Nasza gra znika, ale to dobrze!

in polish •  11 months ago 

Jest to nasz pierwszy polskojęzyczny wpis na portalu Steemit, który wydaje się być dobrym miejscem do publikowania nieco dłuższych artykułów. Nasz plan, zależnie od zainteresowania, to pisanie na tematy związane przede wszystkim z grami mobilnymi. Równie od strony technicznej jak i luźnej, dotyczącej naszych produktów (inaczej pisząc – od strony promocyjnej). Zachęcamy do zapoznania się z naszym pierwszym wpisem :)

Dlaczego dobrą wiadomością może być fakt, że nasza gra zostaje wycofana? Powód jest prosty  – pracujemy nad jej lepszą wersją. Jednak zanim zaczniemy zapowiadać naszą nową grę, chcielibyśmy, w tym wpisie, opisać czym była gra 5x5 Board i dlaczego umarła śmiercią naturalną. Wymienimy trzy podstawowe błędy, które popełniliśmy. Być może nasze wskazówki przydadzą się osobom, które planują stworzyć własną grę/aplikację. W końcu najlepiej jest się uczyć na cudzych błędach.

Krótko o grze

Gra posiadała proste zasady. Gracz musiał ułożyć bloki tak, aby połączyć linie narysowane na nich. W ten sposób można było wyczyścić planszę z bloków. Te założenia były podstawą do stworzenia całej rozgrywki. Grając w 5x5 Board można było zdobywać punkty na kilka sposobów. Jednym z nich było rozgrywanie meczów online przeciwko innym graczom. Wszystkie udane działania zwiększały pozycję gracza w rankingach. 

Najlepszym momentem istnienia gry był czas, kiedy naraz o najwyższe pozycje grało około 20 graczy. Być może nie jest to duża liczba, ale nam sprawiała radość. W końcu mieliśmy pewną grupę aktywnych użytkowników.

Nasze błędy

Dziś patrząc na naszą grę, od razu nasuwa się przykry wniosek... brzydka, prawda? Właśnie to był jeden z powodów, dla których nie byliśmy w stanie przyciągnąć nowych graczy. Szczerze wierzyliśmy, że grafika nie ma tak dużego znaczenia. Dziś wiemy, że to nieprawda. Wcale dobry gameplay sam się nie obroni.

Kolejnym błędem, który popełniliśmy, był brak podjęcia odpowiednich działań reklamowych. Przez pewien okres skupiliśmy się tylko na uaktualnianiu gry, dodawaniu nowych trybów, naprawianiu błędów. Natomiast zupełnie zapomnieliśmy o marketingu (oczywiście jak na nasze możliwości). Mało tego! W ogóle nie mieliśmy planu na rozreklamowanie gry. Jeśli już podejmowaliśmy działania, było to nieprzemyślane umieszczanie niespójnych postów dotyczących gry. Dla przykładu na naszej stronie Facebookowej pojawiała się seria grafik przedstawiająca profile najlepszych graczy. Po tym nastała dwumiesięczna przerwa, by nagle nasi fani ujrzeli post informujący o wyzwaniu w grze, które przypadło ówczesnego dnia. Brak zdecydowanego planu i regularności sprawił, że nasza strona przestała cieszyć się zainteresowaniem. Osobną kwestią jest ucinanie zasięgów przez Facebooka. Jednak mogliśmy postarać się o rozszerzenie działalności na inne media.

Dosyć niedawno odkryliśmy, że poważnym problemem był nadmiar pracy przed wydaniem pierwszej wersji gry. Pracowaliśmy bardzo dużo, aby produkt był jak najlepszy. Oczywiście jak najlepszy w naszym mniemaniu. Obiektywnie gra hitem być nie mogła. Często skupialiśmy się na nieistotnych sprawach, uznając datę wydania za osiągnięcie celu. Jak się okazuje wydanie pierwszej wersji gry lub aplikacji to dopiero początek (niech nawet będzie połowa) drogi, która stoi przed twórcami. Teraz zdecydowanie wiemy, że nie wszystko musi być  idealne dla pierwszej wersji. Zmiany można szybko wprowadzić i dostarczyć jako aktualizacje.

Podsumowanie

Błędów można by wymieniać wiele. Na pewno jeszcze jakieś popełnimy w przyszłości. Ostatecznie nasze gry powstają w wolnym czasie i nie są (póki co) wielkimi inwestycjami. Jednak nie mamy zamiaru skupiać się tylko na tym co złe. Obecnie jesteśmy pełni entuzjazmu, gdyż zbliżamy się do wydania odświeżonej wersji gry w bloczki. Nie spodziewamy się milionowej liczby pobrań, wiemy wręcz, że jest ona, w naszych warunkach, niemożliwa do osiągnięcia (jednak o tym, skąd ta pewność, może innym razem). Mimo to nie przejmujemy się za bardzo. Sądzimy, że warto dokończyć projekt, aby dostarczyć radości tym graczom, którzy trafią na nasz produkt :)

A być może sam będziesz zainteresowany naszą grą? Jeśli tak, obserwuj nasz profil. Więcej informacji wkrótce :)

Po 5x5 Board pozostało tylko wspomnienie. Oto film, który kiedyś promował grę:

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!