Polak spod znaku Rodła

in polish •  2 years ago  (edited)


Mój dziadek, Cyryl Bolesław Smyrek, urodził się 4 lipca 1909r. w Bogacicy/koło Kluczborka. Był synem Piotra Smyrka - uczestnika powstań śląskich, stolarza, który od najmłodszych lat uczył go miłości do Ojczyzny - Polski.
Zbiory dziadka.jpg

fot. W 1934r. Biblioteka Śląska nabyła od Piotra Smyrka (stoi po prawej stronie) pokaźny zbiór czasopism śląskich gromadzonych w jego rodzinie od dwóch pokoleń.

Na początku lat 20-tych Cyryl rozpoczyna naukę w lublinieckim gimnazjum. W tym okresie też wstępuje do harcerstwa, a w 1926r. zostaje drużynowym I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Lublińcu. Bierze udział w I Zlocie Hufca Lubliniec, zorganizowanym przez ówczesnego komendanta Hufca - Ludwika Klamę.

Męskie drużyny hufca.jpg

Męskie drużyny harcerskie Hufca Lubliniec podczas Zlotu Hufca w 1927r. najprawdopodobniej Cyryl Smyrek stoi drugi od prawej.

W 1930r. Cyryl Smyrek zdaje maturę w j.polskim i niemieckim i jest jednym z dziewięciu pierwszych absolwentów Gimnazjum w Lublińcu.

Absolwenci Dziadek.jpg

Absolwenci - rocznik 1930 na zdjęciu Cyryl Smyrek - stoi w ostatnim rzędzie, drugi od lewej.

W tym samym roku - 1930 - uzyskuje stypendium Śląskiej Pomocy Naukowej im.K.Miarki i P.Stalmacha i podejmuje studia na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie jest aktywnym członkiem Związku Akademików Górnoślązaków "Silesia Superior". Jest również członkiem Towarzystwa Młodzieży Polskiej we Wrocławiu. W 1931 roku obejmuje funkcję wykładowcy na kursie organizacji pracy społecznej.

Pracuje jako korespondent przesyłając do "Dekady Akademickiej" informacje dotyczące aktualnego środowiska polskich studentów. Prowadzi działalność konspiracyjną. W 1932 przenosi się na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa.
11-lecie związku dziadek.jpg

11 lecie Związku Akademików Górnoślązaków "Silesia Superior" w 1935r

W czasie okupacji mieszka w Krakowie, gdzie jest dwukrotnie aresztowany przez Niemców. Podczas pierwszego aresztowania w 1943 zostaje osadzony w więzieniu przy ulicy Montelupich, a w roku 1944 w obozie w Płaszowie, z którego udaje mu się zbiec. W Krakowie zajmuje się szpiegami hitlerowskimi.
Nie wiadomo dokładnie co Dziadek robił, nigdy się nie przyznał mojej Mamie i nie dożył wolnej, niekomunistycznej Polski. Nigdy dziadka nie poznałem, bo zmarł 5 lat przed moim urodzeniem. Jakim cudem udało mu się nie zostać rozstrzelanym przez komunistów jest zagadką, której bez niego nie da się rozwiązać.

Dziedek nigdy nie wstąpił do partii, ani nie splamił się noszeniem czerwonego, partyjnego krawata.

Znał 6 języków. Polski i niemiecki były jego pierwszymi językami i w obu posiadał perfekcyjną biegłość. To mu pozwoliło zarówno zbiec z obozu, ukrywać się, jak i konspirować przeciwko Niemcom. Między innymi Mama mi mówiła, że oficer niemiecki wypuścił Dziadka z łapanki. Dziadek nie miał swojej "kenkarty" przy sobie i przekonał oficera, że jest Niemcem. Na papierze oczywiście był, ale zawsze do momentu w którym zrzekł się obywatelstwa niemieckiego i przyjął obywatelstwo polskie, czuł się Polakiem.

Po wojnie nie mógł ujawnić swojej działalności. W 1945r przyjmuje obywatelstwo polskie. W 1946r. w uznaniu zasług dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w dziele pracy organizacyjnej przy utworzeniu administracji państwowej i samorządu, uruchomienia uczelni i odbudowie demokratycznej państwowości polskiej na ziemiach województwa Śląskiego zostaje odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Pracuje między innymi w rodzinnych Bogacicach na stanowisku pracownika referatu budowlanego w Zarządzie Gminnym (1949). W 1953r. przenosi się do Wrocławia, gdzie pracuje w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Wrocławiu.

W 1948r. w Lublińcu odbywa się bardzo miła uroczystość, otóż Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, obchodzi swoje 25-lecie istnienia. Na uroczystych obchodach nie może zabraknąć jednego z pierwszych jej absolwentów - Cyryla Smyrka.
uroczy1gimn19482b zaproszenie dziadka.jpg

uroczy1gimn1948azaproszenie.jpg

Cyryl Bolesław Smyrek umiera 5 czerwca 1969r. we Wrocławiu i zostaje pochowany na Cmentarzu Osobowickim.

cyrylsmyrek2017grob.jpg

Opracowane na podstawie/ Sources: Wspomnienia - Anna Łabudzka (córka Cyryla Smyrka) http://www.prawo.pl/m-pakt/-/dokument/M.P.1946.31.59/16915976/187610/Dziennik Śląski Wojewódzki nr 21 z 1949r. Galeria Biblioteki Śląskiej
Zdjęcia: Zbiory prywatne - Anna Łabudzka Galeria Biblioteki Śląskiej Muzeum Internetowe ZS nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu Wojciech Wawrzynek "Wspomnienia Opolanina"![uroczy1gimn1948azaproszenie.jpg]

Podziękowania za mobilizację dla @tapioka i @kapitanpolak

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

(Komentarz nieco spóźniony wybacz, ale praca oraz inne obowiązki i do tego pisanie własnych artykułów :/ więc zostaje mało czasu na pisanie komentarzy.)

Doprawdy świetny artykuł :) Podziwiam ilość pracy jaką włożyłeś w jego napisanie. Twój dziadek był niezwykłą osobą i powinieneś być (i zapewne jesteś ;) z niego dumny.

Tym bardziej cieszy mnie to, że ten post wyląduje na blockchain będzie to swego rodzaju pomnik dla twojego dziadka, pomnik którego nie da się usunąć.

Tak więc gorąco zachęcam Cię do dalszego tworzenia :)

Bardzo dziękuję. Staram się pisać o rzeczach które mnie interesują, i staram się nie robić rzeczy na skróty. Dzięki za docenienie.

A no i najważniejszego bym zapomniał Resteem ;)

Bardzo dziękuję.

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes). Do społeczności: Jeżeli uważasz że głos został przyznany niesłusznie, przedstaw krótkie uzasadnienie w odpowiedzi do tego komentarza.