Poznajmy delfiny....

in #pl-zwierzeta5 years ago

W Indiach w maju 2013 roku Ministerstwo Środowiska postanowiło nadać prawny status delfinom" non human person". Wielu uczonych uważa, że do delfinów i wielorybów powinno stosować się normy etyczne jak do człowieka . Daje im to prawo do wolności. Bo przecież żadne delfinarium nie jest w stanie zapewnić im ich naturalnych warunków. W niewoli cierpią fizycznie i psychicznie z różnych powodów. Między innymi z ograniczonej powierzchni, szkodliwego składu chemicznego wody, urządzeń filtrujących, hałasu głośnej muzyki itd.

Delfin (3).jpg
Zdjęcie z Pixabay

Niestety jak w przypadku orek, dla wielu osób parki wodne to jedyna okazja do spotkania w swoim życiu delfinów. Oczywiście zawsze są przeciwnicy i zwolennicy, ale to indywidualna sprawa każdego człowieka jakie ma podejście do tej sprawy.

Należy dodać, że delfiny łatwiej spotkać w naturze jak orki. Już na samym południu Teneryfy wypływając nie daleko od linii brzegowej, można spotkać te ssaki, zaledwie po 10-15 minutach płynięcia.

Delfiny (2).JPG
Delfiny w pobliżu Los Gigantes Teneryfa fot.1

Delfiny (1).JPG
Delfiny w pobliżu Los Gigantes Teneryfa fot.2

W tym artykule postaram się przedstawić parę ciekawostek na temat delfinów. Znajdziecie tutaj też, kilka moich własnych zdjęć, poza pierwszą fotografią.

Delfiny są wodnymi ssakami z rzędu waleni, które zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek sfery równikowej. Zwykle przebywają w stadach od kilku do kilkuset osobników. Wyróżniamy dwa rodzaje słodkowodne i oceaniczne.
To obok orek najinteligentniejsze ssaki na Ziemi i pełne empatii
Potencjalne możliwości intelektualne mózgu pozwala określić nam współczynnik encefalizacji, umózgowienia. Tak więc u delfina inteligencja wynosi 4-5, u człowieka 7 natomiast u szympansa 2,5. Są samoświadome. Uśmiechają się i towarzyszą ludziom.

Delfiny mają swój własny język podobnie jak ludzie
Rozróżniono dwa sposoby komunikacji między nimi. Jedną z nich jest język niewerbalny czyli gesty wykonywane płetwami, figury a nawet całe układy "taneczne". Bardzo ciekawy jest ich system komunikacji werbalny. Są to dźwięki często ultradźwiękowe piski o szerokim spektrum częstotliwości. Do dziś trwają prace nad rozszyfrowaniem tego języka. Zarejestrowano przeszło półtora tysiąca różnych odmian pojedynczych sygnałów wydawanych przez delfiny. Rozszyfrowano ok. 200. Badania potwierdzają, że komunikują się pełnymi zdaniami.

To niesamowite - potrafią pływać i spać jednocześnie
Podczas snu, unoszą się na wodzie. Śpiąc jedno oko mają otwarte. Aby złapać oddech wynurzają się. Znamy to już z mojego poprzedniego postu o orkach. Dodatkowa informacja to taka, że delfiny mogą nie spać przez pięć dni pod rząd bez straty bystrości i z normalnym funkcjonowaniem.

Żeby nie było za kolorowo to największym wrogiem delfinów jest orka i dodałbym tutaj człowiek, wystarczy popatrzeć na to co się wyrabia z delfinami w Japonii.

Pamiętajmy także o tym, że delfiny są:
Przyjazne i przesympatyczne, ale też jak się okazuje mocno wyzwolone, ale bywają też niebezpieczne i o tym wspomnę poniżej.

Bez wątpienia są zwierzętami społecznymi i tylko w naturalnym środowisku potrafią tworzyć bogate więzi społeczne.

Delfiny atakują....
A teraz coś innego, ponieważ większość ludzi ma w świadomości, że delfiny są takie miłe i kochane, to opiszę drugą stronę medalu- czy o atakach delfinów na ludzi.
Najczęściej spotykane przypadki, co nie jest do śmiechu, to odnotowane i nie rzadkie przypadki, w których zwierzęta te próbują gwałcić i topić nurków. Do licznych przypadków należą także pogryzienia. Jako przykład może posłużyć tutaj incydent z Punta Cana na Dominikanie w czasie pływania z delfinami. Kobieta z Argentyny, ubrana w bikini z metalowymi dekoracjami, weszła do wody, wtedy jeden z delfinów, najwyraźniej poirytowany świecidełkami, od razu ją zaatakował. Uderzył ją ogonem w twarz, a następnie w żołądek. Po przewiezieniu do szpitala, stwierdzono złamanie nosa oraz kilku żeber.

A co jedzą delfiny?
Ze względu na to, że delfiny są drapieżnikami, ich pożywieniem najczęściej są ryby sardyny, makrele, śledzie, dorsze, głowonogi, a także ośmiornice, mątwy, kałamarnice, skorupiaki i robaki.

Rozmnażanie:
Samice parzą się dość rzadko co cztery do pięciu lat. Cykl płciowy samców powtarza się każdego roku. W tym okresie samiec może zapłodnić więcej niż jedną samicę co daje szanse na przetrwanie gatunku . Ciąża trwa kilka miesięcy w zależności od gatunku, zazwyczaj rok. Długość życia delfinów pospolitych i butlonosych wynosi około 20 lat, ale zdarza się innym gatunkom dożyć 50 lat.

Na koniec:
Delfiny (3).JPG
fot. 3

Delfiny (4).JPG
fot. 4

Delfiny (5).JPG
Niektórym dzieciom spełniają się marzenia fot.5

Delfiny (6).JPG
fot. 6

Dziś to wszystko na ten temat, jak macie jakieś doświadczenia z delfinami zachęcam do podzielnia się nimi w komentarzu.

Tomii z liczi.png

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63014.19
ETH 3071.72
USDT 1.00
SBD 3.83