You are viewing a single comment's thread from:

RE: Szyfrowanie kiedyś i dziś - Tematygodnia + Konkurs!

in #polish6 years ago

Warto wspomnieć, że najważniejszą innowacją przy złamaniu szyfru Enigmy przez Polaków była zmiana dotychczasowego podejścia do łamania szyfrów z leksykalnego (odwołującego się do języka) na głównie matematyczny. Zresztą wydaje się, że do złamania kodu Enigmy było to konieczne.

Żeby dać (bardzo uproszczony) przykład jak korzystało się z podejścia leksykalnego - w Twojej zaszyfrowanej wiadomości powtarzają się dwa trzyliterowe ciągi znaków: ymj. Więc bierzemy na warsztat ten ciąg i szukamy najczęściej używanych wyrazów trzyliterowych w języku polskim. Nie wiem jakie one są ale zgaduję, że się jest na samym szczycie. Zaczynamy od najłatwiejszych znanych metod szyfrowania i tutaj już łatwo zgadnąć, że mamy do czynienia z szyfrem Cezara i dalej jest już prosto.

Alianci jakoś nie lubili wspominać o udziale Polaków w złamaniu szyfru Enigmy ale my nie bądźmy tacy. Gdy naziści zwiększyli złożoność szyfrów w kolejnych modelach Enigmy, to brytyjski matematyk Turing (uznawany za ojca informatyki) dostosował metodę łamania szyfrów Polaków i korzystając z doświadczenia Rejewskiego z bombą kryptologiczną (urządzeniem wspomagającym łamanie szyfru) zbudował maszynę, która ostatecznie odpowiadała za deszyfrację większości złamanych depesz.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.030
BTC 65669.27
ETH 2668.58
USDT 1.00
SBD 2.87