MATERIAŁ JAK SKÓRA KAMELEONA

in polish •  last year 

Materiał, który zmienia kolor oraz sztywnieje, gdy jest rozciągany, to najnowsze dokonanie międzynarodowego zespołu naukowców z Europy i USA. Sztuczna skóra kameleona - jak nazwano odkrycie w czasopiśmie "Science" - może zostać wykorzystana do produkcji nowego typu medycznych implantów.

pobrane.jpg

Choć do wyobraźni przemawia przede wszystkim zdolność do zmiany barwy pod wpływem mechanicznego nacisku, to druga właściwość materiału czyni go niezwykłym. Implanty wszczepiane pacjentom muszą działać podobnie jak otaczające je tkanki, np. reagować w zbliżony sposób na nacisk lub rozciąganie. Dotychczas nie udało się stworzyć materiału, który sztywnieje, gdy zwiększa się jego powierzchnia.

Efekt osiągnięto dopiero teraz, tworząc specjalny rodzaj tworzyw sztucznych. Składa się on z mikroskopijnej wielkości obiektów wyglądających jak ciężarki do ćwiczeń z włochatymi rączkami. Precyzyjna mikro architektura powoduje, że materiał sztywnieje, gdy się go rozciąga. Dodatkowo zaś zmienia barwę (w rezultacie prostego efektu fizycznego: gdy się wydłuża lub skraca, zmienia się sposób, w jaki załamuje się pochodzące przez niego światło).

pobrane (1).jpg

Naukowcy mają nadzieję, że nowy materiał posłuży do wytworzenia specjalistycznych implantów, które - by spełniać swoje funkcje w organizmie - muszą być w ruchu - np. sztucznych krążków międzykręgowych, implantów naczyniowych czy wewnątrzgałkowych.

źródła:

http://chemiatomy.pl/jak-zrobic-sztuczna-skore-kameleona/

https://www.morapel.pl/skora-wierzchnia-licowa-kameleon.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kameleonowate

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!