Zaczynamy biegać! Jak zacząć oraz co nam w tym pomoże.

in polish •  last year 

WPE3ZW2L.jpg

Za oknami piękna pogoda a my chcemy spróbować wrócić do formy sprzed kilku lat , zrzucić parę kilogramów lub po prostu poczuć się lepiej. Wybieramy bardzo popularną metodę aby zrealizować swoje cele czyli bieganie ale chcąc zmaksymalizować swoje rezultaty i szukamy porady jak dobrze rozpocząć naszą przygodę z bieganiem.

Pamiętam ten moment gdy mając 16 lat stwierdziłem że dam sobie szansę i zacznę biegać.
Moim celem była redukcja wagi która w pewien sposób dawała mi się wtedy we znaki głównie nie podobało mi się to jak wyglądam i jak mnie postrzegają przez to ludzie.
Natomiast pierwsze moje treningi wyglądały bardzo nieprofesjonalnie i spontanicznie.
Katowałem się długimi trasami po których byłem wyczerpany do skrajności i szybko straciłem chęci do dalszych treningów przez co szybko z nich zrezygnowałem.

Jak widzicie na samym początku popełniłem duży błąd. To prawda że miałem główny cel czyli redukcja wagi natomiast podszedłem do tego zbyt pochopnie i bez żadnej wiedzy.

Przechodząc do tematu czyli co zrobić aby wasza pierwsza próba była tą zwycięską należy zastosować kilka prostych reguł.

Łatwo powiedzieć trudniej wykonać czyli na sam początek będziemy potrzebować motywacji oraz tego w jakim celu tak naprawdę chcemy biegać.
1a9db71483a21ccac7b32f8f98281267.jpg
Wyznaczenie sobie celu oraz późniejsze rozłożenie go na mniejsze osiągnięcia pozwoli wytrwać nam w naszym postanowieniu. Takim celem może być nawet poprawienie swojego stanu zdrowia.
Wszystko co potrzebujemy do biegania to tak naprawdę para butów najlepiej oczywiście sportowych oraz masa chęci. Oczywiście można zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt dla biegaczy ale po co na sam start wydawać kilkaset złotych skoro można się wdrożyć za darmo. Jeśli już udało ci się wyjść z domu w celu biegania to naprawdę wielki sukces ponieważ najgorszą częścią jest właśnie ruszenie dupy z wygodnego fotela.

Wiele osób zaczynając wyznacza sobie zbyt duże tempo biegu jak i trasę którą chce przebiegnąć przez co jeśli założonej wpierw przez nas trasy nie przebiegniemy czujemy się zniesmaczeni i stwierdzamy że to nie dla nas.
Niejednokrotnie po przebiegnięciu kilkuset metrów serce nam bije jakby miało eksplodować a nasze płuca chcą nas opuścić poprzez wyplucie . Dlatego na początek najlepszą metodą będzie przeplatanie marszu wraz z truchtem co nadal dla początkujących będzie wymagające oraz bardzo efektywne. Pamiętaj liczy się czas a nie dystans.

Obserwuj swoje ciało oraz stopniowo zwiększaj dystanse ponieważ przebiegnięcie 10 kilometrów w drugim tygodniu od rozpoczęcia treningów może ci przysporzyć nieoczekiwaną kontuzję dlatego po pierwszym treningu najlepiej określić swoje możliwości a następnie zwiększać ilość przebiegniętych kilometrów o 10% co tydzień co jest wystraczającą ilością a po kilku tygodniach doprowadzi cię do kon konkretnych postępów.

Kolejną kwestią jest to że na początku mając ogrom motywacji i chęci możesz biegać za często czy nawet codziennie. Dla początkującej osoby 3 treningi w tygodniu wykonywane przykładowo co dwa dni to zdecydowanie wystarczająca ilość która można zwiększyć do pięciu ale po okresie kilku miesięcy kiedy mamy już doświadczenie czyli stajemy się biegaczami. Jeśli jednak nie wytrzymamy do można do takich treningów dodać inne aktywności fizyczne natomiast myślę że większość z nas pracuje oraz może nie mieć na tyle czasu więc w zupełności się ze mną zgodzi.

Nie zapominajmy o bardzo ważnej części naszego treningu czyli rozgrzewce która przygotuje nasze ciało do biegu oraz uchroni przed kontuzjami .
pobrane.png
Dobrym rozwiązaniem będzie monitorowanie naszych postępów poprzez zapisywanie ich lub po prostu wspomaganie się aplikacjami na smartfony które w świetny sposób pokażą nam ile przebiegliśmy oraz w jakim tempie.
rzuc-palenie-2.jpg
Teraz zwracam się do palaczy papierosów uwierzcie mi będzie bardzo trudno czerpać przyjemność z treningów jeśli będziecie kontynuować swoją praktykę więc najlepiej wpierw rzucić palenie dla zdrowia i dla osiągów.

Nie zapomnijmy także że odpowiednie odżywianie dodatkowo pomoże nam w biciu kolejnych rekordów. Ważna jest zrównoważona dieta która dostarczy wszystkich witamin i minerałów które będa ci dawały energię do biegania.
ddd.jpg
Na sam koniec chciałbym podzielić się z wami zaletami jakie wynikają z biegania:

Po odbytym treningu poczujesz przypływ dopaminy który sprawi że poczujesz się spełniony/a oraz będziesz mieć chęci na dalsze wyzwania.
Twoja sylwetka w końcu zacznie nabierać kształtów przez co nie będziesz się wstydzić swojego wystającego brzucha który zniknie oraz będziesz zbierać komplementy od rodziny czy znajomych co jest bardzo przyjemne
Bieganie uwolni cię od stanów depresyjnych
Zwiększa wydolność twojego organizmu przez co nie musisz się już martwić że nie zdążysz na nadjeżdżający autobus.
Obniża ciśnienie tętnicze
Bieganie to jedna z najskuteczniejszych form walki z przeklętym tłuszczem
Poprawia samopoczucie oraz jest bardzo przyjemne na pewno biegając kiedyś doświadczasz zamyślenia w którym zapominasz że biegniesz i pogrążasz się w swoich myślach co jest świetnym uczuciem

Mam nadzieję że mój poradnik rozświetli ci drogę do marzeń i pokaże że bieganie to naprawdę niesamowita metoda i lek na wszystkie dolegliwości.

Zachęcam do komentowania jak i dzielenia się swoimi postępami.
Zapraszam na mojego bloga gdzie można znaleźć jeszcze więcej wskazówek na temat sportu.
@alternate

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Fajny post :) Też właśnie muszę ruszyć dupę :)

·

Dzięki;) Zachęcam bo warto.

Wieczny brak motywacji. Ja góra wytrzymuję 20-30min biegu, nie to, że mnie męczy po prostu nudzi.

·
  ·  last year (edited)

Skoro przebiegnięcie 20-30 minut cię nie męczy spróbuj w ramach eksperymentu przebiec drugie tyle może dodatkowo zwiększając intensywność oraz zmieniając trasę być może wtedy dostrzeżesz sens i powrócą chęci;)

·

Można zawsze poprosić kogoś do towarzystwa 😊 poprosiłem ostatnio brata,fakt przebiegł ze mną 10km ale na drugi dzień, troche go nogi bolały. Kolejny raz jechał obok rowerem i było w porzadku. Bieganie na stadionie nudzi, ale zmienianie trasy lub jedna długa trasa jest dla mnie całkiem w porządku.

·
·

Oczywiście jeśli tylko mamy taką możliwość to nie ma lepszej metody jak motywowanie siebie nawzajem i bieganie razem . Biegać można naprawdę wszędzie i to jest w tym najlepsze 😀