Nowy chat polskiej społeczności

in #polish3 years ago (edited)

Steem Chat od dwóch lat był głównym miejscem spotkań polskiej społeczności Steem. To tam mogliśmy spotykać się z ludźmi, rozmawiać i żartować. W sytuacjach awaryjnych mieliśmy chat na Discord, który chociaż lepszy od silnika Rocket Chat (na którym bazuje Steem.Chat) nie pociągnął za sobą tłumów - aż do teraz.

obraz.png

Co sprawia, że Discord jest lepszą platformą?

Po pierwsze - aplikacja mobilna. Każdy inaczej używa Chatów. Ja osobiście lubię pełnoprawną klawiaturę, a ktoś telefon, który ma zawsze przy sobie. Używanie telefonu razem ze Steem.Chat jest udręką, a umówmy się - praktycznie każdy ma dzisiaj telefon. Discord ma dedykowaną aplikację do tego, która działa.

Po drugie - Brak "Steem Chatowej" administracji. Jeśli ktoś potrzebował coś więcej zrobić, musiał do tej pory prosić administratorów zagranicznych (którzy czasem olewali nasze prośby) o to, np. założyć kanał. Na Discord nie ma z tym żadnego problemu.

Po trzecie - wiele osób ma Discorda tak po prostu. Jeśli ktoś chce być zaawansowanym Steemianem (że tak powiem) to musi konto na tej platformie mieć, by komunikować się z Wise Team, Steem Cleaners, Utopian, Busy, Vimm czy Steem Monsters (czy innymi grupami). Te grupy często uciekły ostatecznie ze Steem Chat, gdyż nie da się zrobić porządnie chatu, a możemy liczyć co najwyżej na kanał.

Po czwarte - boty. Każdy ma różną opinię na ich temat, ale wierzę, że automaty różnego rodzaju mogą usprawniać działanie nie tylko Steema, ale też w pewien sposób zabawiać nas na Chat. Rocket.Chat potencjalnie umożliwia tworzenie takich rzeczy, ale z powodu tego, że jest to zależne od administratorów, którzy niechętnie wspierają takie innowacje, to trzeba się obejść smakiem.

Po piąte - potencjalna przyszłość. Zakładam, że za X lat może powstanie lepsza platforma niż Discord (IRC come back ...). Dzięki temu, że mamy dostęp do wszelkich kodów na Discord możemy przeprowadzać potencjalne migracje z chatu, np. integrując go z innym i prosząc o przejście. Jest nawet potencjalne inny, ciekawszy motyw. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz mieć konta na Discord to możesz mimo to zintegrować swój ulubiony protokół z Discordem.

Chcieliśmy zintegrować Steem.Chat z Discordem, ale nigdy nie dostaliśmy tzw. "Hook Key", który by umożliwił zespolenie tego. Tak więc ludzie będąc między Steem Chat, a Discordem zaczęli wybierać drugą platformę. Mimo mojego sceptycyzmu musiałem ulec, bo Rocket.Chat wygląda biednie.

Po szóste co może spodobać się użytkownikom nie za szybkich komputerów - integracja z Pidginem. Libpurple Discord to wtyczka do Pidgina umożliwiająca połączenie się z profilem Discordowym. Jeśli ktoś ma słaby komputer lub nie lubi przełączać się na przeglądarkę, to może korzystać z tego komunikatora - działa to o wiele lepiej niż w przypadku analogicznej wtyczki do rocket.chat.

Ważną informacją jest to, że część osób, które nie piszą już na Steem - są tam czasem aktywni i potencjalnie mogą wrócić na platformę (albo przynajmniej jakoś pomagać w rozwoju sieci).

I mogę tutaj dużo wymieniać - że chcemy (przynajmniej ja), by Discordowy chat nie był tylko miejscem rozmów, ale też internetowych zabaw, spotkań z ludźmi, rozmów głosowych, pomocą dla Streamerów ... ale czas pokaże co się uda zrobić - osobiście mam nadzieję, że wspólnymi siłami zrobimy wszystko.

Jak zacząć?

obraz.png

Jeśli nie masz konta, to utwórz je na stronie https://discordapp.com/.
Jeśli masz, zapraszamy do dołączenia przez ten link: https://discord.gg/vCJw8Cu

Pytania? Chętnie pomożemy

Jeśli masz jakieś pytania, problemy czy wątpliwości - zadaj je w komentarzu, chętnie na nie odpowiemy!

Sort:  

Byłem kiedyś na steemit.chat ale jakoś szybko stamtąd prysnąłem, w tamtym roku bardzo polubiłem discord i wydaje mi się że przejście polskiej społeczności na niego było dobrym posunięciem.

Szkoda tylko, że od 2 lat polski discord był zapomniany. Trzeba budować go praktycznie od nowa. Masa ludzi przewinęło się przez ten czas i można było ich zatrzymać właśnie na discordzie.

Wszystko da się nadrobić i to właśnie robimy :)
Lepiej późno niż wcale.... :)

Mnie zastanawia jedno: finanse discorda. Z czego żyją? Co z danymi? Polityka jest niejasna.

Nie wiem dokładnie, na pewno mają płatną wersję Discorda (w sensie z większą ilością ficzerów). Czy z tego? Nie wiem.