Anonimowość i TROLLE

in #polish5 years ago

W prawdziwym życiu...

Gdy przychodzimy na świat zostaje nam nadane imię wybrane przez naszych rodziców. Imię wraz z nazwiskiem tworzą „nazwę” człowieka- jego identyfikator. Po imieniu i nazwisku bedą zwracali się do nas inni ludzie, rodzina, znajomi, obcy.

Istnieją różne frazeologizmy odnoszące się do wagi nazwiska na przykład:

"Splamić nazwisko"

"Pracować na swoje nazwisko"


Frazeologizmy te dają nam do zrozumienia, że nasze nazwisko jest czymś ważnym i powinno nam zależeć na tym by nie było ono kojarzone ze złymi czynami, niegodnymi zachowaniami a wręcz przeciwnie powinniśmy dbać o to by było one kojarzone z samymi pozytywnymi rzeczami.

Kobiety, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach lub zyskują popularność jeszcze przed ślubem często wolą pozostać przy swoim nazwisku panieńskim niż przyjąć nazwisko męża, co potwierdza tezę, że nazwisko jest czymś ważnym i posiada swoją wartość.

W internecie...

troll.jpg

Wchodząc w świat internetu sami wybieramy sobie pseudonim, identyfikator internetowy.
Ale czy w internecie równie ciężko pracujemy na swój psudonim i równie bardzo unikamy sytuacji, w których moglibyśmy swój pseudonim splamić?

Dużo łatwiej jest wyrażać swoją własną opinię, szczególnie jeżeli jest ona kontrowersyjna posługując się swoim nickiem niż nazwiskiem. Internet daje nam duże pole manewru, zaglądamy w miejsca i mamy do czynienia z ludźmi, z którymi nie mielibyśmy okazji się spotkać w prawdziwym życiu.

Większość z nas używa swojego pseudonimu internetowego w zgodzie z własnym sumieniem. Piszemy to co myślimy, zachowując kulturę i będąc pewnymi siebie, bo przecież mimo iż za naszym nickiem kryje się osoba z prawdziwym nazwskiem to nikt nie jest w stanie na podstawie naszego nicku i wymiany zdań dowiedzieć się jak nazywamy się tak na prawdę.
Takie poczucie anonimowości jest dobre, często powoduje większą szczerość otwartość, większy luz i dystans w trakcie dyskusji z innymi internautami.

Nadużycia anonimowości...

Zdarzają się niestety często przypadki, że ludzie „ukryci” za swoim internetowym pseudonimem czują się zbyt pewni siebie, zbyt anonimowi. Połączenie poczucia anonimowego bezpieczeństwa wraz z negatywnymi cechami charakteru w niektórych przypadkach powoduje, że internauta zaczyna trollować.

Trollowanie- definicja z Wikipedii:

"Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie."

Warto jest zaznajomić się z tą definicją oraz przeczytać reszte artykułu poświęconego zjawisku trollingu. Może się okazać, że wśród użytkowników miejsc internetowych w których przebywasz spotykasz też i trolle.

Kim w prawdziwym życu jest troll?

W prawdziwym życiu dla rodziny, znajomych troll jest osobą nieagresywną, nie wyróżniającą się. Na codzień nie sprzeciwia on sie zdaniu innej osoby, nie drwi, nie podburza do wywołania kłótni.
Trolle często posiadają cechy charakteru takie jak narcyzm, psychopatia i sadyzm, jednak są one ukryte. Dopiero w internecie w poczuciu anonimowości i bezpieczeństwa troll zaspokaja swoje psychopatyczne i sadystyczne pragnia.

Jak się bronić?

Internetowy troll karmi się naszymi reakcjami. Ilekroć odpowiadamy na jego zaczepki dajemu mu satysfakcje i ładujemy jego "bateryjki". Najlepszym sposobem na dezaktywacje trolla jest jego ignorowanie, nie wchodzenie w dyskusje. Nie zawsze jest to jednak łatwe zadanie, szczególnie, że z czasem wokół trolla mogą pojawić się jego poplecznicy.

Działania trolla zawsze są zjawiskiem negatywnym i dążą do dezorganizacji danego miejsca w sieci.


Niepozorny na codzień człowiek, pod przykrywką swojego nicku, z poczuciem anonimowości, bez obaw o to, że ktoś pozna jego prawdziwą tożsamość pokazuje swoją wyższość, obraża i wywołuje konflikty. Pokazuje swój prawdziwy charakter, który na codzień skrywa bardzo głęboko. W pewnym momencie swojej "działalności" internetowej zaczyna robić krzywdę nie tylko innym użytkownikom ale i sobie. Traci on swoją samoświadomość i kontrole nad własnym zachowaniem, kontrole przejmują jego najgorsze cechy. Sam pada swoją ofiarą...

1.png

BONUSIK: WIELKA ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA INTERNETOWA TROLLE INTERNETOWE

Artykuł napisany w ramach Tematów Tygodnia #53, luźne nawiązanie do tematu nr 3 (skłonność ludzi do zwiększenia ryzyka podejmowanych działań związana z anonimowością).

Sort:  

A tak bez trollowania, choć trochę prowokacyjnie. Taki kanał jak pyta.pl to trollowanie? Bo jak dla mnie łapie się pod definicję, tylko robią to w realu, potem upubliczniają w internecie.

Mnie trollowanie kojarzy się z osobami przeświadczonymi o swojej racji oraz zakładającymi że druga strona dyskusji nie jest w stanie przyjąć ich argumentów bo jest za głupia tudzież nie dobrze poinformowana, przez co w mniemaniu trolla nie jest w stanie jego zrozumieć. Więc usprawiedliwia to jego chęć ośmieszenia drugiej osoby.

Obejrzałam jeden jeden ich filmik (pyta i feministki), to trochę mało żeby określić jacy oni są. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście pasują do definicji trolla, jednak zadają rzeczowe pytania i mimo prowokacji zachowują jakiś tam poziom, wiedzą o czym mówią i o co pytają.
Wiesz tak jak są różni ludzie tak są i różne trolle. W mojej opini nie ma usprawiedliwienia ośmieszenia czy obrażenia drugiej osoby, tylko dlatego, że się z tobą nie zgadza.
Twoje osobiste rozumienie postaci trolla zakłada, że troll ma jakąś wiedze, swoje zdanie. Wegług definicji z wikipedii i mojego zdania troll jest osobą, która nie ma wiedzy, nie podaje argumentów sama gubi się w swoich tezach. Nie bierze udziału w dyskusji po to by coś do niej wnieść a po to by wprowadzić zamieszanie.

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66274.97
ETH 3175.04
USDT 1.00
SBD 4.06