Pomnik srającego chłopka

in polish •  last year  (edited)

Moja rodzinna Świdnica posiada wiele wspaniałych zabytków. Słynny Kościół Pokoju wpisany na listę UNESCO, gotycka katedra z najwyższą wieżą na Śląsku, zabytkowy Rynek i wiele innych. Oprócz tych oczywistych atrakcji posiadamy także niecodzienną osobliwość - Pomnik srającego chłopka.

2665.jpg

Srający chłopek, lub jak kto woli Bolko Myśliciel, próbuje załatwić swoją potrzebę już od 90 lat. W roku 1928 w mieście powstała pierwsza nowoczesna stacja wodociągowa przy ul. Bokserskiej. Pomnik w założeniu miał być jedynie żartem i nie wiadomo czy jego twórcy przewidywali w najśmielszych snach tak długie życie.

Pomnik jest własnością świdnickich wodociągów. Po wojnie przez wiele lat stał w altanie. Gdy kilka lat temu media i mieszkańcy zaczęli alarmować o kiepskim stanie pomnika rozpoczęła się dyskusja nad jego renowacją. Pomnik nie jest ujęty w rejestrze zabytków więc na pomoc (lub antypomoc) konserwatora nie można było liczyć. Za remont figury wziął się właściciel - Spółka Wodna "Bystrzyca". Wyremontowaną rzeźbę przeniesiono także przed nowy budynek oczyszczalni ścieków przy granicy Świdnicy.

2666.jpg

Nie każdemu podobało się, że chłopek wrócił do macierzy. Kilka lat temu jeden z (bez)radnych stwierdził, że lekiem na 30 lat zaniedbań w turystyce miejskiej będzie przeniesienie chłopka do centrum. Mieszkańcy słusznie popukali się w głowę, ŚPGK powiedziało, że chłopka nie odda i Bolko został tam gdzie jest. Sam pomnik stoi nieco na uboczu i przypadkowo nie da się tutaj trafić. Nie przejmuje się wszystkimi zawirowaniami, polityką, sensem życia. Ma tylko jeden cel.

Osobliwość w postaci pomnika człowieka załatwiającego swoją potrzebę została m.in. zauważona w słynnym przewodniku turystycznym Pascala czy w National Geographic a także na wielu internetowych portalach turystycznych. Legenda mówi, że z chłopka jest niezły alvaro i lepiej nie pozwalać swoim pannom siadać koło niego bo zdarzały się przypadki zajścia w ciążę ;)

W 90 urodziny pozostaje chłopkowi życzyć jedynie 100 i jeszcze więcej lat.

fot. własne

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Najciekawsze są znaki z boku pomnika - "ZAGROŻENIE BIOLOGICZNE"

Zróbmy konkurs na ciekawe pomniki.
W Bielsku-Białej i Brukseli są sikający chłopcy.

Już człowiek wysrać się spokojnie nie może :)

Ciekawe co miał w głowie autor tego projektu :)

100 i więcej lat zatwardzenia? Nie wiem czy to humanitarne.

Dobre, co urzędnicy potrafią wymyśleć, by wydać nasze pieniądze...