Fotoradar LTI 20-20 TruCam czyli jak polska policja strzyże obywateli

in polish •  2 years ago 

Polska policja jakiś czas temu zakupiła 400 egzemplarzy urządzeń do pomiaru prędkości LTI 20-20 TruCam. Jest to ręczny fotoradar laserowy z wbudowanym wideorejestratorem, który rejestruje na video wykroczenie. W teorii urządzenie jest w stanie zmierzyć prędkość zbliżającego się obiektu z odległości ok 1200 m. No właśnie w teorii…

Jak można przeczytać w instrukcji obsługi urządzenie ma maksymalny zasięg pomiaru 1200 m jednakże zasięg użytkowy soczewek wynosi 15-80 m w przypadku pomiaru “z ręki” i 15-90 m w przypadku korzystania ze statywu. Dlaczego o tym piszę? Otóż zgodnie z zatwierdzeniem Typu urządzenia PLT 09118 wydanego przez Główny Urząd Miar, pomiar jest prawidłowy do 1200m. Chyba ktoś tu nie przeczytał instrukcji, albo nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Zasięg użytkowy soczewek w tym przypadku informuje nas o tym, że w tym zakresie wiązka lasera pokrywa się z punktem celowniczym.

Drugie zastrzeżenie to fakt, że fotoradar nie wysyła punktowej wiązki tylko wiązkę w kształcie stożka o kącie rozwarcia 2.5 miliradiana czyli ok. 0.14 stopnia. W tym przypadku wiązka w odległości 1200 m tworzy okrąg o średnicy ok. 3 metrów. Nie muszę chyba tłumaczyć jak 3-metrowy okrąg wygląda na rzucie samochodu od przodu. Pomijam już fakt, że kamera, w którą jest wyposażony fotoradar nie jest w stanie z tej odległości zarejestrować pojazdu w taki sposób, żeby nagranie stanowiło materiał dowodowy.

Trzecie, moim zdaniem najpoważniejsze zastrzeżenie, bo dające furtkę dla nieuczciwych policjantów do poprawienia sobie statystyk i w niektórych przypadkach także do poprawienia stanu swojego portfela to zakłamania związane z możliwością wystąpienia błędu ślizgu urządzenia. Tu już posłużę się materiałem wideo w którym Piotr Jakubiak Szef Regionu Pomorsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Prawo na Drodze pokazuje, jak wygląda pomiar fotoradarem i na czym polega błąd ślizgu urządzenia na przykładzie budynku sądu w moim rodzinnym mieście Nidzicy.

oryginalne źródło filmu: https://www.facebook.com/nidzica.wm/videos/1646872125379207/

Podsumowując, niby sławne Iskry II są powoli zastępowane lepszymi urządzeniami, ale pewne kwestie pozostają bez zmian.

PS. Nie dajcie się naciągnąć na mandat ;)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Demaskacyjne filmiki lepiej wgrywać na Dtube, bo takie na YT lubią znikać.

wrzucę w wolnej chwili, ale raczej jego nie usuną, bo jest ustawiony jako niepubliczny i zalinkowany jest tylko tu