Twenty One Pilots, "Vessel"- Stay Alive!

in polish •  2 years ago 

Gdy w połowie 2015 roku alternatywna formacja Twenty One Pilots przedarła się do mainstreamu i opanowała stacje radiowe swoim singlem "Stressed Out", a rok później "Heathens" z filmu "Suicide Squad" nie byłem przekonany ich stylem. Głównie za sprawą stanowczego overplay'u czy moim zdaniem niedojrzałego tekstu ich pierwszego hitu w naszym kraju, który był bez przerwy bezmyślnie śpiewany przez moich rówieśników. Jedynym utworem, który polubiłem, i który dalej pozostaje moim ulubionym było "Tear in My Heart". Wszystko się jednak zmieniło, gdy dosłownie kilka tygodni temu dzięki mojej koleżance trafiłem na ich debiut nagrany w dużej wytwórni. Po tym co usłyszałem muszę przyznać że myliłem się co do większości ich muzyki.

Dla tych którzy jeszcze nie wiedzą, Twenty One Pilots składa się z perkusisty Josha Duna oraz multiinstrumentalisty, rapera i wokalisty Tylera Josepha. Ich twórczość bardzo trudno zaklasyfikować do jakiegokolwiek szerzej znanego nam gatunku. Na "Vessel" usłyszymy głównie ukulele i fortepian, wiele elektroniki oraz energicznej perkusji. Razem z głosem Josepha co chwilę przechodzącego ze śpiewu w tryb rapowania i z powrotem tworzą świeże i charakterystyczne brzmienie. Przepełnione dziwnym ruchem scenicznym, maskami, wokalistą wczuwającym się w muzykę i teksty, oraz Duna dziko eksplorującego perkusję tworząc rewelacyjne rytmy występy na żywo, są najlepszą definicją słowa alternatywa.


Klip do utworu otwierającego album pt. "Ode to Sleep" w iście dokumentalny sposób pokazuje jak formacja ryzykując wszystko muzyce po 3 latach ciężkiej pracy osiągają sukces.

Szczerze, "Vessel" jest cholernie chwytliwą płytą. Czy to w momentach psychodelicznego rapu, lub przy melodycznych refrenach trudno nie oderwać nogi od podłoża. Chciałbym zrobić to z albumem, co z mnóstwem filmów które widziałem. Zapomnieć, żeby przesłuchać go znowu po raz pierwszy. Ta przepełniona upbeatowymi utworami płyta przy pierwszym podejściu razi najbardziej. Niespodziewane hybrydy underground-rapu i wesołego utworu spokojnie nadającego się do radia zachęcają na więcej. Osobiście, po usłyszeniu dosłownie trzech pierwszych kawałków ciężko mi słuchać czegokolwiek innego. Dosłownie, przez ostatni tydzień przerobiłem ten album z osiem razy.


Ale ta płyta to nie tylko warstwa instrumentalna. Joseph uświadamia nas o tym w kolejnym po "Ode to Sleep" utworze. Podczas przejścia w "Holding on to You" wiele razy przewleka się wers: "Is it time to move our feet to an introspective beat?" mówiący nam abyśmy posłuchali co zespół ma do powiedzenia w swoich tekstach. Sam bardziej, a czasami wyłącznie koncentruje się na dźwięku, ale jak mnie poproszono tak zrobiłem i muszę przyznać że tutaj warstwa liryczna jest o niebo lepsza niż na "Blurryface", a kilka wersów ociera się o geniusz.

Temat mentalnych problemów i samobójstwa jest bardzo kruchy, z którego łatwo zrobić przesentymentalizowane i puste piosenki. Znajdziemy tutaj wiele dających do myślenia metafor przenoszących nas bezpośrednio do głowy autora. Najlepszym tego przykładami jest "Car Radio", największy singiel z tej płyty, w którym tytułowy przedmiot jest metaforą zajęcia lub pasji, której brak, cisza sprowadza podmiot liryczny do takich, a nie innych myśli. Niczego sobie są także utwory takie jak "Screen" czy "Trees", które poruszają temat uczuć względem drugiej osoby.


"Vessel" jako całość tworzy słodko-gorzki klimat, którego gorycz jest prawie niewyczuwalna przez dominujące pozytywne kompozycje. Mimo niecałych 5 lat na karku, moim skromnym zdaniem ten album będzie odnotowywany w podręcznikach historii za jeden z oryginalniejszych i najlepszych popowych albumów tej dekady. Jest prawie bezbłędny, wciąga od pierwszych minut i nie puszcza przez kolejne czterdzieści pełnych energii i tekstów poprawnie poruszącymi ważne tematy. 7.5/10

Słuchałeś "Vessel"? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach, a jeśli zachęciłem cię do sprawdzenia tego albumu nie zapomnij o zostawieniu upvote'a. Motywuje mnie to dalszego pisania o filmach, serialach, muzyce i innych rzeczach, którymi się interesuje.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!