Kryptowaluty kontra podatki

in polish •  5 months ago 

Państwa z natury wymagają podatków co samo w sobie nie jest złe, bo są podatki i daniny, na które chętnie ludzie zapłacą ... chociaż większość takich nie jest. Ale zacząłem się zastanawiać jak w przyszłości poradzimy sobie z podatkami, jeśli uda się upowszechnić kryptowaluty.

Sytuacja teraz

Programy rozdawnicze typu 500+ czy mieszkanie+ działają, ale skądś pieniądze trzeba brać. Oczywiście partie polityczne opowiadały jak to one będą walczyć z wyłudzeniami VAT, ale w rzeczywistości gnębieni są mali przedsiębiorcy, którzy dostają kary idące do budżetu. Słynna afera z prowokacją za 10 złotych, opodatkowanie kawy czy pączków pokazują jak źle działa cały system podatkowy (albo jak skutecznie doi maluczkich).

Ale co z kryptowalutami?

Ogólnie są różne hipotezy co się może stać. Na pewno są nie na rękę obecnym rządzącym, bo uniemożliwiają zbieranie dużych podatków, cały system państwowy trzeba przebudować i tak dalej. Są hipotezy według których będą powstawać kryptowaluty z podatkami różnymi - coś podobnego ma Dash, w której część opłaty transakcyjnej idzie do twórców.

Jeśli jednak zakładamy, że ludzie będą używać jednej kryptowaluty i nie będzie ona ze specjalnym podatkiem to państwo będzie musiało opracować nowy system podatkowy - wydaje mi się, że powinien być on sprawiedliwy, gdyż nie da się w pełni kontrolować np. przedsiębiorcy (ale mogę się mylić), który w 5 minut może mieć nowy adres do portfela i przyjmować płatności.

Niektórzy sugerują tutaj opcję rejestracji adresów, tylko pytanie których. Używanie jednego adresu jest niebezpieczne, a wysyłanie np. urzędowi setek tysięcy adresów mija się z celem ... chyba.

Wymuszenie stosowania pośrednika? Być może. Lub po prostu sprawiedliwe podatki jak podatek od ziemi (masz ziemię - płacisz podatek. Nie masz ziemi - nie płacisz podatku).

A może dobrowolność podatkowa?

Jest to bardzo ciekawa hipoteza, która mówi, że ludzie chętniej płacą podatki jeśli są one sensowne. Na przykład są podatki z którymi ludzie się zgadzają (emerytura, szkolnictwo, wojsko) i są takie, które nie są akceptowane przez ludzi (wspieranie państwowych spółek). Możliwe, że w dobrze prosperującym państwie, które dobrze by rozdysponowało budżetem ludzie chętniej by płacili podatki, bo widzieliby w tym korzyści.

Ciekawi mnie czy ludzie sami z siebie by płacili podatki jakby mogli (a te dobrze by były rozdysponowane) czy nie. Ew. coś na zasadzie pakietu dobrowolności, ale te często mogliby tworzyć prywatni przedsiębiorcy (jak ubezpieczenia).

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@bowess widzisz? Fervi Ci zdjęcie ukradł :P

Widzę. :) Ale tu nic o błędach nie ma.

Wybrałem wersję bez błędów

  ·  5 months ago (edited)

Powszechnie uznawaną za odrobinę lepszą. :D

Sami z siebie to raczej nie w Polsce xD

Kto wie? Jeśli by były skrojone na wagę. No bo patrz - płacisz opłatę paliwową (pod przymusem) na drogi, które nie są dobrej jakości. A gdyby były dobrej? Z drugiej strony czy prywatny gość nie zrobi drogi lepiej?