Meta-postanowienia noworoczne

in polish •  9 months ago  (edited)

Hej :) Drogą krótkiego wstępu i wyjaśnienia - jak widać, moja aktywność na steemit niestety nie jest i raczej nie będzie regularna niczym u youtube'owych twórców, którzy by się utrzymać muszą regularnie X razy w miesiącu coś stworzyć i wrzucić. Tworzę w swoim tempie, zgodnie z dostępnym czasem i pojawiającymi inspiracjami, co nie znaczy, że przerwy między wpisami oznaczają moje zniknięcie ze steemit, o nie :)


Meta-postanowienia

Dziś coś na podsumowanie roku i rozpoczęcie nowego. Dla niektórych sylwester to tylko nic nie znacząca data, obśmiewają cynicznie ludzi którzy stawiają sobie z tego powodu jakieś postanowienia, dodając, że "za dwa tygodnie przestaną chodzić na tę siłownie". Dla innych to wyjątkowy dzień, który wręcz w duchu zabobonów chcą spędzić jak najlepiej, bo "jaki początek roku taki cały rok". Dla mnie to coś pomiędzy - to prawda, że przy zmianie roku na nowy o wiele mniej rzeczy się zmienia niż nam się wydaje, ale fajnie jest mieć symboliczny czas na podsumowanie pewnego okresu i zaplanowanie kolejnego. Sprzyja to wielu rzeczom, chociażby wspomnianym planom noworocznym. Wiele było na ich temat powiedziane, jak robić dobre plany, jak planów się trzymać, dlaczego tak ciężko postanowień dotrzymać. Nie będę tych tematów omawiał, zamiast nich zaproponuję inne podejście do postanowień, które przyjmuję osobiście - postanowienia "meta".

Zwykle postanowienia zakładają rzeczy typu chodzenie na siłownie, rozpoczęcie jakiegoś hobby, poświęcenie więcej czasu na to lub tamto, rzucenie palenia, niezdrowego jedzenia. Są to w miarę konkretne rzeczy, choć podobno im konkretniejsze postanowienie tym łatwiej go dotrzymać, tak więc nie powinniśmy sobie mówić "zacznę ćwiczyć na siłowni", ale "w piątek, niedzielę i środę o godzinie 18:00 będę ćwiczył na siłowni godzinę". Meta-postanowienia o których piszę zdają się być niezgodne z tą zasadą, bo pod tym pojęciem mam na myśli zmiany charakteru, swojego życia, otoczenia w taki sposób, który wpłynie na wszystkie sfery, zarówno chodzenie na siłownie, pracę jak i hobby które uprawiamy. Będą to więc postanowienia typu:

1. Skupiam się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy w danym momencie. Nie uprawiam multitaskingu
2. Wszystko robię najlepiej jak umiem, nie akceptuję u siebie chodzenia na skróty
3. Nie rozmieniam się na drobne, wybieram sobie kilka rzeczy w życiu które są dla mnie naprawdę ważne i nie marnuję czasu na pozostałe

Teoretycznie nie są to więc konkretne postanowienia, ale spójrzmy na to inaczej - są to postanowienia wyższego poziomu (stąd określenie meta), które dopiero mają się przekształcić w konkretniejsze, gdy połączy się je z aktywnościami niższego poziomu. Tak więc pierwsze postanowienie, które brzmi "Skupiam się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy w danym momencie. Nie uprawiam multitaskingu", powinno w codziennym życiu przyjąć formy:

- gdy pracuję nie otwieram nowych kart w przeglądarce z facebookiem i mam wyciszony telefon,
- gdy spędzam czas z rodziną i znajomymi mam wyciszony telefon i nie myślę o innych sprawach,
- jeśli podczas gotowania słyszę powiadomienie z telefonu lub komputera, nie przerywam tego co robię

Dlatego też uważam te meta-postanowienia za ważniejsze, mające większy potencjał, jeśli tylko odpowiednio je wybierzemy i będziemy się ich trzymać w codziennym życiu widząc ich przejawy np. w pracy, gdy świadomie powstrzymujemy się przed otwieraniem kart ze śmiesznymi obrazkami w przeglądarce, lub gdy nie zgadzamy się na naprawienie szafki w kuchni "byle jak". Są to swego rodzaju osobiste uniwersalne zasady życiowe, które raz wprowadzone do naszego życia, przyjęte, mają wpłynąć na naszą osobowość a więc i na wszystko co robimy. Nie jest to zadanie łatwe, to prawda, zamiast postanowień rodzaju "będę chodził trzy razy w tygodniu na siłownie" mamy tutaj zadanie przemyślenia jakimi ludźmi chcemy być i jakie jakości sobą reprezentować, a następnie postępować zgodnie z tymi jakościami w codziennym życiu (uprzednio wyłapując momenty w których te jakości mogą się przejawiać, to też trudne!). Łatwiej powiedzieć niż zrobić, warto jednak to robić :)


O multitaskingu, precyzji i odrzuceniu zbędności

Teraz trochę więcej na temat postanowień które wybrałem w tym artykule jako przykłady meta-postanowień. O postanowieniu numer jeden, dotyczącym multitaskingu trochę już napisałem powyżej. Wiele na ten temat powiedziano też ogółem w internetowej przestrzeni i pewnie niejeden z Was wie o tym, że multitaskingu należy się wystrzegać, bo tak naprawdę nasze umysły nie są do niego przystosowane i na dłuższą metę zmniejsza to naszą wydajność, dając złudzenie robienia rzeczy szybciej - bo przecież robimy kilka rzeczy w tym samym momencie (pozornie). Koszt przerzucania się co chwila z jednego zadania na drugi jest zbyt duży.

Od siebie dorzucę tutaj tylko jedną rzecz, która jest zdaje się trochę mniej znana. Mianowicie multitaskując, robiąc wiele rzeczy naraz nie tylko zmniejszamy swoją wydajność i umiejętność skupienia się w danym momencie w którym skaczemy między kilkoma zadaniami. Na dłuższą metę osoby które multitaskują mają mniejsze możliwości skupienia się, nawet wtedy gdy nie wykonują kilku rzeczy jednocześnie:

What was the most frightening about the results, Nass later suggested to NPR, was that these results happened even when these heavy multitaskers were not multitasking. The study revealed that even when these chronic multitaskers were focusing on just a single task, their brains were less effective and efficient.
How Multitasking Affects Productivity and Brain Health

Drugie postanowienie które wybrałem to robienie wszystkiego najlepiej jak się jest w stanie. Dawanie z siebie 100%. Inspiracją tutaj była biografia Steve'a Jobsa którą kiedyś czytałem. Był on perfekcjonistą któremu zależało na tym, by nawet te części sprzętu które nie będą widoczne dla użytkownika (wnętrza), były zaprojektowane elegancko, odpowiednio, bez bałaganu w kablach i tak dalej. Niewłaściwy perfekcjonizm może być przeszkodą bardziej niż zaletą, lecz zanim uznamy, że nie opłaca nam się robić czegoś w 100% dobrze i możemy pójść na skróty, pamiętajmy, że:

  • idąc na skróty przyczyniamy się do tworzenia własnego charakteru - takiego który na skróty chodzi. Czy nie lepiej tworzyć obraz samego siebie (choćby i dla nas samych), jako osoby która jest rzetelna? Dzięki temu niejako w przyszłości zajmując się innymi rzeczami niż szafka w kuchni z automatu będziemy wymagać od siebie robienia rzeczy porządnie (luźno powiązane - O budowaniu samego siebie),
  • czasem nie spodziewamy się na jakie sposoby zamiatanie rzeczy pod dywan może wyjść na jaw. Naprawienie szafki byle jak skutkować może odpadnięciem jej drzwiczek gdy mamy u siebie gości, zaprojektowanie wnętrzności elektroniki byle jak może zwiększyć koszty i trudność jej serwisowania. Z kolei rozwiązania "tymczasowe" mają to do siebie, że zostają na stałe. Czasem więc lepiej odpuścić i robić coś porządnie albo wcale.

I ostatnie, trzecie postanowienie. Dla mnie osobiście ważne w tym roku. Chodzi o skupianie się i bycie precyzyjnym w swoim życiu, zamiast rozmieniać się na drobne. Inspiracją tutaj była zasada, metoda Warrena Buffeta która nazywa się "5/25". Chodzi o to, że wypisujemy sobie listę 25 rzeczy które nas interesują, są naszymi celami w życiu, w których chcemy się rozwijać. Kariera zawodowa, nauka tworzenia aplikacji na androida, paralotnie, nauka rysunku, gotowania, kupno i umeblowanie własnego mieszkania, tworzenie coraz to lepszych artykułów na steemit, nauka żonglowania, podróże i tak dalej i tak dalej. Następnie sortujemy te rzeczy pod kątem ważności. Najważniejsze na pierwszych miejscach, mniej ważne dalej. Wybieramy top 5 rzeczy - na tych rzeczach powinniśmy skupiać swoje wysiłki. Przykładowo "kariera zawodowa, własne mieszkanie, paralotnie, podróże, steemit" (nie, to nie jest moja lista, spontanicznie wymyślona). Pozostałe 20 rzeczy skreślamy i... robimy wszystko by nie marnować na nie czasu, gdyż są to rzeczy które potencjalnie najłatwiej będą nas rozpraszać i kraść nam energię i czas przeznaczone na robienie porządnie 5 najważniejszych dla nas obecnie rzeczy. Brzmi okrutnie, ale mamy w życiu ograniczoną ilość czasu i energii. Idea jest taka, że jeśli chcemy coś wybitnego albo chociaż wartościowego, porządnego, konkretnego osiągnąć, powinniśmy się skupić na tych istotnych rzeczach, zamiast być przysłowiowym "jack of all trades, master of none". Oczywiście różni są ludzie, różne rzeczy znajdą się na tej liście, mniej lub bardziej konkretne i czasochłonne. Tak więc zamiast pięciu rzeczy można sobie listę poszerzyć i do dziesięciu - grozi to jednak łatwiejszym rozmienieniem się na drobne i zasada może stracić sens.

W parze z zasadą 5/25 Warrena Buffeta w tym trzecim postanowieniu idzie fakt, iż zdałem sobie sprawę jak dużo śmieciowych informacji i aktywności jest w moim życiu, które bardzo, ale to bardzo bardzo dobrze maskują się jako nieśmieciowe. Mam tutaj na myśli potok informacji - artykuły, kanały na YouTube z ciekawostkami, seriale, filmy, nawet niektóre książki. Weźmy kanały na YouTube z ciekawostkami naukowymi. Przecież to wartościowe informacje, coś co może posłużyć jako przerwa w pracy bez wyrzutów sumienia. Natomiast oglądając wideo do którego zalinkuję poniżej, zdałem sobie sprawę, że przecież większości tych ciekawostek nie będę pamiętał za kilka dni, że nie posłużą do niczego więcej niż być może anegdotka opowiedziana komuś w barze (jak dobrze pójdzie i jak będę je pamiętał). Jeśli będę chciał poznać dany temat to o wiele lepiej zrobić to zgłębiając go porządnie, czytając książkę na dany temat, robiąc sobie notatki i robiąc inne rzeczy, by ta wiedza stała się czymś więcej niż ciekawostką, która z głowy wyparuje. Dlatego w tym roku ograniczam się możliwe do małej ilości źródeł informacji, ale porządnych, nie fast-foodowych, skrótowych. Informacji które dla mnie są naprawdę wartościowe.

Tym akcentem kończę swoje przemyślenia na temat postanowień które osobiście uznaję za wartościowe, szczególnie w czasach potoku informacji, przydatnych, nieprzydatnych, prawdziwych, fałszywych, napływających szybko i w ogromnych ilościach.

Szczęśliwego nowego roku! Życzę Wam wszystkim wybrania sobie takich postanowień i w takiej formie, jakie uznacie za wartościowe, jakie zmienią Was na lepsze :)


źródła obrazków: tytułowe, separatory tekstu

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hej!

Bardzo dobre postanowienia, podoba mi się motyw meta-postanowień. Sam próbuję od niedawna wrócić do regularnej medytacji, i od tygodnia zacząłem korzystać z the X effect w tym celu, co prawda przed 2019, ale to nawet lepiej ;) Efekt mam nadzieję, będzie podobny do Twoich zamierzeń, gdyż pośrednio właśnie też chcę trochę ten rozproszony, zamglony, nieustannie łaknącym bodźców umysł okiełznać.

Metoda Warrena Buffeta wydaje się równie ciekawa. Sam mam problem z niektórymi priorytetami, mam bardzo szerokie zainteresowania, w którę wchodze bardzo płytko. Coraz bardziej doskwiera mi brak jakiś głębszych umiejętności czy wiedzy, tym bardziej, że dotyczy to też dzidziny, z którą wiążę zawodową przyszłość... No cóż, chyba spróbuję tej metody :)

Dzięki za wpis. To jest własnie prawdziwy rozwój osobisty - prosty, niewymuszony i niewydumany, niezakładający niewiadomo czego, tylko stopniowo rozwijający umiejętności, które całościowo polepszają doświadczenie codzienności.

Thank you so much for sharing this amazing post with us!

Have you heard about Partiko? It’s a really convenient mobile app for Steem! With Partiko, you can easily see what’s going on in the Steem community, make posts and comments (no beneficiary cut forever!), and always stayed connected with your followers via push notification!

Partiko also rewards you with Partiko Points (3000 Partiko Point bonus when you first use it!), and Partiko Points can be converted into Steem tokens. You can earn Partiko Points easily by making posts and comments using Partiko.

We also noticed that your Steem Power is low. We will be very happy to delegate 15 Steem Power to you once you have made a post using Partiko! With more Steem Power, you can make more posts and comments, and earn more rewards!

If that all sounds interesting, you can:

Thank you so much for reading this message!