Arduino #1 - Co to Arduino, Pobieranie IDE

in #polish6 years ago (edited)

Arduino #1 - Co to Arduino, Pobieranie IDE

1. Wstęp

  • Hej, wczoraj napisałem mojego pierwszego posta. Przedstawiłem się tam, i napisałem też że wkrótce pojawi się seria poradników dotycząca mikrokomputera Arduino. Oto i ona :) Będe chciał w owych poradnikach omówić podstawy programowania pod to urządzenie. Jako, iż sam nie jestem profesjonalistą, proszę o poprawianie mnie w komentarzach, jeśli coś pomylę :) 

2. Co to Arduino?

  • Arduino to mikrokomputer, bazujący na układzie ATmega. Urządzenie to znajduję się na licencji open-source. Oznacza to, że każdy może zacząć w domu produkować taki mikrokomputer pod taką samą nazwą (Arduino), a następnie go sprzedać, bez żadnych konsekwencji prawnych. Często bardziej opłaca się zakupić klona Arduino, niż wersję oryginalną. Arduino odstaję troche parametrami technicznymi, od np. Raspberry Pi. Najlepsza, oryginalna wersja Arduino posiada jedynie 256kb pamięci Flash, i 8kb pamięci RAM (dzisiejsze komputery średniej klasy mają ok. 8gb RAM'u!), jednak nie ograniczna to wcale możliwości tego komputera. Co prawda nie uruchomimy na nim żadnego systemu operacyjnego, ale trzeba pamiętać, że nie został on do tego stworzony. Arduino używa się do mniejszych projektów, np. można zrobić z niego robota podlewającego kwiatki o określonej godzinie, albo termometr, który będzie też mierzył wilgotność. Jest bardzo wiele rzeczy które można zrobić z tym urządzeniem, lecz trzeba być dość kreatywnym i mieć chęci.

3. Pobieranie IDE (program w którym będziemy pisać nasz kod)

  • Aby pobrać program w którym będziemy pisali nasze programy, przechodzimy na stronę https://www.arduino.cc/en/Main/Software . W sekcji "Download the Arduino IDE" szukamy odpowiedniego linku do pobrania, w zależności od naszego systemu operacyjnego. Jeśli posiadacie Windowsa, wybierzcie Windows Installer. Do wersji na Maca jest tylko jeden link. Kiedy plik instalacyjny nam się pobierze, odpalamy go i po kolei przechodzimy przez proces instalacyjny. Po instalacji powinna nam się pokazać ikona na pulpicie. Wchodzimy w program Arduino, jeśli wszystko włączyło się poprawnie oznacza to, że poprawnie zainstalowalismy nasze IDE.

4. Zakończenie

  • To tyle na dzisiejszą cześć poradnika. Być może napisze dziś jeszcze kolejną część, zobaczymy. Pozdrawiam, i życzę miłego dnia :)
Sort:  

Dla mnie to czarna magia, ale dla osób interesujących się robotami może to okazać się bardzo fajny i przydatny poradnik :)

Coin Marketplace

STEEM 0.32
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66654.57
ETH 3250.95
USDT 1.00
SBD 4.33