Personalizacja reklam w grach mobilnych

in #polish5 years ago

Personalizacja reklam pod gusta konkretnego użytkownika ma przeważnie wydźwięk negatywny, ponieważ kojarzy się z profilowaniem, szpiegowaniem i z wieloma innymi brzydkimi rzeczami a sprawa dotyczy głównie reklam występujących na stronach internetowych. W tym wpisie chciałbym poruszyć niby podobne, ale trochę inne zagadnienie a mianowicie reklam w aplikacjach mobilnych.

5.jpg

Źródło

Reklamy w aplikacja mogilnych mogą być wyświetlane na dwa sposoby: pierwszy z nich to pasek na dole ekranu, który cały czas wyświetla jakąś zawartość i tę metodę spotyka się głównie w aplikacjach. Inny sposób prezentacji reklam to co jakiś czas nasz program jest jakby minimalizowany i na ekranie telefonu przez kilka lub kilkanaście sekund jest wyświetlana reklama. Ten sposób jest bardzo popularny w przypadku gier mobilnych gdzie po przejściu np. rundy musimy obejrzeć reklamę, aby móc kontynuować zabawę.

Gra dla dzieci, a reklama niby dla dorosłych

Przykład z życia wzięty. Znajomy ma dwie bratanice w wieku 9 i 7 lat, które przychodzą do niego aby zagrać na telefonie w grę pokroju "Koło fortuny" - radocha przy tym niesamowita. Znajomy ma zainstalowaną darmową wersję, która po wygraniu danego etapu wyświetla reklamę i trzeba ją obejrzeć aby można było ją wyłączyć i grać dalej. Do tej pory reklamowane były inne gry głównie strategiczne albo jakieś karcianki, czyli nic złego. Wczoraj jednak po wygraniu przez bratanice kolejnego etapu pojawiła się reklama gry... tak jakby dla dorosłych.

2.jpg

Źródło

Znajomy oczywiście wziął do ręki telefon i po obejrzeniu reklamy nie miał wątpliwości, że główną "fabułą" w przedstawianej grze jest tak prowadzenie rozmowy z wirtualnym bohaterem bądź bohaterką, aby jego lub ją "poderwać". Dodatkowo całe podejrzenia zostały utwierdzone przez fakt, że pozycje dla dzieci raczej nie są reklamowane filmem gdzie dziewczyna mówi do chłopaka "Chcesz sprawdzić jaka jestem gorąca?"

Personalizacja reklam w grach?

Zacznijmy od tego, że omawiana gra działająca na zasadach "Koła fortuny" posiada znacznik PEGI 3, zatem produkcja jest skierowana dla każdej grupy wiekowej, również dla tych najmłodszych - pozostaje tylko pytanie na jakiej zasadzie wyświetlane są reklamy w tego typu programach. Nigdy się tym nie interesowałem i nie wiem, czy to Google serwuje reklamy czy też deweloper może wybrać sobie reklamodawcę i to on jest odpowiedzialny za dobór reklam... nie mam pojęcia.

3.png

Źródło

Opisany przeze mnie przykład pokazuje, że warto byłoby się zastanowić nad personalizacją reklam w grach mobilnych. Jeżeli jakieś gry posiadają oznaczenie PEGI 16 to można w nich puszczać reklamy gier również z PEGI 16, jednak we wszelakich grach z PEGI 3 tego typu materiały powinny być zakazane - reklamy innych gier skierowanych dla najmłodszych, reklamy aplikacji użytkowych jak najbardziej, ale przy tego typu oznaczeniach powinna już zachodzić pewna filtracja reklam, aby takie sytuacje jak opisywana przeze mnie zachodziły jak najrzadziej, a najlepiej wcale.

Kto powinien za to odpowiadać? Użytkownik końcowy powinien mieć możliwość wyboru personalizacji reklam - jeśli gra osoba dorosła i chce od czasu do czasu zobaczyć reklamę gry niby dla dorosłych, to powinna mieć możliwość jej włączenia. Jeżeli jednak uruchamiamy grę i dajemy ją dzieciom do zabawy to użytkownik również powinien posiadać opcję wyłączenia wszelakich reklam gier, które przekraczają PEGI docelowej gry. Jeśli gra, w którą grały bratanice posiada PEGI 3 to powinny być reklamowane gry również posiadające PEGI 3 a nie np. PEGI 12.

Robienie z igły wideł?

Zapewne wiele osób zarzuci mi że robię z igły widły i tak naprawdę to głupia reklama jakieś gry, która nic nie znaczy. Załóżmy jednak podobną sytuację, ale w innej przestrzeni - wasze dziecko o godzinie 9 rano ogląda "Świnkę Peppe", pojawiają się reklamy a w nich materiał prezentujący 30 centymetrową zabawkę dla dużych kobiet z mottem "Twój finał naszym sukcesem". Podejrzewam, że bulwers sięgnąłby zenitu, stacja w czasie krótszym niż doba otrzymałaby sporą karę finansową oraz kilka pozwów sądowych a konkurencyjne stacje przez najbliższy tydzień analizowałyby ten incydent.

4.jpg

Źródło

Skoro w sieci mogą istnieć spersonalizowane reklamy, które są wyświetlane na bazie tego czego szukamy to w przypadku gier mobilnych również powinno coś takiego istnieć z tą różnicą, że powinno być stosowane do znaczników PEGI oraz użytkownik powinien mieć wybór, czy chce spersonalizowanych reklam, czy też nie.

Epilog

Po kliknięciu na reklamę okazało się, że prezentowana produkcja miała oznaczenie PEGI 16.

Wsparcie

Podobało się? Subskrybuj i wspieraj!

Sort:  

Congratulations @docbox! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 100 as payout for your posts. Your next target is to reach a total payout of 250

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Gratulacje!

Twój post został opublikowany w dzisiejszym wydaniu Codziennika.

Jeśli chcesz wziąć udział w cotygodniowym konkursie Codziennika, odpowiedz Tak pod tym komentarzem, a Twój post weźmie udział w losowaniu płynnych środków Codziennika z całego tygodnia.

Pozdrawiam
@baro89

Świetny artykuł

Dziękuje za miłe słowa :-)

Ta reklama była personalizowana też. Tylko kto inny pewnie wtedy korzystał z urządzenia.
Moje dzieci mają tablet Fire for Kids, gdzie podaje się wiek dziecka na jego profilu, wyznacza grupę wiekową treści, blokuje przeglądarki, ustawia godziny i długość korzystania, a aplikacje pochodzą z preselekcji i reklamy, jeśli są, są nieklikalne.

Nie słyszałem o tym urządzeniu ale po opisie twierdzę, że jest to sprzęt zbudowany konkretnie pod młodszych odbiorców.

Ta reklama była personalizowana też. Tylko kto inny pewnie wtedy korzystał z urządzenia.

Owszem, na co dzień korzysta mój znajomy, dorosła osoba ale jeżeli reklamy były personalizowane na podstawie aktywności w sieci to według mnie jest to błąd (gdybam, że tak było). W tego typu produkcjach gdzie jest na podstawie jakiś kryteriów ustalane PEGI reklamy powinny być dostosowane właśnie do tego oznaczenia.

Podejrzewam że tu jednak ciała dał programista

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63945.57
ETH 3135.76
USDT 1.00
SBD 4.00