Jak rozpocząć naukę języka chińskiego?

in polish •  last year 

agriculture-asia-china-235648.jpg

Witam wszystkich na Steemit! Dzisiaj chciałbym pokazać Wam jak zacząć naukę języka chińskiego bez wychodzenia z domu i zupełnie za darmo. W 2016 roku uczyłem się chińskiego przez 3 miesiące, po czym poleciałem do Szanghaju i z sukcesem komunikowałem się w języku mandaryńskim z taksówkarzami, kelnerkami, ekspedientami, itd. Co sprawiło, że nauka chińskiego przyniosła efekt po tak krótkim czasie? Oto kilka wskazówek dla Was.

Nauczyciel Online

Miałem duże szczęście, że udało mi się znaleźć nauczycielkę języka chińskiego, która była zafascynowana swoją pracą i pomogła mi zrobić progres w krótkim czasie. Możecie znaleźć swojego partnera językowego na platformie italki i wymienić lekcje języka angielskiego, lub innego języka, który znacie za lekcje języka chińskiego. Jeśli nie macie czasu na barter, lekcje chińskiego na tej platformie zaczynają się już od 10 USD za godzinę. Chińscy nauczyciele są zazwyczaj sumienni i oddani swojej pracy, uwielbiają uczyć obcokrajowców swojego ojczystego języka, kultury, itd. Bądźcie wyczuleni na różnice kulturowe i chińską wrażliwość, chińczyków można szybko sobie zjednać, ale równie szybko zniszczyć wypracowane relacje.

DQmSE9nCXDUkQLpRpoNA15dtXGBYNJEAfmSvXjR9C5knLBN_1680x8400.png

Aplikacje Duolingo i ChineseSkill

Jeśli jesteście pasjonatami języków obcych, na pewno słyszeliście o Duolingo, najpopularniejszej aplikacji mobilnej do nauki języków. Duolingo niedawno zostało wzbogacone o kurs języka chińskiego i możecie już dołączyć do ponad miliona uczniów, którzy za pomocą tej aplikacji uczą się mandaryńskiego. Będzie to dobry suplement do Waszych lekcji online, lub być może zupełnie zastąpi te lekcje, w zależności od tego jak doświadczeni jesteście w uczeniu się języków obcych. Inną, podobną aplikacją jest ChineseSkill. Software ten oferuje dużo więcej opcji, niż Duolingo, a jedna z nich jest szczególnie przydatna do opanowania podstaw chińskiego - Pinyin.

DQma2yLXoRQEoUgFC8E14qmJXWuKxqBmfyfVDjmQ7f27dR1.png

Nauka Pinyin

W przeciwieństwie do języka tajskiego, z którym mam do czynienia od prawie czterech lat, język chiński posiada ustandaryzowany system zromanizowanego mandaryńskiego - Pinyin. Będziecie używać Pinyin w aplikacji WeChat, najpopularniejszym chińskim komunikatorze oraz do pisania na komputerze. W systemie Pinyin jest tylko 400 różnych dźwięków/sylab. Jak tylko uda Wam się je opanować, będziecie w stanie przeczytać każde słowo w języku chińskim w systemie Pinyin. To doskonałe rozwiązanie dla obcokrajowców uczących się mandaryńskiego, jak również dla chińskich dzieci, które dopiero nabywają swój ojczysty język. Możecie nauczyć się Pinyin z aplikacji ChineseSkill, o której mówiłem w poprzednim paragrafie.

DQmY7fjbmyDYXApjDUK9Tc8NNKWLswfCUfrE95r8uSNKLxC_1680x8400-2.jpeg

Patrząc na te stare notatki sprzed dwóch lat znowu chcę się uczyć języka chińskiego!

Nauka pisania

Moim zdaniem, jest to najbardziej interesujący i najtrudniejszy aspekt nauki mandaryńskiego - pisanie. Jest to niezbędna umiejetność dla osób, które chcą opanować język chiński przynajmniej w stopniu średnio-zaawansowanym. Pisanie chińskich znaków jest niczym pisanie magicznych runów, nawet poszczególne kreski mają swoje nazwy i kolejność, w której powinny być stawiane. Będziecie potrzebować dziesiątek godzin praktyki, żeby wyrobić pamięć mięśniową pozwalającą na swobodne używanie tego systemu. Każdy mały progres będzie Wam dawał mnóstwo satysfakcji i przyjemności. Polecam poniższe wideo poligloty, Stuart Jay Raj, który uczy pisania chińskich znaków:

Tony

Podobnie do języka tajskiego, mandaryński jest tonalnym językiem i jeżeli odpuścicie naukę tonów na samym początku, trudno będzie o progres w kolejnych tygodniach nauki. W języku chińskim są cztery podstawowe tony, plus ton neutralny. Moim zdaniem tony w mandaryńskim są prostsze do opanowania, niż w języku tajskim, ponieważ spółgłoski nie dzielą się na różne klasy. Poniżej podaję notację, która trzeba na początku zapamiętać:

Pierwszy ton (ton wysoki) - mā
Drugi ton (ton wznoszący) - má
Trzeci ton (ton opadający-wznoszący) - mǎ
Czwarty ton (ton opadający) - mà

Tutaj możecie posłuchać i przećwiczyć tony:

Ucząc się tonów dość szybko zdałem sobie sprawę z tego, że oprócz pojedynczych tonów trzeba się również uczyć par. Nawet jeśli uda Wam się opanować pojedyncze tony w kilka dni, albo nawet w kilka godzin, problem pojawia się w wypowiadaniu słów i fraz składających się z dwóch sylab. Poniżej zamieszczam wideo do przećwiczenia par tonów:

Nauka pisania przy pomocy siatek

Jak wspomniałem kilka paragrafów wyżej, zajmie to chwilę, zanim Wasza ręka przyzwyczai się do stawiania kresek w mandaryńskim. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli Wam przyspieszyć ten proces - siatki do nauki pisania chińskich znaków. Możecie je pobrać z tej strony i wydrukować. Polecam codzienny trening pisania kresek, jest to kwestia pamięci mięśniowej i miną długie tygodnie, lub nawet miesiące, zanim nabierzecie wprawy w pisaniu chińskich znaków. Po kilku początkowych tygodniach nauka nowych znaków będzie przebiegała dużo sprawniej i będzie Wam sprawiać dużo przyjemności.

DQmRwT3qeWSrDDqSwPLnxy8EacS8GY1Wg5q3bghHL2LjPFF_1680x8400.png

Słownik

W Apple Appstore i jego odpowiednikach znajdziecie sporo aplikacji ze słownikami chiński-angielski i angielski-chiński. Polecam ten słownik wydany przez Written Chinese. Aplikacja jest bardzo wygodna, ponieważ oferuję naukę pisania dla każdego słowa, jak również fiszki, żeby monitorować progres. Pozwala na wyszukiwanie haseł zarówno w języku chińskim, jak i angielskim oraz jest bardzo intuicyjna.

Youtube

Chciałbym powiedzieć Dtube, ale nie widziałem żadnych filmów na naszej platformie dotyczących nauki chińskiego, być może Wy się na coś natknęliście? Chciałbym polecić kanał Stuart Jay Raj, poligloty władającego szesnastoma językami i rewolucyjnego językoznawcy. Poniżej zamieszczam jeden z jego filmów:

Na jego kanale youtube znajdziecie więcej materiałów do nauki chińskiego, polecam też jego stronę z kursami. Oprócz tego kanału, sprawdźcie ChineseFor.US, dość profesjonalny kanał z wieloma przydatnymi filmami.

Mam nadzieję, że mój post zainspiruje niektórych z Was do nauki języka chińskiego i będzie pomocny. Uczenie się orientalnego języka jest dużo bardziej przyjemne i mniej przerażające, niż się wydaje.
Earworm

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Woow godd contens and pictures ,
Salam @dinf93845,,

Bardzo fajnie opracowana lista przyjaznych narzędzi do nauki chińskiego.

Dzięki! Mam nadzieję, że komuś się przyda.