Dlaczego myTaxi śmierdzi?

in polish •  7 months ago

Przede wszystkim, przepraszam za "clickbaitowy" tytuł, ale do napisania tego tekstu skłoniły mnie:

 1. własne doświadczenia z taksówkami,
 2. Propozycje rządu, które podcinąją skrzydła Uberowi i Taxify
  fot. Sergio Perez / FORUM)

Ad 1

Chyba każdy z was korzystał z Ubera, czy Taxify, więc nie będę się rozwlekał nad ich wadami, czy zaletami. Chcę skupić się na tzw. "cierpach", których postępowanie z każdym rokiem staje się mniej akceptowalne.
Odpowiedzią na ekspansję Ubera (później również taxify) miała być super aplikacja myTaxi, która miała zapewniać łatwość i prostotę Ubera oraz bezpieczeństwo usługi przez taksówkarzy (czyt. wykwalifikowanych kierowców itp.)
Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, poniżej opis moich dwóch z trzech przejazdów myTaxi...tak 2/3 przejazdów to jakieś kuriozum.

**Pierwsza **

Zakładamy konto dostajemy kupon na 50% zniżki za pierwszy kurs, cena kursu 2x tyle ile chce Uber, ale skoro w efekcie mamy zapłacić tyle samo- zamawiamy. Pod blok podjeżdża kilkunastoletni dyliżans, który śmierdzi jak stara popielniczka. Ubery też jeżdżą różne, więc wsiadamy. Przy miejscu docelowym taksówkarz oświadcza, że nie ma terminalu, więc płatność musi być gotówką a karta podpięta do aplikacji, kuponu przy płatności gotówką nie da wykorzystać. Na taksometrze cena 3 razy taka jak za uber. Dogadujemy się płacimy gotówką, nie dostaję paragonu.

źródło: bebzol.com
Trzecia ale i druga przejażdżka

Druga [kurs tam] była taka, że nie można się przyczepić, cena w aplikacji taka jak końcowa, auto czyste. Myślimy - kurde widać zmienili się, taksówki może staną się poważną alternatywą...DUP JEB CIUL
Niestety kurs powrotny wbił nas w fotel. Przed wyruszeniem w drogę szybki przegląd ceny za kurs pomiędzy aplikacjami i o dziwo najtańszą opcją jest myTaxi (16-30 zł, Uber 28-35). Zamawiamy, wsiadamy i jedziemy. Do domu jeszcze z 5 km a taksometr pokazuje już ponad 70 zł. Koniec końców przejazd wyszedł prawie trzy razy droższy niż maksymalna cena wskazana w aplikacji.
MyTaxi w odpowiedzi na reklamację wskazuje, że cena w aplikacji jest TYLKO CENĄ SUGEROWANĄ a kierowca zastosował prawidłową taryfę.

Co zrobić w takim przypadku?
Skorzystać z procedury chargeback, a gdy to się nie uda uderzyć do miejskiego rzecznika praw konsumentów, bo konsument przed zamówieniem usługi musi uzyskać wiedzę jaki będzie jej koszt.
Kiedy możemy skorzystać z chargeback:

 • konsument nie był zadowolony produktów lub usług jakie otrzymał:
  • zamówiony towar nie został dostarczony lub zamówiona usługa nie została wykonana,
  • klient otrzymał towar inny, niż zamówiony, niezgodny z opisem lub też opis towaru nie zawierał istotnych informacji,
  • klient zwrócił towar, ale nie otrzymał zwrotu pieniędzy od sprzedawcy,
 • pomyłka techniczna lub proceduralna:
  • karta klienta została przez przypadek obciążona dwukrotnie (zdublowana transakcja),
  • karta klienta została obciążona na inną kwotę, niż powinna,
 • transakcja nosząca znamiona oszustwa:
  • płatności zostały zrealizowane przez osoby do tego nieupoważnione (np. karta została skradziona),
  • właściciel karty nie rozpoznaje danej transakcji na wyciągu z karty.

Ad 2
Tu nie ma się za bardzo co rozpisywać, nasz wspaniałomyślny rząd w walce z zachodnimi korporacjami i tysiącami polskich przedsiębiorców zamierza utrzymać status quo z początków XX w.

Podsumowanie
Trudno w tym miejscu wskazać mi jakikolwiek pozytyw dla korzystania z aplikacji myTaxi. Nie mówię, że Uber czy Taxify są idealne, ale do cholery, taksiarze też muszą od siebie wymagać!
To nie jest tak, że świat się zatrzyma, bo taksówkarze chcą godnie żyć świadcząc usługi, do świadczenia których nie potrzeba obecnie ŻADNYCH dodatkowych kwalifikacji.
Uber (i Taxifa chyba też) wprowadzają wymóg posiadania licencji na przewóz osób, co również zakłada obowiązek posiadania aktualnych badań, a co w tym czasie zrobiły korporacje taksówkowe, jak poprawiły jakość swoich usług?

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @jocieprosza! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!