Ranking Kryptowalut Marzec 2019

in polish •  5 months ago 

Minął kolejny miesiąc i wydaje się, że zima odeszła na dobre – zarówno w przypadku pogody, jak i branży wirtualnych walut. Z wielu stron dochodzą nas oznaki ożywienia. Jednak biorąc pod uwagę zmienność i nieprzewidywalność rynku, możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego. Najtrafniejsza jest zawsze prognoza zakładająca różne scenariusze: albo rynek przejmą byki albo niedźwiedzie. I oczywiście jest jeszcze trzecia opcja – ani jedni, ani drudzy nie zdobędą przewagi. Który z nich okaże się najbliższy prawdy?

Przypominamy, że od zeszłego miesiąca zastosowaliśmy nową metodologię doboru kryptowalut do naszego rankingu – bazuje ona na trzydziestodniowym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Spowoduje to uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury kryptowalut. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Zestawienie 30 kryptowalut o największym trzydziestodniowym wolumenie wraz z kapitalizacją:

Kurs BTC

Na początku miesiąca kurs Bitcoina oscylował w przedziale 3850-3900$. 4 marca nastąpiło krótkotrwałe załamanie i spadek do poziomu ok. 3760$. Następnego dnia kurs się odbił i rozpoczął się okres wzrostu. 16 marca przebił poziom 4000$ i utrzymywał się nad nim do 25 marca, kiedy to chwilowo cena BTC spadła do ok. 3950$. Zaraz potem miał miejsce gwałtowny wzrost do okolic 4100$. Pod koniec miesiąca testowaliśmy linię oporu na poziomie 4200$ – kurs jednak się od niej odbił i powrócił do 4100$.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kapitalizacja rynku odzwierciedla trend BTC. Gdy Bitcoin dobrze sobie radzi, inne cyfrowe waluty na tym korzystają. Bardzo często ich wzrosty są dwu lub nawet trzykrotnie wyższe.

Kapitalizacja z wyłączeniem BTC

Dominacja rynkowa BTC

W marcu dominacja Bitcoina wciąż malała (dominacja BTC zazwyczaj wzrasta podczas trendu spadkowego) – od 51,89% do 50,12%.

Wykres zmienności BTC

Zmienność kursu BTC zmalała ponad dwukrotnie z ok. 2,86% do ok. 1,33%.

Wolumen dziennych transakcji BTC

Na początku miesiąca wolumen dziennych transakcji BTC spadł z ok. 3,5 miliarda do ok. 2,3 miliarda, następnie przez ponad tydzień oscylował między 2 miliarda a 3,4 miliarda. 24 marca osiągnął najmniejszą wartość (ok. 1,9 miliarda) a miesiąc zakończył się na poziomie ok. 2,5 miliarda.

Dzienna liczba transakcji

Do 24 marca dzienna liczba transakcji BTC wahała się między 220 tysięcy a 350 tysięcy. Po tym czasie nastąpił wzrost, który spowodował zakończenie miesiąca na ok. 375 tysięcy.

Wysokość opłat transakcyjnych

Wysokość opłat transakcyjnych wzrosła niemalże czterokrotnie.

Średnia wartość przeprowadzonych transakcji

W ciągu marca średnia wartość przeprowadzonych transakcji poruszała się w trendzie spadkowym. Na koniec miesiąca osiągnęła mniej niż 7 tysięcy.

Google Scholar – liczba artykułów odnoszących się do krypto

W marcu 2019 roku, według Google Scholar, ukazało się 992 publikacji naukowych odnoszących się do Bitcoina – to o 24 więcej niż w lutym. Frazę „Litecoin” znajdziemy w 139 artykułach ( o 2 mniej niż w lutym), „Ethereum” – 563 (o 102 więcej niż w poprzednim miesiącu), a „Bitcoin Cash” – 60 (o 13 mniej niż w lutym).

Google Trends – frazy:

Liczba wyszukiwań hasła Bitcoin utrzymywała się na podobnym poziomie przez cały miesiąc – wykres przemieszczał się pomiędzy wartościami 75 pkt i 100 pkt. Na początku i końcu marca zainteresowanie było najwyższe. Biorąc pod uwagę czynniki geograficzne, fraza Bitcoin była kolejny już raz najpopularniejsza w Nigerii. Na kolejnych miejscach uplasowały się Ghana, RPA, Chiny i Wyspa Świętej Heleny. Jak możemy zauważyć, pierwsza piątka nie zmieniła się w porównaniu z lutym – wystąpiły jedynie drobne przetasowania.

  • kryptowaluty

Zainteresowanie frazą „kryptowaluty” było większe w pierwszej połowie miesiąca – utrzymywało się w okolicy 90-100 pkt. Następnie spadło do poziomu 50 pkt i oscylowało w pobliżu tej wartości do końca miesiąca. Hasło „kryptowaluty” było ponownie najczęściej wyszukiwane na Wyspie Świętej Heleny. Słowenia zajęła drugie miejsce, z wynikiem 75 pkt. Kolejne pozycje zajęły Estonia, Chiny i Holandia.

  • blockchain

Tak jak miesiąc temu, największe zainteresowanie wyszukiwaniem hasła blockchain zanotowano w Chinach. Na drugim i trzecim miejscu pojawiły się kolejno Malta i Wyspa Świętej Heleny (znana ze swojej przychylności branży krypto). Kolejne pozycje zajmują Korea Południowa i Hongkong.

Liczba Bitomatów

Liczba bitomatów na koniec marca wyniosła 4387. To o 92 więcej niż w lutym. Branża bitomatów rozwija się w coraz szybszym tempie. Przyczynia się do tego ich rosnąca popularność w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Wenezueli i Kolumbii. W krajach rozwijających się lub dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą, obywatele, szukając alternatyw, decydują się na stosowanie kryptowalut. Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby nabyć cyfrowe waluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej.

Komentarze

Picasso:

Marzec przebiegał na rynku walut wirtualnych dość spokojnie. Na notowaniach zdecydowanej większość najpopularniejszych aktywów próżno było szukać jakiejś ponadprzeciętnej zmienności. W wielu przypadkach obserwowaliśmy bowiem trendy horyzontalne, które w dalszym ciągu stanowią swego rodzaju formę korekt po wcześniejszych spadkach. Idealnym przykładem może być tu chociażby Bitcoin, który na przestrzeni marca 2019 roku zyskał ponad 8%, dzięki czemu znów wyceniany jest powyżej 4100 USD. Jego kurs w dalszym ciągu nie wybił jednak górą z trwającej od drugiej połowy listopada br. konsolidacji.
Link do wykresu: https://www.tradingview.com/x/8TpPb4Ku/

Nieco bardziej optymistyczną sytuację dostrzec można było natomiast na notowaniach Litecoina, którego wartość wzrosła o ponad 33%. Równie interesująco wygląda także Lisk, który w marcu zyskał ponad 41% i wybił górą z konsolidacji oraz Dash, którego notowania wzrosły o ponad 35%. Szczegółową analizę tych wszystkich kryptowalut przygotuję dla Was już dziś wieczorem.

Analizując te wszystkie wykresy, już na pierwszy rzut oka widać natomiast swego rodzaju zanik korelacji pomiędzy Altcoinami i Bitcoinem. Póki co dotyczy on jednak jedynie zasięgu ruchów, gdyż ich kierunki są w większości przypadków takie same. Mimo to, nasuwa się pytanie: czy altcoiny mają obecnie większy potencjał wzrostowy niż BTC? Myślę, że odpowiedź poznamy już wkrótce.

JKPTraders:

Zimę mamy już za sobą. Za oknem wszystko budzi się do życia. Na rynku kryptowalut również widać ożywienie. Kolejne tygodniowe świece pojawiają się w kolorze białym, a więc cena 6000$ staje się coraz bardziej realna do osiągnięcia. Z technicznego punktu widzenia musimy pokonać opór dzienny co otworzy drogę do dalszych wzrostów. Pamiętajmy jednak, że na rynkach finansowych możliwe jest praktycznie wszystko. Dlatego nie zapominajmy o ostrożności przy podejmowaniu decyzji gdzie ulokujemy swoje oszczędności.

Wykres tygodniowy

Marzec na wykresie BTC/USD wyrysował się wzrostowo, aby dołączyć się do ruchu wzrostowego najlepiej poczekać na korektę po wybiciu oporu, co zwiększa naszą szansę na kupno po lepszej cenie oraz potwierdzenie naszej teorii.

Wykres dzienny

Pomimo dużych spadkach w ostatnim czasie bitcoin w dalszym ciągu nie straci dominacji nad pozostałymi kryptowalutami utrzymując ją na poziomie ponad 50%. W ostatnim czasie widzimy, że nie ma praktycznie żadnej zmienności w dominacji procentowej w rankingu top 10.

Dominik Gordel

Zielono za oknem oraz na wykresach. Powiało optymizmem w marcu nie tylko na bitcoinie, lecz również na altcoinach. Upływający miesiąc największa kryptowaluta kończy co prawda tylko ledwie ze wzrostem wynoszącym ledwie niecałe 10% w stosunku do końca lutego, niemniej jednak jest to drugi z rzędu miesiąc, który kończy się zieloną świeczką na wykresie cenowym. Po kilkunastomiesięcznej bessie takie symptomy dają nadzieję bykom co najmniej na większe odreagowanie. Co prawda, definitywnego zakończenia trendu spadkowego nie można jeszcze ogłaszać, ale jednak to odbicie daje pewien procent nadziei na wyczerpanie potencjału spadkowego – i to mimo tego, że cena może jeszcze nawet wrócić poniżej dołka z początku roku.

Jeszcze lepiej radziły sobie altcoiny. Wiele z nich (RVN, KCS, XTZ, CTXC i więcej) osiągnęły trzycyfrowe stopy zwrotu w marcu. Kapitał spekulacyjny powrócił na największe giełdy, „wypychając” coraz to kolejne waluty o setki procent w ciągu kilku dni. Świadczy to o tym, że rynek kryptowalut nie został zapomniany przez największych traderów oraz fundusze inwestycyjne, którzy to dalej widzą potencjał z możliwych ogromnych zmienności kryptowalut.

Warto wspomnieć, że wiele z tych walut nawet po wzroście o 200 czy 300% znajduje się nadal na poziomie -80% czy -90% poniżej swoich szczytów cenowych (ATH). Dobitniej widzimy dzięki temu jak mocno wyniesione poza granice rozsądku były niemal wszystkie altcoiny w szczycie hossy w 2017 roku, czy też na początku 2018. Większość z nich potrzebuje nadal kilku tysięcy procent wzrostu, aby zbliżyć się chociaż do swoich maksimów, nie mówiąc już o osiąganiu kolejnych rekordów.

Nikodem Nawrocki

Miesiąc marzec nie wniósł wiele optymizmu jeśli chodzi o naszego króla kryptowalut – Bitcoina. Jedno można przyznać, małe ruchy na Bitcoinie powodują duże okazje na altcoinach. Tak to wyglądało na przestrzeni ostatniego czasu: ENJ 983%, MDA 868%,EVX 593%, OAX 547%,THETA 408%, HOT 316%, BNB 290%, KNC 261%, APPC 219%, ONT 214%, TRX 206%, VIV 192%, EOS 186%. Patrząc na to obiektywnym okiem zaczynaliśmy miesiąc marzec z kursem w okolicach 3680 a na dzień 30.03 uzyskaliśmy maksymalny kurs około 4100, więc jak by nie patrzeć był to miesiąc wzrostów na BTC. Z perspektywy dłuższego interwału czasowego nadal jesteśmy w trendzie spadkowym, nie ma znaczących sygnałów na przejęcie kontroli przez byki lub niedźwiedzie. Jako analitykowi i pasjonatowi analizy technicznej wniosek nasuwa się jeden – aktualne zachowanie kursu tworzy formację trójkąta, który równie dobrze może być sygnałem na spadki jak i wzrosty . Do momentu przebicia oporu lub wsparcia należy bacznie obserwować i być gotowym na rocket rejs ale nie koniecznie według slangu traderów to the moon (księżyc), kierunek może być odwrotny czyli Hell (piekło) . Pozdrawiam i zapraszam na mój profil tradingview: https://pl.tradingview.com/u/Nikodem86/ , gdzie mogą Państwo zobaczymy moje pomysły, analizy.

Jeżeli podobał ci się ten post i chcesz więcej zapraszamy do śledzenia naszego konta steemit jak i strony http://bithub.pl/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!