Age Of Empires III - ponadczasowy RTS

in #pl-recenzje5 years ago

Age of Empires III – długo oczekiwana kontynuacja kultowej serii strategicznych gier czasu rzeczywistego ujrzała światło dziennie w 2005 roku. Czy gra bawi tak samo dobrze jak robiła to czternaście lat temu? Okazuje się, że tak!



Age of Empires III jest grą RTS wyprodukowaną przez studio Ensemble Studios, wydaniem gry zajęła się firma Microsoft Game Studios. W trzeciej odsłonie serii mamy do czynienia z trójwymiarową grafiką, w przeciwieństwie do poprzednich części gdzie twórcy zastosowali rzut izometryczny nie oddający w pełni trzech wymiarów.



Podczas rozgrywki w AoE III zanurzamy się w okres europejskiej kolonizacji Ameryki Północnej i Południowej między 1492 a 1876 rokiem. Jest to czas potężnego rozwoju technologicznego co pozwala graczowi zdecydować w jakim kierunku pójdzie w czasie rozgrywki.
W wersji fabularnej mamy do dyspozycji historię złożoną z trzech aktów. Podczas każdej z nich wcielamy się w innego bohatera. Trzeba przyznać, fabuła udała się developerom bardzo dobrze. Jest dopracowana, zawiera bardzo ciekawą historię i co najważniejsze – bawi i uczy!

W czasie pierwszego aktu przejmujemy kontrolę nad dowództwem rycerzy św. Jana. Jest to bezpośrednie nawiązanie do hiszpańskiej cywilizacji.
Koniec XVI wieku – Morgan Black – jako dowódca rycerstwa mamy za zadanie bronić twierdzy znajdującej się na Malcie. Najeźdzcami są Osmanowanie na zlecenie Sahina, pseudonim "Sokoł".
Alain Magnan, który jest przełożonym naszego głównego bohatera ma za zadanie obronę przed najazdem na plaży. Jeżeli to się uda, uchronimy się przed silniejszymi atakami Osmanów.

Kolejnym zadaniem jest detonacja magazynu broni wroga. Użyjemy do tego celu schwytanej wielkiej armaty destrukcyjnej. Podczas eksploracji natrafiamy na słynne relikwie, których Turcy byli miłośnikami jakich mało. W czasie próby znalezienia przez naszych bohaterów jaskinii z relikwiami atakują nas piraci z Elisabet "Lizzie" Ramsey na czele. Jesteśmy zmuszeni do lądowania na karaibach. Po pokonaniu Lizzie, nasi ludzie odnajdują tablice geograficzne i bezpiecznie wracają do Nowej Hiszpanii.

Podczas wyprawy na Jukatan Morgan Black stawia czoła Turkom szukającym Jezioro Księżyca i koniec końców pokonuje ich bazę. Chwilę potem musi jeszcze pokonać armię hiszpańskiego konkwistadora – Francisco Juan Delgado de Leon'a. Zwycięstwo Black'a. Znajdujemy mapę należącą do Azteków wskazującym, że Jezioro Księżyca znajduje się na Florydzie.

Podczas wyprawy na Florydę zostaje zaatakowany przez Hiszpanów i musi cumować na Kubie. Tam zawiera sojusz z piratką Lizzie i podpisuje pakt oferujący jej złoto pod warunkiem zabrania go na Florydę.

Na Florydzie spotykają Alain'a, który rozkazuje Morganowi przechwycenie hiszpańskich statków. Morgan i Lizzie przejmują flotę zabijając Delgado. Kiedy Alain wraca z Jeziora mówi do Morgana, by ten zabił swoich rodaków. Sahin i Lizzie próbują wytłumaczyć Black'owi, że Alain jest tak na prawdę przywódcą wrogiego Kręgu Ossusa. Brutalna prawda wychodzi na jaw. Podczas walki Alain umiera.
Po zniszczeniu Fontanny Młodzieży nieopodal Jeziora Księżyca, Sahin wraca do Turcji a Lizzie wyjeżdża "na wakacje" na Karaibach.



W czasie drugiego aktu wcielamy się w rolę najemika – Johna Black'a. Postać jest wzorowana na styl cywilizacji niemieckiej w oparciu o Imperium Francuskie.

Na przełomie XVIII wieku wnuk Morgana, czyli Jogn i jego przyjaciel Kanyenke są w podrózy do Brunszwiku w celu obrony kolonii przeciwko najeźdzcom na wezwanie jego wujka gubernatora – Stuart'a. Po udanej obronie robią odsiecz na obozy wroga w Cherokee zmuszając ich do zawarcia paktu o nieagresji. W tym samym czasie są atakowani przez armię Brytyjską, którą dowodzi generał Warwick. Warwick chwyta Stuarta i zaczyna go wypytać o lokalizację Jeziora Księżyca.

John i Kanyenke wracają i kierują siłami Warwick z Brunszwiku, ale Warwick i Stuart nie żyją, co powoduje, że John zdaje sobie sprawę, że kKrąg Ossusa powrócił. Kanyenke uważa, że jego siostra, Nonahkee, może być w niebezpieczeństwie, a para wyjeżdża do Nowej Anglii. Podejrzenia Kanyenkego okazały się słuszne, gdy ponownie zmierzą się z Warwickiem podczas ataku na wioskę Nonahkee, mając nadzieję na wyciągnięcie od niej miejsca Johna. Po bitwie o zapewnienie bezpieczeństwa ujawniono, że John Black i Nonahkee są zakochani.

John i Kanyenke zabierają swoich najemników w pogoni za uciekającą armią Warwick i sprzymierzają się z Francuzami w Wojnie Siedmioletniej przeciwko Warwick. Kiedy pułkownik George Washington mówi im, że Warwick jest renegatem i został ścigany przez Brytyjczyków, John zgadza się go wyśledzić dla Brytyjczyków. John prowadzi swoich najemników i siły Waszyngtonu i niszczy bazę Warwick w regionie Wielkich Jezior. W ruinach bazy Warwick John znajduje ciało swojego wuja Stuarta. John następnie kontynuuje dążenie do Warwick, który ponownie uciekł i uciekł do Gór Skalistych.

John i Kanyenke przechwycili pociąg zaopatrzeniowy Warwick i zniszczyli ufortyfikowaną bazę Circle w górach. Wkrótce odkrywają, że Warwick i jego żołnierze uciekli jeszcze dalej na zachód, na Alaskę, gdzie sprzymierzyli się z Rosjanami. Odkrywają, że Krąg planuje schwytać brytyjskie i francuskie kolonie i miasta, podczas gdy ich żołnierze toczą ze sobą wojnę, a Warwick chciał, aby krąg Ossus przejął kontrolę nad światem.

Przy pomocy niektórych górników, John i Kanyenke obalają wielkie skalne mosty, by powstrzymać przedostawanie się dużych armat Rosjan. John następnie wysyła Kanyenkego i resztę swoich najemników z powrotem na wschód, zakładając materiały wybuchowe, by wywołać lawinę i pochować Rosjan w górach. Gdy John ustawia dynamit, Warwick zasadzkę i próbuje zabić Johna, ale udaje mu się zdetonować materiały wybuchowe, zabijając siebie i Warwicka. Powoduje lawinę, która zakopuje Rosjan i Koło Ossusa, kładąc kres ich obecnym planom. Wiosną Kanyenke wraca do swojej wioski i dowiaduje się, że jego siostra urodziła syna Jana, Nathaniela, któremu zaczyna pomagać.



Podczas Aktu III gramy jako cywilizacja USA, która przypomina cywilizację brytyjską.

W 1817 r. (Pięć lat po śmierci Nathaniela w 1812 r.) Narracja przenosi się do Amelii Black, wnuczki Johna Blacka i córki Nathaniela oraz właściciela dziedziczenia firmy The Falcon Company, spółki kolejowej. Jej zainteresowania koncentrują się na rozszerzaniu nowych operacji kolejowych w Stanach Zjednoczonych po tym, jak odszkodowanie ze strony Brytyjczyków i Amerykanów za poświęcenie Johna Blacka zostało wyczerpane przez Nathaniela.

Po pokonaniu konkurencyjnej spółki kolejowej i rozstawieniu amerykańskiej kawalerii w pobliżu meksykańskiej granicy, Amelia spotyka poszukiwacza Pierre'a Beaumonta, który pomaga jej i amerykańskiemu dowódcy kawalerii, Majorowi Cooperowi, w pokonaniu meksykańskiej armii atakującej fort. Beaumont następnie prowadzi Amelię do kopalni w Kolorado, gdzie spotyka starszego Kanyenkego, który przyprowadził ze sobą Coopera i kawalerię. Kanyenke ujawnia Beaumonta jako przywódcę Koła Ossusa. Amelia, Kanyenke i Cooper ścigają Beaumont przez kopalnie, gdzie znajdują mapę do Jeziora Księżyca.

Trzej udają się na Florydę, ale okazuje się, że jezioro wyschło i jest teraz bagnem. Tam niszczą bazę Circle na bagnach. Cooper znajduje i próbuje złapać Beaumonta, ale Beaumont nakazuje dwóm wilkom zaatakować go. Cooper strzela do jednego z nich, ale drugi go zabija. Amelia, chcąc pomścić Coopera, dowiaduje się z lokalnych seminariów, że w dolinie Pacamayo znajduje się miasto Inków, w którym przechowywano kilka beczek z wodą Fontanny.

Amelia i Kanyenke natychmiast pływają do Ameryki Południowej, gdzie pomagają Simónowi Bolívarowi pokonać Hiszpanów. Bolívar oferuje im przewodników, a wraz z armią Kręgu za sobą, robią niebezpieczne przejście przez Andy. Po przejściu odkrywają miasto Inków w Dolinie Pacamayo. Po pomocy w obronie miasta przed Kręgiem, Amelia odkrywa, że Beaumont ponownie uciekł, tym razem z beczkami wody Fontanny.

Amelia i Kanyenke następnie walczą z Kręgiem w ich ostatniej twierdzy na Kubie. Z pomocą hiszpańskiej kolonii w Hawanie niszczą Ossuarium. Pod koniec bitwy Beaumont zasadzka Amelię i Kanyenke, gdy przechodzą pod łukiem, ale zostaje zastrzelony przez Amelię. Po bitwie Amelia wykorzystuje zgromadzony skarb Kręgu, aby ożywić Falcon Company i buduje linie kolejowe na przyszłe zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do USA starszy mężczyzna gratuluje Amelii i zaskakuje ją stwierdzeniem, że złamała Krąg w ciągu jednego życia, dając do zrozumienia, że jest Morganem Black'iem i że znacznie przedłużył swoje życie, używając wody z Fontanny Młodzieży.



Fabuła wciąga. I to bardzo. Ciekawy również jest tryb potyczki. Daje on graczowi wolną rękę w kwestii wyboru map, doboru liczby przeciwników i wielu innych parametrów. Gra toczy się do momentu przejęcia kontroli nad mapą gry lub naszej przegranej.
Każda rozgrywka zaczyna się podobnie. Startujemy od zbudowania centralnego budynku naszego miasta, dzięki któremu będziemy mogli rozbudowywać naszą osadę. Wraz z naszym postępem będziemy przechodzić do kolejnych epok rozwoju. Kluczem do rozwoju naszej kolonii są materiały. Do ich zebrania będą potrzebni nam mieszkańcy, którzy zaczną pracować od zaraz. W czasie kiedy nasi osadnicy zbierają drewno, kamień i pożywienie, my jako główny bohater możemy udać się w głąb mapy i oddać się ekscytującej eksploracji. Podczas niej natrafimy na różne osady, stacje kolejowe, które pomogą nam w rozwoju naszego obozu.

Zanim rozpoczniemy naszą grę będziemy musiali wybrać jedną z ośmiu dostępnych w grze cywilizacji: Imperium Hiszpańskie, Brytyjskie, Portugalskie, Holenderskie, Francuskie, Rosyjskie, Niemieckie lub Osmańskie. Każda z nich jest unikalna, ma swoje mocne i słabe strony, przez co wymaga innego podejścia do gry. To bardzo urozmaica rozgrywkę, szczególnie w trybie wieloosobowym. Dla przykładu grając Imperium Brytyjskim zyskujemy umiejętność szybszego szkolenia mieszkańców. Daje to nam potężną przewagę w pierwszych minutach gry, ponieważ surowce będą zdobywane o wiele szybciej i w większej ilości. Natomiast oddziały Francuskie wyposażyły mieszkańców w broń, dzięki czemu w razie najazdu na kolonię mogą pomóc wojskowym w odparciu ataku. Nie zostaje nam nic innego jak uruchomić rozgrywkę i poprowadzić wybrane Imperium do zwycięstwa!

Nie bez wątpienia została nazwana grą roku 2005 oraz najlepszą grą RTS. Gra w Age of Empires III jest czystą przyjemnością.



Artykuł autorstwa: @the.nervi, dodany za pomocą serwisu GameeIT

Sort:  

The story sounds great the graphics look good but it's disappointing not to see a bigger difference in "ages" like in the previous games. For example it would of been more interesting in my opinion starting from the stone age again @gameeit.

This is no Civ. the game is about exploration of new world. and it takes like 5k years for white man to conquer America (i think bout spain and england, not bout vikings) from stone age

Nigdy nie grałem w t część, może warto to zmienić. Za do doskonale pamiętam pierwszą i drugą część tej serii.
Gdy po raz pierwszy usiadłem do Age of Empires II to utknąlem w tej grze na 5 dni. Bez snu, tylko jedzenie, łazienka i komputer.
To był mój najdłuższy jednym ciągiem "seans" z jakąkolwiek grą komputerową.
Byłem oczarowany grafiką, dźwiękiem, kampanią i różnorodnością nacji i jednostek.

W trójkę nie grałem. Za to w jedynkę i dwójkę ciupałem ostro. Fajna jest trójeczka?

Serdecznie polecam. Warto zacząć od Potyczek w celu zrozumienia mechaniki i przejść na wciągającą fabułę :)

siemka!

Fajny artykuł, masz dość lekkie "pióro" i fajnie się to czyta ;)

zapraszam do siebie i pozdro!

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66931.79
ETH 3249.50
USDT 1.00
SBD 4.10