Przerabianie stron białych na czarne - Dodatek do Firefoksa

in polish •  last year 

Czerń to chyba najlepszy kolor - czarne spodnie pasują do wszystkiego, ciemność jest wszędzie gdzie nie ma światła, w czarnym kolorze jesteśmy ciężej dostrzegalni. Jednak ma inną ciekawą zdolność - w ekranach LED jest możliwość (potencjalnie) wyłączyć dany sektor lub piksel i oszczędzać prąd.

Ale jak to zrobić? Oczywiście może się tym zajmiemy szerzej w kontekście systemu, ale na początek wystarczy przeglądarka, z którą większość czasu spędzamy. Dzisiaj opiszę dodatek do przeglądarki Firefox przerabiający strony białe na czarne, co pozwoli oszczędzać wzrok, energię w baterii i możliwe, że nawet pieniądze (niewiele - ale jednak).

Ogólne założenie jest proste. modyfikować kod strony (są różne metody) w taki sposób by strona ostatecznie nie raziła oczu i zarazem ekran (jak może) wyłączał sekcje czy piksele i nie tracił energii na wyświetlenie ich (dotyczy ekranów LED).

Co zainstalować?

Wszystko koncentruje się na dodatku "Dark Background and Light Text", który wszystkim się zajmuje, jednak w domyślnej konfiguracji zdaje się (prawie) wszystko działać. Dodatek stara się rozpoznać co jest ważnym elementem, a co mało ważnym dodatkiem i przerabia za pomocą różnych metod stronę na jej nowy czarny odpowiednik.

Przykład (busy)

obraz.png

obraz.png

Tak może wyglądać ciemny busy ;) Jedyne defekty jakie są to czasem źle (?) dobiera kolory linków. Program radzi sobie dość dobrze z większością stron. Oczywiście można konfigurować oddzielnie każdą stronę jak ktoś chce. Sam programista (chociaż być może projekt porzucił) przyjmuje zgłoszenia na GitHub.

Cienie

Coś co może być fajne, albo wkurzać są cienie przy tekście. Nie jest to mocno widoczne, ale być może by dodać jakiejś głębi tekstu każda literka ma coś w rodzaju cienia, który domyślnie nie występuje. Widać go na jasnych stronach, np. gdy dodatek nie radzi sobie z poprawnym przerobieniem strony (lub podczas zaznaczania tekstu).

obraz.png

Android?

Nie wiem czy istnieje ten dodatek dla Androida, zdarza się jednak, że niektóre przeglądarki internetowe mają taką funkcję - bardzo dobrze ona działała w przeglądarce internetowej dołączanej do LineageOS (chyba od wersji z Androidem 7). Lightning Browser ma podobną funkcję, ale nie sprawdza się niestety - o wiele lepiej (jeśli chcemy korzystać) jest zamiana strony na czarno-białą i wtedy odwrócenie kolorów (jest taka możliwość). Natomiast czasem oślepia nas "odwrotność tej strony" (Dark Background and Light Text czy przeglądarka LineageOS potrafią oszacować czy strona jest jasna czy ciemna - Lightning Browser niestety nie).

Czy warto używać tego dodatku?

Jeśli nam odpowiada to ... być może. Powiem szczerze, że przerabianie stron na czarne jest fajne, ale troszkę dziwne. To coś moim zdaniem jak oglądanie filmów w 60 klatkach na sekundę - trzeba się przyzwyczaić, bo przez całe życie było ich 24 i wydaje się to nienaturalne. I mimo sporych korzyści może pojawić się dyskomfort podczas używania.

Dodam jeszcze, że niestety strony Mozilli są chronione przed takimi dodatkami (głównie wszystkie "systemowe" i "addons.mozilla.org"), przez co otwierając nową zakładkę możemy oślepnąć. Naturalnie już kiedyś opisywałem redshift i warto te rzeczy łączyć :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Czerń to nie jest najlepszy kolor. Czerń to brak koloru :>

·

Hmm, być może :D Z drugiej strony czy czarna farba to farba bez koloru czy o kolorze ... a zresztą :D

Z drugiej strony ekrany nie mogą emitować braku koloru (pochłaniać go), więc hmm ... nie wiem

Ogólne założenie jest proste. modyfikować kod strony (są różne metody) w taki sposób by strona ostatecznie nie raziła oczu i zarazem ekran (jak może) wyłączał sekcje czy piksele i nie tracił energii na wyświetlenie ich (dotyczy ekranów LED)

Hmm... Chyba tu nie chodzi o ekrany z podświetleniem LED, bo to są zazwyczaj LCD, które nie wygaszają czarnych obszarów. Pewnie chodziło Ci o ekrany typu OLED, które nie świecą w całkowicie ciemnych miejscach.

·

Hmm, a może. Też nie byłem pewny :P Ciekawi mnie czy są laptopy z OLED?

·
·

Są, ale raczej to produkty biznesowe.

·
·
·

Ale czy podświetlenie LED jest na cały ekran jak z tymi lampami małymi czy np. podział jest na sektory? (bo o tym słyszałem - że nie każdy piksel, ale ekran podzielony jest na X części - nie wiem).

·
·
·
·

Generalnie ekrany LCD potrzebują dodatkowego oświetlenia - zazwyczaj są to diody LED. Wyświetlaczom typu OLED jest on wręcz zbędny, przez to czerń nie świeci, a LCD wymaga doświetlenia i nie jest w stanie uzyskać perfekcyjnej czerni. Ponadto w OLED mamy pełne lokalne wygaszanie, czyli nie trzeba kombinować ze strefami podświetlenia, a w LCD jest local dimming i muszą stosować różne sztuczki.

W ciemnych stronach chodzi o to aby nie męczyć oczu. Bardzi dobry artykuł, gdyby mój głos się liczył to bym votnął. Ciemny kolor nie męczy oczu jak biały z czarnymi napisami - np. w programowaniu używa się takiej palety jak mówisz. Ja sam używam zawsze trybu nocnego. Pozdrawiam.