Pl-Bazarek- Czyli przyszłość waluty STEEM w naszych rękach.

in polish •  11 months ago  (edited)

Nie jeden użytkownik zadawał sobie pewno już pytanie skąd się biorą pieniądze na nasze wynagrodzenia. Niektórzy o bardzo pesymistycznym nastawieniu twierdzą ze mamy tu po prostu do czynienia z piramidą finansową i wieszczą nieuchronny upadek waluty. Inni tacy jak @noisy czy też @mmmmkkkk311 zainwestowali małe fortuny w platformę i dają z siebie wszystko aby działać na swój osób dla jej dobra.

To skąd się biorą pieniądze, najlepiej wyjaśnia moim zdaniem wpis użytkownika @hallmann „Jak Wytłumaczyć skąd się biorą pieniądze na Steemicie?”

Dobrze tłumaczy on że Steem i SBD są po prostu wewnętrzną walutą „bitą” w elektronicznej „mennicy” przez steemit za każdym razem gdy klikamy swoją siłą głosu na dany tekst. Wartość tej waluty określana jest tym ile są w stanie zapłacić za nią użytkownicy za pośrednictwem innej zewnętrznej waluty. Ta z kolei wynika stąd czy usługi jakie oferuje platforma zachęcają do ich zakupu.

Tu oczywiście pojawiają się największe wątpliwości i oskarżenia o to że steemit jest piramidą finansową, ponieważ oczywiste jest że w obecnej chwili „dobro” jakie produkuje platforma to treści, oraz ruch czyli de facto te same usługi które dostarcza np. Facebook. Jednak aby uzyskać zewnętrzne finansowe korzyści z tego typu „dobra” należy jakoś je wykorzystać np. w postaci zamieszczania reklam, sprzedaży danych statystycznych, dostarczania usług dla użytkowników, jak np. dodatkowe płatne templatki, gry oparte na blockchainie itp..

Wszyscy ci którzy piszą tu z kolei teksty, siłą rzeczy gdy nadchodzi dogodny moment i kurs waluty skacze, wypłacają je ponieważ chcą mieć pieniądz który jest czymś więcej niż ładną cyferką w portfelu i za którą mogą nabyć towary.

Największe obawy wszystkich wiążą więc z tym że pewnego dnia na rynkach pojawią się setki tysięcy STEEM po stronie sprzedających jednak nikt nie będzie chciał już ich kupić za rozsądną cenę. Kurs spadnie na tyle nisko że olbrzymie kwoty zainwestowane w tą walutę drastycznie zredukują swoja wartość jednak ludzie i tak w panice będą je wypłacać aby dostać chociaż ułamek tej wartości z powrotem.

Oczywiście obawy te nie są zupełnie bezpodstawne jednak stanie się tak tylko wtedy gdy MY czyli użytkownicy nie wykorzystamy prawdziwego potencjału drzemiącego w platformie.

W tym momencie powiecie hola ale przecież po to są przecież Witnessi i co ja przeciętny użytkownik mam do tego? Otóż wydaje mi się że bardzo wiele.

Steemit jako konsorcjum setek małych przedsiębiorstw.


Tak jak w tytule tego podpunktu na steemt każdy profil użytkownika jest małą firmą „produkującą” bloki danych oraz ruch które w rzeczy samej mają potencjalną wartość w dolarach czy też złotówkach. Właściciele steemit, mogą wykorzystać tą wartość w przyszłości w podobny sposób jak inne wielkie media społecznościowe. Jednak moim osobistym zdaniem fenomenem platformy jest to że my również możemy działać niejako na własną rękę w taki sposób, jak nam się tylko podoba.

Nie są w tym celu potrzebne jakieś wielkie ąfą fą fą zebrania zarządów czy też wytyczne z góry. Masz pomysł który może pomóc umocnić steem? Na co czekasz wprowadź go. Im więcej pomysłów wzmacniających pozycję steem i przyciągających kapitał zewnętrzny się tu pojawi, tym więcej zarobimy wszyscy!

Niestety większość użytkowników która przywykła do tego co oferuje nam system w innych sferach życia, postrzega to nieco błędnie traktując Steemit raczej jako firmę która ma nam wypłacać pieniądze w zamian za pisanie tak jak robiły to stare blogowiska które spotkał niechybny upadek. W rzeczywistości Platforma wcale nie musi ograniczać się przecież do pisania treści a waluta steem nie musi służyć jedynie jako wynagrodzenia ale np token pośredniczący w transakcjach...

W tym miejscu tu dochodzimy do sedna tego artykułu czyli pomysłu jaki pojawił się ostatnio w moje głowie.

pl-bazarek.jpg

Pl-Bazarek czyli próba ponownego wskrzeszenia dobrego pomysłu moich poprzedników.


Wiemy już że głównym powodem spadku kursu Steem i SBD jest to że użytkownicy chcą wypłacać tokeny aby pozyskać pieniądz który ma realna moc nabywczą z kolei właściciele Steemit nie będą skupowali Steem po wysokim kursie aby podtrzymać sprzedaż ponieważ sami nie mają jeszcze pewnych źródeł finansowania przedsięwzięcia. Jednak w takim razie co nam szkodzi aby wprowadzić wewnętrzne rynki na których za walutę Steem lub też SBD sprzedawane będą prawdziwe dobra przedmioty i usługi?

Oczywiście takie pomysły już się pojawiły. Użytkownik @hallmann który tak obrazowo przybliża nam tu sposób kreacji steem, poszedł ze swoja wiedzą o krok dalej już dawno temu i rozpoczął wraz z organizacja @fundacja sprzedaż przemyt czekolady. Były też wzmianki o tagu pl-bazarek oraz pojawiło się tam kilka ofert usług w postaci tłumaczenia tekstów. Istnieje też na steemicie miejsce gdzie za steem możemy kupić lub wymienić klucze do gier na steam w: https://steemit.com/@dgameshop

Jak dobrze wiemy na takich społecznościówkach jak Facebook, są tysiące kont użytkowników oraz setki grup w których ludzie wystawiają oferty sprzedaży swojego rękodzieła, usług lub innych towarów, próbując wymienić/sprzedać rzeczy używane które są im już niepotrzebne.

Tam jednak oczywiście dochodzi do wymiany walutą narodową. Tu na steemicie mamy tą przewagę nad FB że możemy sprzedawać swoje przedmioty za tokeny które wytworzyliśmy swoja twórczością unikając niejako opodatkowania i ponosząc jedynie koszta opodatkowania wypłacanej waluty.

Czemu więc nie wykorzystać tego faktu aby stworzyć miejsce do handlu i barteru w którym pośredniczyć będzie oczywiście waluta Steem i SBD?! Wiele krypotowalut między innymi właśnie na tym opiera przecież swoją egzystencję!

Oczywiście zdaje sobie sprawę z wad tego rozwiązania którymi są wahania kursu i związana z tym niepewność zarobku jednak nie proponuję na początku rzucać się z motyką na słońce!

Zacznijmy od prostych ofert sprzedaży rzeczy które przestały nam być potrzebne lub też własnych prac i usług wykonywanych hobbystycznie.. Tak samo jak większość z nas zamieszcza tu wpisy z tego powodu z nadzieja ze to hobby przyniesie również dodatkowy zysk, tak są osoby które tworzą różnego rodzaju rękodzieło w celach rozwojowych i z pasji. Można spojrzeć chociażby na tag #pl-rekodzielo gdzie często pojawiają się przedmioty które inni z chęcią by kupili.

Te wszystkie rzeczy ktoś ze Steemian może uznać za wartościowe i chcieć zapłacić za nie za pomocą Steem albo SBD użytkownikom którzy je wytwarzają.

Należy tu też wspomnieć o elementach psychologii gdzie wydawanie zdobytych tu tokenów przychodzi nam łatwiej niż wydawanie realnych pieniędzy mimo tego że te w rzeczy samej realna wartość mają więc moze rzeczy które nie sprzedały się na allegro czy też OLX, z powodzeniem zostaną zamienione za Tokeny.

Jakie mogą być korzyści dla wszystkich steemian z większej ilości inicjatyw tego typu?

  • Wzrost wartości tokenów- kapitał zamiast uciekać z platformy, zaczyna na niej krążyć co sprawia że mniej jest ofert sprzedaży w stosunku do kupna Steem więc sprzedający mogą negocjować na giełdzie wyższą cenę tokenów
  • Przyciąganie zewnętrznego kapitału- użytkownicy zaczynają ufniej podchodzić do zarabianych tu tokenów ponieważ widzą że można za nie nabyć realne dobra bez potrzeby wymiany co za tym idzie może to przyciągać więcej inwestorów którzy z każdym nowym otwartym sklepem steemitowym, coraz mniej będą się obawiali o utratę ich wartości ponieważ będzie można za nie nabyć namacalne dobra. Oczywiście w obecnej chwili gdy wymiana Dolarów czy też innej waluty Narodowego Banku, na tokeny steem jest jeszcze dość skomplikowana, nie ma się co łudzić że ktoś będzie kupował 100 steem ponieważ przeszukując internet trafił na Steemitowy sklep, jednak w przyszłości może okazać się że gdy tokeny będą do nabycia w prosty i łatwy sposób, może dojść do sytuacji że nawet osoby niebędące użytkownikami będą zakupywały pewne ilości waluty aby zapłacić za oferowane tu usługi.
  • szansa dla nowych użytkowników na szybkie wykupienie swojego konta- w zamian za sprzedaż przedmiotów lub usług.
  • torowanie drogi dla innym usługom Steemitowym- dla niezależnych twórców itd.

Jak miało by to wyglądać?


Jako że nie lubię czczej gadaniny a gdy o czymś piszę to lubię osobiście rozpocząć działanie w jakimś temacie to postanowiłem że przynajmniej na początku, spróbuję zainicjować takie miejsce do wymiany.

Myśląc długo nad tematem doszedłem do wniosku że początkowy pl-bazarek mógłby wyglądać w następujący sposób:

  • Co tydzień publikuję posta pod tagami #pl-bazarek #polish #pl-steemit #pl-steem, pod którym użytkownicy umieszczają oferty sprzedaży usług, przedmiotów, rękodzieła i wszystkiego co tylko da się sprzedać i wysłać pocztą wg przedstawionego szablonu. Wymiana między zainteresowanymi odbywa się oczywiście indywidualnie. Gdy ktoś zamierza kupić dany przedmiot, pisze pod głównym komentarzem z ogłoszeniem: Zarezerwowane z kolei gdy dojdzie już do transakcji, sprzedający potwierdza ją komentarzem Sprzedane.

  • Gdy bazarek się rozrośnie stworzyć można będzie specjalny profil bazarek na którym zamieszczane będą posty dla poszczególnych kategorii produktów np. pl-bazarek usługi Pl-bazarek- rękodzieło itd.

  • W przyszłości natomiast pomyśleć będzie można o założeniu strony podobnej do tej jaką stworzyło @dgameshop.

W tym miejscu chciałem zaznaczyć że chociaż jestem pomysłodawcą który spróbuje postawić jakieś pierwsze pionierskie kroki w tym kierunku, to nie wyobrażam sobie oczywiście prowadzenia takiego projektu bez aprobaty i wsparcia społeczności.

Jeśli więc uważacie tak samo jak ja że pomysł ten może rzeczywiście przynieść wiele dobrego dla Platformy to prosiłbym o uczestnictwo w tym projekcie z waszej strony.

Na bazarku muszą zacząć pojawiać się oferty aby doszło do sytuacji w której rzeczywiście zacznie on funkcjonować bez pomocy z zewnątrz. Ważne były by więc aby jak najwięcej osób wystawiało swoje oferty pod wpisami Bazarku.

Jeśli więc macie jakieś rzeczy które gotowi jesteście wymienić z innymi na Steem, SBD lub też inne rzeczy, pogrzebcie w szafach już teraz zastanówcie się nad wyceną i zróbcie zdjęcie tak żeby w momencie pojawienia się wpisu móc zamieścić gotowe oferty.

Szablon będzie prosty do zrobienia w sposób dowolny. Może to być tabelka w markdown, lub też stworzona na zewnętrznym programie i zamieszczona jako grafika obojętnie byle czytelnie i z odpowiednimi informacjami.

Zawierać będzie wyraźne zdjęcie (najlepiej wrzucać je więc osobno tka aby można było je otworzyć w powiększeniu) i opis rzeczy, cenę w SBD i/oraz w STEEM oraz informację jak skontaktować się ze sprzedającym( e-mail, steem.chat, discord itd).

Można oczywiście zamieszczać takowe oferty indywidualnie pod tagiem jednak wydaje mi się że w postaci komentarza pod wpisem który ma szansę poprzez reestem oraz trending, do większej ilości osób, będzie to działać bardziej efektywnie.

To tyle w temacie na razie. Mam nadzieję że pod tym wpisem rozgorzeje PRAWDZIWA;) dyskusja na ten temat na miarę szczepionek i bidbotów ;) Uważam bowiem że pomysł jest naprawdę wart rozważenia.

Oczywiście propozycje uwagi i konstruktywna krytyka są jak najbardziej mile widziane zapraszam więc gorąco do dyskusji.

UPVOTE <> FOLLOW <> RESTEEM

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Fajnie, że próbujesz rozruszać tę inicjatywę. Ciekawe czy coś z tego będzie? Z mojej strony zapewniam, że będę śledzić tag na bieżąco ;)

·

Zapraszam również do zamieszczania swoich ofert przede wszystkim. Pierwszy bazarek postaram się wrzucić po 6 sierpnia. także zapraszam:)

Podłączam się. Z chęcią wymienię swoje usługi graficzne na STEEM, SBD. Sam Steemit zyskał by na wartości.

Tylko jak zauważyłeś jest parę przeszkód.
Np. z obecną wymianą złotówek na Steem.

Dochodzi też kwestia uczciwości i oszustw jak na OLX. Na policję ciężko by było takie coś zgłosić, że zapłaciłem w SBD za gacie w grochy a dostałem przesyłkę wypchaną papierem toaletowym.

·

Mamy jednak poziomy reputacji użytkowników. Myślę, że ktoś z reputacją 50+ nie będzie chciał narazić się na dyshonor przez jakieś oszustwo. Natomiast bardziej ograniczone zaufanie trzeba by mieć do nowych użytkowników z reputacją poniżej 30.

W przypadku udowodnienia oszustwa takiej osobie, można oflagować jej posty. Może z czasem powołało by się funkcjonariuszy bazarku, którzy by mogli tak karać nieuczciwych sprzedawców. Straconej kryptowaluty to nie zwróci, ale będzie szansa, że oszust nie zrobi tego ponownie. A przynajmniej nie z tego konta.

·
·

Myślę ze jak dojdzie do ewidentnego i potwierdzonego oszustwa to do wpisu bazarku dodawać się będzie takiego delikwenta do czarnej listy i będzie na niej widnieć skutecznie odstraszając innych przed wchodzeniem w układy z tą osobą.

W przypadku pomyślnej wymiany, dodawać będę taką osobę do białej listy z numerkiem pomyślnych transakcji.

Z tym że oczywiście ja nie będę się mieszać w spory tylko jeśli ktoś udowodni ewidentnie że doszło do oszustwa to wtedy zamieszczę taką informację :)

·
  ·  11 months ago (edited)

Wiadomo że jeśli chodzi o oszustwa to jest tu pewien problem i zasada ograniczonego zaufania. Aczkolwiek wielu użytkowników zna się wzajemnie i pisząc regularnie nie wystawią raczej swojej reputacji na szali za te "gacie w grochy" także pewne zabezpieczenie jednak jest :)

Fajna inicjatywa. Jakieś parę lat temu jak miał firmę korzystałem z platformy barterowej i dobrze się to sprawdzało. Oczywiscie typowy barter to wymiana towaru lub usługi za towar lub usługę, ale warto iść w tym kierunku;) Jestem za.

Mi już się zdarzyło zakupić steemowe notesy (bardzo fajne!) od użytkowniczki @pkocjan. Oczywiście płaciłem za pomocą STEEM :)

·

Właśnie dobrze by było aby takie osoby jak @pkocjan miały miejsce w którym mogą wystawiać takie oferty a które odwiedzali by chętni :)

·

Dzięki za reklamę ;)

Cieszy mnie że ten temat został znów poruszony https://steemit.com/polish/@michalx2008x/propozycja-nowego-tagu-pierwsze-zlecenie :) Trzymam kciuki

·

Czytałem właśnie ten wpis wtedy i uważam ze to jest bardzo dobry pomysł i powinno się to rozwijać jednak zajrzałem ostatnio i widziałem że wiele się tam nie dzieje ..zobaczymy co z tego będzie teraz:) generalnie każde wsparcie i współpraca mile widziane.

Bardziej nie DGameShop, a DGameMarket lub potencjalnie DGameLand (możliwe, że będzie to łączone w jedno :D)

·

Świetna inicjatywa z tymi grami tak swoją drogą. Może kiedyś doścignie Steam ;)

W podobny sposób działa tag #steembay - aukcje na Steem.

·

widzisz do tego tagu nie dotarłem ale właśnie dobrze by było gdyby na pl działało coś podobnego.

"Wszyscy ci którzy piszą tu z kolei teksty..." no chyba nie wszyscy. Sporo osób nic, albo prawie nic nie wypłaca tylko akumuluje :-)

·

Zgadza się ale nie dla hobby tylko dla wyższych zwrotów które potem ostatecznie się wypłaca ;P Ostateczny efekt jest taki że prędzej czy później są one wypłacane albo wypłacone będą Tyle że żeby tak było to ktoś je będzie musiał chcieć kupić ;]