świadomie myśleć, a następnie świadomie wprowadzać zmiany do swojego życia, bo jednym z głównych celów sił zła, jeśli nie tym kluczowym, jest utrzymanie ludzkość w nieświadomości tego co nas otacza.