O polskim GameDevie. Wywiad z twórcami gry Beekeeper

in pl-publicystyka •  2 months ago  (edited)

Dziś rozmawiamy z Kacprem i Jakubem, którzy tworzą dwuosobowe studio Absolute Horizon. Aktualnie Pracują nad grą Beekeeper. Dowiemy się, jak wygląda produkcja gier niezależnych i jakie nadzieje wiążą twórcy z tym rynkiem. Zapraszamy na wywiad.

Kim jesteście i jak się poznaliście?

Obecnie jesteśmy studentami informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku.
Poznaliśmy się chwilę przed rozpoczęciem roku akademickiego, co wydaje nam się, znacznie wpłynęło na rozwój naszych relacji. Wspaniałym uczuciem jest poznać kogoś, kto w niemal każdym aspekcie rozumie cię i motywuje do pracy. Każdy z nas poszukuje w kimś bratniej duszy. Tak było i w naszym przypadku. Świetnie się dogadujemy do dnia dzisiejszego, a owoc naszej pracy być może tylko to potwierdzi.

Jak powstało Wasze studio?

Zaraz na początku studiów odkryliśmy, że świetnie się dogadujemy i postanowiliśmy spróbować razem stworzyć nasz pierwszy wspólny projekt. Fakt, że dziś mamy przyjemność udzielić tego wywiadu oznacza, że projekt jest wciąż aktualny i w produkcji, a ona sama zbliża się powoli do końca.

Beekeeper to pierwsza Wasza gra?

W obecnym, dwójkowym składzie - tak. Kacper ma już na koncie jeden, poprzedni projekt. Cieszymy się, że możemy pracować we dwójkę. To dwa razy więcej kreatywności, dwa razy więcej dyscypliny, czasu i zorganizowania. W końcu co dwie głowy to nie jedna. :)

Na czym polega i skąd ten pomysł?

Główny temat poruszony w “Beekeeperze” to szeroko pojęte zarządzanie własną pasieką i zajmowanie się sprzedażą miodu. Dzięki zarobionym pieniądzom jesteśmy w stanie inwestować w nowe tereny pod budowę uli, a także oferować miód coraz wyższej jakości.
Z początku miód sprzedajemy za pośrednictwem wydawcy, jednak gdy nabierzemy doświadczenia, sami będziemy mogli tworzyć własne słoiki z plakietkami, wybierać sklepy, do których trafi nasz miód oraz dostawców, którzy go dostarczą. Dzięki informacjom, które będziemy mogli wyczytać z lokalnej gazety, będziemy wiedzieć jakie dokładnie sklepy czy kształty słoików aktualnie trendują, co przełoży się na nasze zarobki. Dodatkowo, w gazecie co jakiś czas umieszczany jest ranking najlepszych pasiek, a naszym celem jest oczywiście pierwsza pozycja w tym rankingu. “Beekeeper” to pierwsza taka strategia ekonomiczna o tematyce pszczelarskiej, okraszona pixel-artową grafiką. Gra została nawet zawarta i opublikowana w magazynie “Pixel” jako tytuł zapowiedziany na 2019 rok. :)

Na pomysł wpadł pewnego wieczoru Kuba, stwierdzając przy tym, że takiej gry jeszcze nie było i tak na prawdę mało twórców skupia się na “pszczelej” tematyce. Pierwsze koncepty gry nas ujęły i postanowiliśmy zająć się tym projektem i poprowadzić go do, mamy nadzieję, globalnej dystrybucji.

Jak długo trwa produkcja?

Prace nad grą trwają od połowy października 2018 roku. Każde napotkane trudności jesteśmy w stanie razem rozwiązać. Grafika użyta w grze jest przez nas własnoręcznie wykonywana. Chcielibyśmy każdy najmniejszy “szczególik” dopracować jak najlepiej, aby zadowolić przyszłych potencjalnych graczy. Pracując w dwie osoby nad tak rozbudowanym projektem potrzeba spędzić wiele czasu na organizację i rozpisanie krok po kroku co należy dodać bądź uzupełnić, by gra była nie tylko atrakcyjna i miła dla oka, co potrafiła uczyć logicznie myśleć i rozwijała wyobraźnię.

Czy macie zamiar wydać grę do sprzedaży, jeśli tak na jakiej platformie?

“Beekeeper” zostanie wypuszczony na platformę Steam jeszcze w tym roku.
W naszą grę będzie można zagrać na Windowsie, Mac OS oraz Linux.
Być może w przyszłości podejmiemy się wypuszczenia naszego produktu na konsolę Xbox.

Czy łatwo wydać grę?

*Wymaga to co prawda odrobiny dyscypliny i odpowiedniej organizacji, jednak mówiąc subiektywnie, nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Obecne oprogramowanie umożliwiające tworzenie gier jest bardzo intuicyjne i logiczne. Ktoś, kto wie co robi, z pewnością zrobi zauważalne postępy i prawdopodobnie odniesie sukces. Jednak wiedza zdobyta na studiach (w naszym przypadku - informatycznych) wydaje się być zdecydowanie pomocna.

Czym dla Was jest pixel art?

Moglibyśmy powiedzieć, że jest to forma ekspresji, wyrażania siebie i sentymentalny powrót do wcześniejszych produkcji. Moglibyśmy powiedzieć, że kiedyś to było, a teraz to nie ma. W rzeczywistości bardzo lubimy ten styl graficzny, a jednym z jego atutów jest mały rozmiar samych grafik, co ma wpływ na optymalizację projektu.*

Na jakich programach działacie?

Działamy na silniku Construct 3, do grafik wykorzystując GIMP’a, a do animacji Spriter PRO. Przyjemnie nam się na nich pracuje i polecamy je każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z gamedev’em.

Czy trzeba umieć programować, aby stworzyć własną grę?

Wbrew pozorom nie. Warto jest znać język programowania, ponieważ jego znajomość pozwala nam czasami rozwiązać problemy w sposób bardziej optymalny. Najważniejsze jest, aby uczyć się logicznie myśleć i nie bać się wyzwań, które na nas czekają. Kiedy coś sprawia ci problem, nie chowaj głowy w piasek tylko staraj się z tym oswoić, zrozumieć bo być może to kiedyś okaże się kluczem do sukcesu.

Kiedy premiera?

Planowana premiera powinna odbyć się jeszcze w tym roku.

Co później? Jakie dalsze plany?

Po premierze z pewnością nie zajmiemy się odrazu nowym projektem. Najpierw będziemy chcieli poprawić ewentualnie niedoskonałości „Beekeepera” oraz zająć się wprowadzeniem nowej zawartości do gry. Wychodzimy z założenia, że gra, która jest stale aktualizowana, jest również bardziej atrakcyjna dla potencjalnego gracza. A co później? Z pewnością kolejny projekt. Dołożymy wszelkich starań by każdy kolejny projekt stał na wyższym poziomie niż poprzedni.

Życzymy Wam powodzenia i za jakiś czas wrócimy do rozmowy :)

Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością! :)

Absolute Horizon

Kacper Stasiełuk
Jakub Sperski


Our articles are supported by @jarunik - ARK DelegateJoin Steem gaming community on SteemGC and OPGaming!
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!tipuvote 0.4 hide