Śnieg i lód na Twoim dachu - kilka informacji.

in #polish5 years ago (edited)

W zimę śnieg zalega wszędzie – także na Twoim dachu.



Zimą śnieg na dachu to zjawisko na tyle powszechne, że praktycznie w ogóle nie zwracamy niestety na niego uwagi. Stanowi on często duże zagrożenie dla nas. Obciąża konstrukcję nośną dachu przez co ją osłabia i narusza. Stanowi to ogromne zagrożenie dla mieszkańców budynku.


Śnieg występuje w postaci puchu, śniegu mokrego i lodu. Jeden metr sześcienny śniegu waży:

- puch – do 200 kg,

- śnieg mokry – 700-800 kg,

- lód – ok. 900 kg.

Śnieg mokry jest cięższy od puchu. Powstają z niego również sople lodu i zawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco gdy tylko zaczynają powstawać. Śnieg leżący na dachu stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla konstrukcji i połaci dachowej, zwłaszcza na dachach dużych i płaskich. W wielu przypadkach zalegający śnieg był przyczyną ludzkiej tragedii. Duże warstwy śniegu zalegającego na dachu także należy usunąć. Najlepiej jednak do sporych warstw nie dopuszczać i taki śnieg usuwać na bieżąco w miarę jego opadów.

Skośne dachy mają o tyle komfortową sytuację, że śnieg pod wpływem obciążenia samoistnie się z nich zsunie. Jednak, kiedy zamontowane są na nich śniegołapy, wówczas ten śnieg pozostanie na dachu. 

Dachy płaskie już trzeba odśnieżać. Sprzątanie go może oszczędzić nam wielu szkód i ochroni przed niebezpieczeństwem mieszkańców. Pamiętajmy, że podczas odwilży śnieg ten robi się dużo cięższy. Osłabiona konstrukcja dachu pod wpływem dużego nacisku zostaje osłabiona i za każdym razem istnieje możliwość jej naruszenia. Kilkukrotne takie zaniedbanie może spowodować jego zawalenie.  


Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel obiektu budowlanego lub jego zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu w przypadku występowania zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na jego uszkodzenie lub bezpośrednie zagrożenia takim uszkodzeniom, które mogą spowodować zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska. Wymienić tutaj można: silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, wyładowania atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu grozi mu mandat lub nawet zamknięcie obiektu. Właściciele obiektów budowlanych, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 oraz takich, których powierzchnia dachu przekracza 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzania dwa razy w roku kontrole stanu technicznego obiektu. 


W związku z powyższym straż pożarna zwraca się do wszystkich właścicieli obiektów budowlanych o przestrzeganie ww. przepisów celem zapewnienia bezpieczeństwa ludziom oraz uniknięcia ewentualnej kary.

Na tym zakończę krótki poradnik dotyczący zachowania świadomości co do zalegającego śniegu na dachach obiektów budowlanych.

Pozdrawiam Mariusz, @firesteem



Sort:  

bardzo ważne informacje ... dziękuję za posta

Dzięki, że mnie popierasz! :)
Pozdrawiam!

nice picture set you have here :D I cant say how many accidents, i have been at , were ice-spikes like this have hurt people :(
Great post :D :D

Thank you ☺
As firefighters, we try to make People aware of the risks of this or that type. Thanks to this, People pay more attention to it and we have less work ☺

Its my pleasuer🐲💗🐉
I know, i would have thought, this would have been clear to humans already... sigh..
I wish you good luck on it & stay safe :D

You are amazing. Thanks! :)

ha ha <blushes

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 64383.21
ETH 3098.60
USDT 1.00
SBD 3.89