Nocny update dotyczący wpisu "Witness node i 32 GB RAM"steemCreated with Sketch.

in polish •  last year 

Jest to kontynuacja wpisu z https://steemit.com/polish/@grzegorz2047/witness-node-i-32-gb-ram
Po wczorajszych zmaganiach udało mi się przywrócić działanie witness noda na serwerze zawierającym 32 GB RAM.
Po wczorajszym wpisie niestety węzeł się zawiesił na 85% synchronizacji bazy danych w ramie przez co musiałem wprowadzić pewne poprawki.
Pierwszą poprawką było zmiana ilości wielkości pliku bazy danych w ramie na 2 * 32 GB RAM + 4 GB pamięci SWAP na dysku twardym. Następnym krokiem było ustawienie w config.ini także 68GB jako pamięć bazy danych.

config.PNG

Gdy to już zrobiłem, musiałem zrestartować zram, aby od nowa budował swój plik oraz wykonałem ponownej synchronizacji bazy danych węzła.

Obecnie moje obciążenie ramu i "pamięci SWAP" wygląda w ten sposób

RAM.PNG

Teoretycznie jakby nie było zram, to węzeł by działał bardzo powoli ze względu na HDD i traciłby on potencjalne transakcje do przetworzenia. Na szczęście mam za małą ilość głosów, więc mnie to nie spotkało xd

Po zsynchronizowaniu bazy danych, zrestartowałem kontener. I wszystko jak na razie działa :D

logs.PNG

Generalnie bardzo ułatwiło mi konfigurowanie korzystając z systemu operacjynego Ubuntu. Jest to trochę przyjaźniejszy system operacyjny niż Debian. Oba te systemy są oparte na podobnym kodzie oraz Debian jest bardzo skupiony na bezpieczeństwie. Natomiast Ubuntu jest trochę przyjaźniejszy użytkownikom, bo jest dużo osób korzystających z tego systemu.
W swoim życiu systemy jakie wykorzystywałem w serwerach, to ubuntu, debian i centos. W centosie nie jest jakoś super trudno, ale tam to wszystko trzeba "yumać" a w debianie i ubuntu "apetować". Mi najbardziej przypadł do gustu debian i ubuntu jako, że są najpopularniejsze i konfigurować może je nawet dzieciak z gimnazjum, oczywiście zakładając, że zna angielski.
Aby skonfigurować serwer, to nawet małpa umiałaby przeklejać gotowe formułki. Problem przychodzi wtedy, gdy wykonałeś coś i coś popsułeś. Najgorsza rzecz jaka mogła zostać zrobiona, to wklejenie komend, które nie za bardzo rozumiesz. Sam się parę razy złapałem na to i różnie się to kończyło. W najgorszym przypadku pozostaje reinstalacja systemu (No chyba, że mamy kopie zapasową xd).
Jeżeli ktoś chce zostać właśnie takim witnssem, to wg. mnie musi być świadomy tego co robi i jak może on rozwiązać konkretny problem, gdy taki się pojawi.

Jeżeli podoba ci się moja działalności i chciałbyś mnie jeszcze bardziej wspierać, to możesz oddać na mnie głos poprzez steemconnect:

https://v2.steemconnect.com/sign/account-witness-vote?witness=grzegorz2047&approve=1

Lub poprzez stronę

https://steemit.com/~witnesses wpisując mój nick tak jak poniżej.

img

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!