The Steem blockchain was upgraded earlier today. You may experience trouble posting and transacting while the new bandwidth system stabilizes. Read more here.

Leszcz (Abramis brama)

in pl-wedkarstwo •  4 months ago

Leszcz zamieszkuje prawie wszystkie nasze wody o dnie miękkim, niezbyt ilastym, z wyjątkiem wartkich rzek i strumieni o kamienistym podłożu i zimnej wodzie. Z punktu widzenia wędkarskiego stanowi pożądaną zdobycz. Jest silnie spłaszczony, łuski ma drobne, grzbiet ciemnoniebieski, boki złociste i wszystkie płetwy ciemnoszare.

bream_abramis_brama_600.gif

Długość jego dochodzi do 70 cm, ciężar zaś do 6 kg. Okres łowienia leszcza rozpoczyna się na wiosnę i trwa do końca jesieni. Bierze w dni ciepłe i słoneczne, w godzinach południowych, dżdżownice. Można go łowić nawet w grudniu. Najlepszy okres połowu tej ryby przypada na miesiące sierpień i wrzesień. W wodach stojących przebywa zarówno wiosną, jak i jesienią miejscach głębokich. W lecie wypływa na płytsze wody porośnięte rdestem ziemnowodnym.

W rzekach w okresie wiosennym często wędruje i nie ma stałego miejsca pobytu. Natomiast w okresie letnim spotkać go można wodach średnio-głębokich o średnim prądzie i dnie miękkim,gliniastym. Jesienią przenosi się na miejsca głębokie o prądzie bym i dnie miękkim.Ustalenie pobytu leszczy zarówno w wodach bieżących, jak i stałych jest dość łatwe. Wystarczy obserwować rano i wieczorem miejsca, w których się spławiają. Trudno jest oznaczyć dokładnie lepszą porę żerowania tych ryb. Przynętę biorą rano i w południu, wieczorem lub w czasie nocy księżycowej. Korzystne są dni e, wietrzne, z drobnymi, przejściowymi opadami. znęcone podpływają do łowisk gromadnie. Należy więc zacięciu tak je holować, aby nie spłoszyć pozostałych ryb.Leszcza łowi się na wędki gruntowe ze spławikiem i bez spławika.Przynęta jednak tak w jednym, jak i w drugim przypadku powinna leżeć na samym dnie. Spławik musi być w miarę możliwości

jak najlżejszy ponieważ leszcz chwyta przynętę bardzo delikatnie,bawi się nią często, długo prowadzi spławik, zanim go ostatecznie zanurzy. Zacięcie powinno nastąpić dopiero w momencie zatopienia spławika. Nie należy holować leszczy zbyt energicznie, ponieważ sprawiają dużo hałasu po> wydobyciu ich na powierzchnię wody. Dopiero po całkowitym zmęczeniu ryby można przystąpić do wydobycia jej z wody. Leszcze należy nęcić przez kilka dni używając dżdżownic, posiekanych rosówek, ziemniaków krajanych w kostkę, grochu i pszenicy. Gdy łowimy w wodzie bieżącej, mieszamy przynętę z gliną lub iłem dodając otrąb pszennych albo płatków owsianych i stosownie do prędkości prądu wrzucamy ją do łowiska lub powyżej łowiska. Gdy w czasie wędkowania ryba nie bierze przynęty, w miejsce, gdzie leży na dnie haczyk, wrzucamy kilka sztuk dżdżownic lub kilkanaście ziaren grochu, pszenicy itp.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
http://www.pomorskiprzewodnikwedkarski.pl/artykuly/przyroda-w-oko-nas/ryby/234-leszcz-abramis-brama

Bardzo dobrze z gruntu sprawdza się na leszcze ryż preparowany-polecam.