You are viewing a single comment's thread from:

RE: Polskie Listy Kuratorskie (PLK) - kuratorstwo kolejnego stopnia?

in #polish5 years ago (edited)

"To projekt dla ludzi, którzy wspólnie chcą ustalić jakiś standard i iść do przodu, przestrzegając kilku reguł".

Przestrzeganie reguł wymagać będzie ustalenia tych reguł, a następnie rozstrzygania sytuacji konfliktowych (gdy jakieś strony będą inaczej interpretować zastosowanie reguł do danej sytuacji), a także możliwości wyegzekwowania tego rozstrzygnięcia. Innymi słowy, przeniesie to nasze problemy z regulaminem z poziomu całego tagu polish na poziom tagów tematycznych... Czy dobrze to rozumiem?

Ale skoro co do tagu polish napisałeś...

"Tego chaosu już nie zmienimy, ludzie tego nie chcą."

...to skąd przekonanie, że podobny chaos za chwilę nie powstanie także na tagach tematycznych? Przecież to nadal ci sami "ludzie", tylko podzieleni na mniejsze społeczności. (sam pisałeś wcześniej, że masz takie wątpliwości, czy w międzyczasie znalazłeś jakieś rozwiązanie?)

Sort:  

W tym projekcie właśnie chodzi o to, że nie będę pytać ludzi i zdanie czy zgodę. Jeżeli ktoś nie będzie chciał się dostosować, nie będzie brany pod uwagę przy kuratorstwie, prosta sprawa. Niech spamuje sobie jakieś polskie tagi, ale nic mu to nie da. W końcu sami się zniechęci. Mam nadzieję, że metoda kija i marchewki będzie w tym przypadku wystarczająca.

No ale przecież na tagu polish też się nie pytałeś: Ty i inne osoby, które tworzyły społeczność na tym tagu, sciągały dla nas SP, organizowaliście kuratorstwa i konkursy, flagowaliście szkodliwe zachowania itd. W momencie, kiedy społeczność była już rozwinięta, a ceny steemu i sbd poszły w górę - pojawiło się mnóstwo obrońców wolności, którzy zaczęli zarzucać "grupie szeryfującej tagowi", że zawłaszczacie coś, co należy do wszystkich Polaków, zaczął się także masowy spam, zalew byle jakich postów - więc uznajemy tag polish za "śmietnik" i uciekamy na tagi tematyczne.

Załóżmy teraz, że dobry moderator super rozwinie tag pl-sport, zachowując tam regulamin kuratorski, wspierając jakość itd, a jednocześnie sbd i steem znów pójdą w górę. zarobki na pl-sport zaczną przypominać te na obecnym tagu polish. Co się stanie? Moim zdaniem pojawił się ponownie mnóstwo obrońców wolności, którzy zaczną zarzucać "grupie szeryfującej tagowi sportowemu", że zawłaszcza coś, co należy do "wszystkich zainteresowanych sportem Polaków", zacznie się także masowy spam, zalew byle jakich postów - więc co zrobimy? Uznajemy tag pl-sport za "śmietnik" i uciekamy na mniejsze tagi tematyczne, jak pl-boks, pl-koszykówka i pl-pilkanozna?

Moim zdaniem problemem wcale nie jest to, że zawłaszczony został polish, tylko że polish jest dobrze rozkręcony i wielu chcialoby coś z tego dla siebie urwać albo odgrywać rolę liderów, niewiele wczesniej wkładając, plus wielu innych nie odróżnia odgórnej centralizacji od oddolnej samoorganizacji i chcą "wyzwalać" innych...

Jakoś nie ma wojny o teoretycznie lepsze tagi polska i poland, dlaczego? ano, inne tam są zarobki na trending, niż na "polish" trending...). Ucieczka moim zdaniem nic nie da, bo problem (po udanym rozwoju pod-tagów) pójdzie za nami...

Moim zdaniem problemem jest, że myślimy o nas w złych kategoriach: tag polish na Steemicie to nie współnota Polaków, tylko współnota polskich Steemian, którzy współpracują dla podnoszenia jakości i dochodów z postów. Taki Steemianin to Polak, ale także biznesmen, który biorąc udział w organizowaniu, glosowaniu, debatach - buduje pewną gospodarkę, gospodarkę tagu polish. A w gospodarce, czy w firmie, nie ma tak, że przychodzisz i od razu masz takie same prawa, jak wszyscy, którzy tam od dawna pracują - tylko dlatego, że są tej samej narodowości. Przychodzisz, zacynasz karierę od samego dołu - a przede wszystkim, żeby w ogóle wejść, musisz zaakceptować reguły gospodarki (kodeks handlowy) czy firmy (wewnętrzny regulamin, a także decyzje osób na wyższych szczeblach).

Oczywiście możesz założyć własną firmę i wtedy rób własny regulamin lub w ogóle nie rób regulaminu - ale nie możesz iść do firmy już istniejącej, i tam zacząc wszystko ustawiać tylko dlatego, że firma dobrze prosperuje, więc i Tobie coś z tego "się należy"...

Ale ja nie chcę uciekać z #polish. Cały czas jestem za tym, aby wszystkie posty Polaków tam trafiały. Chcę jednak w pewien sposób "nagradzać" ludzi, którzy rozumieją, że pomimo braku odgórnych "zasad" na platformie warto przestrzegać jakichś reguł społeczności dla własnego zysku. Ja nie uciekam do tagów tematycznych, chcę jedynie wyprzedzić rozwój, zanim będzie za późno.

Idąc przykładem z tagiem sportowym - niech się tam pojawia spam. Jednakże nie będzie on w ogóle brany przez uwagę ze względu na wcześniej ustalone reguły kuratorskie. A z akcjami kuratorskimi jest tak jak z głosami każdego użytkownika - nie można się przyczepić do subiektywnego zdania.

To w takim razie poczekaj chwilkę, bo ja mam trochę inny pomysł, nie wchodzący w kolizję z podziałem tagu polish - a także korzystający z zasady "subiektywnego zdania", i być może skutecznejszy.

EDIT:

Już opublikowałem. Zapraszam do oceny tam lub tutaj :)

Mam dokładnie takie samo zdanie. Problem pójdzie tam gdzie pójdą ludzie z tagu polish, którzy są przeciwni jakimkolwiek regulacjom, nawet dobrym obyczajom.

Myslę, że zdecydowanie więcej osób będzie chciało wspomóc tą inicjatywę. Z tego powodu wierze, że się uda. Przykładowo osobiście byłem przeciwny reulaminowi, ale tą inicjatywe zdecydowanie popieram. Mało tego będę starał się pomóc na ile to tylko możliwe.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.05
JST 0.023
BTC 16985.16
ETH 1272.88
USDT 1.00
SBD 2.09