Opętanie - Spojrzenie ze strony naukowej | popularnonaukowe.pl

in polish •  8 months ago

gdfsdg

Ze strony naukowej opętanie wydaje się być czymś nierealnym po prostu, złym postrzeganiem na prawdziwego problemu. Czy istnieje coś takiego jak stan opętania, czy są to tylko durne zabobony, na które spogląda się najczęściej z aspektu religijnego?


Stan zwany opętaniem, to stan, w którym poszczególna osoba jest kierowana przez inną istotę, osobistość. Najczęściej mówi się o duchach i demonach. Jednak, czy można w racjonalny sposób wyjaśnić tego typu zjawiska? Czy zostaje nam Biblia, i krucyfiks?
Zjawisko opętania, kojarzymy raczej z licznych filmów grozy, jest to jeden z prostszych, a jednak nadal skutecznych tematów na tego typu filmy.

Bardzo zaskakująca jest liczba osób wierzących, w diabła i zjawisko zwane, opętaniem. A w szczególności osób, które deklarują się jako "niewierzące" (tak mówią badania przeprowadzone w USA w 2013r). Niby nie wierzą, zdecydować się nie mogą? W tym przypadku pojawia się bardzo popularna kwestia, czegoś się nie da wytłumaczyć? Bóg! Lub da się wytłumaczyć, mimo to wybieramy często, odpowiedź najprostszą.

Opętanie a nauka


Z naukowego punktu widzenia, zjawisko opętania najzwyczajniej w świecie, nie istnieje. Wszystkie zajścia, zwane opętaniami, spowodowane są chorobami, bądź urazami psychicznymi.
Jak mówi psychiatra, Jerzy Aleksandrowicz...

Zaburzenia psychiczne mogą przyjmować taka formę, jakiej oczekuje lub prowokuje otoczenie, środowisko socjokulturowe. Więc nic dziwnego, że niektórzy chorzy mogą przeżywać siebie tak, jakby byli opętani przez szatana.
Co to mówi? Głównie o zaburzeniach psychicznych, czyli stałych chorobach, podczas których chory myśli, że jest opętany i się zachowuje się, w sposób dla niego adekwatny w tym czasie. Który kojarzy np. z filmów czy opowieści...

Do tego dodać by należało, same postrzeganie osoby, która przeżywa np. atak padaczki, czy innego rodzaju atak psychiczny, czyli chwilowe, lub powtarzające się intensywne ataki. Głównie przez osoby postronne. W czasie ataku, mózg człowieka może zachowywać się dziwnie, niektórzy mogą np. krzyczeć, wyrazy w "nieznanych" językach, czy wykrzykiwać hasła, związane np. z religią.
Czemu? Do końca nie wiadomo, jednak podczas ataku, mózg może "wyciągać" pewne wspomnienia z podświadomości, co wyjaśnia "mówienie w innych językach". Podświadomość, zapisuje większość naszego życia. Nawet gdy dany wyraz, słyszeliśmy raz w życiu, zapisany w podświadomości może zostać "wyciągnięty" podczas ataku.

Egzorcyzmy


A jak jest z egzorcyzmami? Wiele było opowieści o tym, że udało się egzorcyście uratować "pacjenta" i uwolnić go od złych mocy, które nim kierowały. Jak jest na prawdę, to oczywiście nie jest takie łatwe do wytłumaczenia. Może być tak, że osoba psychicznie chora po wykonanych egzorcyzmach, zda sobie sprawę, że jest wyleczona. Najczęściej tylko pozornie, ponieważ gdy chorobą jest jakieś zaburzenie nerwicowe, to nie znikają po tym przyczyny choroby, tylko objawy. Co może doprowadzić do jej nawrotów.

Zdecydowanie, wizja opętania została spotęgowana przez filmy, książki, te zjawisko opisujące. Artykuł nie jest opartymi o badania naukowe, faktami związanymi z zagadnieniami medycznymi, a powołaniem się na kilka rzetelnych źródeł i własnymi przemyśleniami autora.

http://popularnonaukowe.pl/ - Strona domowa

http://popularnonaukowe.pl/opetanie-spojrzenie-ze-strony-naukowej/ - artykuł

Źródła:
focus.pl
ciekawe.org
wikipedia.org

obraz

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!