Ranking Kryptowalut Kwiecień 2019

in #polish5 years ago

Kwiecień upłynął pod znakiem rozpędzających się byków. Na rynku cyfrowych walut panują optymistyczne nastroje, choć pod koniec miesiąca nastąpiła umiarkowana korekta. Jej wpływ był dużo bardziej intensywny w przypadku kursów altcoinów – Bitcoin utrzymuje się nad poziomem 5200 dolarów. W którą stronę podąży teraz rynek i jak radziły sobie poszczególne kryptowaluty w ubiegłym miesiącu? Zapraszamy na kwietniowy ranking kryptowalut.

Przypominamy, że od dwóch miesięcy stosujemy nową metodologię doboru kryptowalut do naszego rankingu – bazuje ona na trzydziestodniowym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Spowoduje to uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury kryptowalut. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Zestawienie 30 kryptowalut o największym trzydziestodniowym wolumenie wraz z kapitalizacją:

Kurs BTC

Na początku miesiąca kurs Bitcoina wynosił ponad 4100$, jednak już wczesnym rankiem 2 kwietnia poszybował do poziomu ok. 4800$. W następne dni miały miejsce kolejne wzrosty. Od 6 kwietnia kurs BTC oscylował w przedziale 5000$ – 5300$. Potem, 22 kwietnia, cena podskoczyła o 300$ i testowaliśmy linię oporu na poziomie 5600$ – kurs się jednak nie przebił i gwałtownie spadł do ok. 5200$. Z taką wartością zamknęliśmy miesiąc.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kapitalizacja rynku odzwierciedla trend BTC. Gdy Bitcoin dobrze sobie radzi, inne cyfrowe waluty na tym korzystają. Bardzo często ich wzrosty są dwu lub nawet trzykrotnie wyższe.

Kapitalizacja z wyłączeniem BTC

Dominacja rynkowa BTC

W kwietniu dominacja Bitcoina istotnie wzrosła (dominacja BTC zazwyczaj wzrasta podczas trendu spadkowego, co w tym przypadku się nie sprawdziło) – z 50,12% do 54,20%.

Wykres zmienności BTC

Zmienność kursu BTC wzrosła ponad trzykrotnie z 1,33% do prawie 4%..

Wolumen dziennych transakcji BTC

Na początku miesiąca wolumen dziennych transakcji BTC spadł z ok. 4,5 miliarda do ok. 1 miliarda, następnie przez jego resztę oscylował między 1,5 miliarda a 6 miliarda. 25 kwietnia osiągnął najwyższą wartość (ponad 8 miliardów) a miesiąc zakończył się na poziomie ok. 3 miliardów.

Dzienna liczba transakcji

Do 23 kwietnia dzienna liczba transakcji BTC wahała się między 310 tysięcy a 400 tysięcy, przy czym „dołki” były coraz niżej. Po tym czasie nastąpił wzrost, który spowodował zakończenie miesiąca na ponad 360 tysięcy.

Wysokość opłat transakcyjnych

Biorąc pod uwagę wartości na początku i końcu miesiąca, wysokość opłat transakcyjnych wzrosła niemalże czterokrotnie.

Średnia wartość przeprowadzonych transakcji

W ciągu kwietnia średnia wartość przeprowadzonych transakcji poruszała się w mocnym trendzie wzrostowym. Na koniec miesiąca osiągnęła ok. 12 tysięcy w porównaniu do 9 tysięcy na początku.

Google Scholar – liczba artykułów odnoszących się do kryptowalut

W kwietniu 2019 roku, według Google Scholar, ukazało się 248 publikacji naukowych odnoszących się do Bitcoina – to dokładnie 4 razy mniej niż w marcu. Frazę „Litecoin” znajdziemy w 13 artykułach ( prawie 11 razy mniej niż w lutym), „Ethereum” – 76 (prawie 8 razy mniej niż w poprzednim miesiącu), a „Bitcoin Cash” – tylko w jednym.

Google Trends – frazy:

  • Bitcoin

Liczba wyszukiwań hasła Bitcoin gwałtownie wzrosła na początku kwietnia – przyczyną takiego stanu rzeczy był silny wzrost jego ceny. Następnie zainteresowanie spadło i utrzymywało się na poziomie ok. 50 pkt.. Biorąc pod uwagę czynniki geograficzne, fraza Bitcoin była kolejny już raz najpopularniejsza w Nigerii. Na kolejnych miejscach uplasowały się Chiny, Wyspa Świętej Heleny, RPA i Ghana. Jak możemy zauważyć, pierwsza piątka nie zmieniła się w porównaniu z marcem i lutym – wystąpiły jedynie drobne przetasowania.

  • kryptowaluty

Zainteresowanie frazą „kryptowaluty” było podobne do zainteresowania frazą „Bitcoin” – na początku miesiąca wzrosło wraz z ceną BTC. Następnie spadło do poziomu 50 pkt i oscylowało w pobliżu tej wartości do końca miesiąca. Hasło „kryptowaluty” było ponownie najczęściej wyszukiwane na Wyspie Świętej Heleny. Słowenia zajęła drugie miejsce, z wynikiem 95pkt (w ubiegłym miesiącu było to 75 pkt). Kolejne pozycje zajęły Holandia, Zambia i Uganda.

  • blockchain

Tym razem, największe zainteresowanie wyszukiwaniem hasła blockchain zanotowano w Gruzji, które prześcignęły Chiny. Na trzecim i czwartym miejscu uplasowały się kolejno Wyspa Świętej Heleny (znana ze swojej przychylności branży krypto) oraz Ghana. Piąta pozycję zajmuje Korea Południowa.

Liczba Bitomatów

Liczba bitomatów na koniec kwietnia wyniosła 4705 4387. To o 318 więcej niż w marcu. Branża bitomatów rozwija się w coraz szybszym tempie. Przyczynia się do tego ich rosnąca popularność w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Wenezueli i Kolumbii. W krajach rozwijających się lub dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą, obywatele, szukając alternatyw, decydują się na stosowanie kryptowalut. Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby nabyć cyfrowe waluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej.

Komentarze

JPK Traders: Kwiecień kończy się bardzo dobrze jeśli chodzi o sytuację na rynku kryptowalut. Już od pierwszych dni zanotowaliśmy dynamiczne wzrosty Bitcoina. Bardzo silny impuls wzrostowy pokonujący opór 4 200 $ był wyznacznikiem kierunku dla inwestorów na kolejne dni miesiąca. Zakończenie wzrostów to miejsce skąd rozpoczęły się spadki dnia 19 listopada 2018 roku. Jest to poziom 5 550 $ a pokonanie go zaprowadzi nas do kolejnego oporu – okolice 6 060 $.
Wraz ze wzrostem ceny BTC wzrósł tez oczywiście wolumen:
Ethereum podobnie jak na Bitcoin w pierwszych dniach kwietnia był byczy i jego kurs pokonał opór na poziomie 140 $ docierając aż w okolice 186 $. Miesiąc się kończy i niestety spora część wzrostów została skorygowana do poziomu 156 $. Dołączyć się do wzrostów możemy po tym jak cena ponownie wybije górą opór 165,5 $ i wytestuje go od góry.

Dominik Gordel

Kwiecień upłynął pod dyktando kupujących. Już na początku miesiąca byki ufundowały na wykresie niemal 1000-dolarową dzienną świeczkę wzrostową, wynosząc kurs na poziom powyżej 5000$, który to ostatnio był widziany na wykresie w listopadzie ubiegłego roku. Technicznie kurs znalazł się blisko ważnych oporów, których przebicie dałoby nadzieje na trwałe pożegnanie trendu spadkowego w dłuższej skali. Cena przez resztę miesiąca utrzymywała się w przedziałach 5000-5500$. Cena zamyka miesiąc na poziomach bliskich 5300$ na giełdach dolarowych oraz 5600$ na giełdach notowanych w parze z Tetherem (USDT). Zostały opublikowane kolejne negatywne informacje związane z najpopularniejszym stablecoinem. O ile wcześniej już wiele osób i instytucji wyrażało swoje obiekcje wokół Tethera, to tym razem została opublikowana informacja związana z Tetherem i Bitfinexem – oraz brakującą kwotą niemal 700 mln$, zatrzymaną przez instytucje m.in. w Polsce. Informacje zostały gwałtownie przyjęte przez rynek, spychając ceny 10-15% w ciągu kilku godzin, jednak po kolejnych kilku dniach ceny powróciły niemal w poziomy sprzed spadku, gdy zostały opublikowane wyjaśnienia giełdy Bitfinex. Jednak trwałym skutkiem tych informacji jest spory spread pomiędzy giełdami, gdzie bitcoin jest notowany do dolara, a tych, gdzie jest notowany do USDT. Różnica ta sięga stale ponad 300$, powodując wiele rozbieżności w sposobie analizy technicznej ceny. Pozostaje mieć nadzieję, że ceny wrócą do dużo mniejszych rozbieżności i że „afera Tetherowa” zostanie skutecznie wyjaśniona rozwiewając wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia, które aktualnie się mnożą.

W ostatnim miesiącu nie bez echa odbiły się również altcoiny. I tutaj nie jest mowa tylko o kilkusetprocentowych wzrostach tych symboli, które są już od wielu miesięcy czy lat notowane na istniejących giełdach. Swoje drugie życie przeżywają także projekty ICO, ale już pod zmodernizowaną nazwą – IEO (initial exchange offering). Większe i mniejsze giełdy organizują w swoich platformach sprzedaż tokenów w formie IEO – czyli ICO ale za pośrednictwem giełdy. Gwarantuje to dla kupujących notowanie danego tokenu na giełdzie, która dane IEO zorganizowała, jak i również większe bezpieczeństwo zakupu. Interesujące są przede wszystkim stopy zwrotu (krótkoterminowe) z takich projektów. Na największych giełdach projekty te potrafiły rozpocząć swoje notowania w cenach nawet 3-10 krotnie wyższych od ceny sprzedaży tokenów – kilka dni wcześniej. Skutkiem takich stóp zwrotu stało się to, że sprzedaż niektórych projektów na dużych giełdach kończyła się w kilka sekund, a swoje launchpady do obsługi projektów IEO na dzień dzisiejszy stworzyła niemal większość istniejących giełd. Tzw. hype na inwestycję w IEO stale się powiększa i prawdopodobnie będzie to trwało do momentu, gdy pierwsze projekty na największych giełdach po starcie notowań – zamiast spektakularnych zysków – będą odnotowywały straty dla inwestorów.

Jeżeli podobał ci się ten post i chcesz więcej zapraszamy do śledzenia naszego konta steemit jak i strony http://bithub.pl/

Sort:  

Congratulations @bithubpl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 6000 upvotes. Your next target is to reach 7000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard to support the german speaking community meetups
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 63202.55
ETH 3085.17
USDT 1.00
SBD 3.85