Domowe sposoby na naprawę bezpiecznika - Przepis na pożar

in pl-nauka •  7 months ago  (edited)

Jest zima to musi być zimno! Ano musi więc ludzie dogrzewają się czym się da. Farelki, kopciuchy załadowane najtańszym węglem i dopchane plastikiem, piece gazowe do których od lat nikt nie zaglądał, a właściciel poskąpił na czujnik czadu. Polak w imię 25 stopni gotowy jest często (nieświadomie lub w wyniku ignorancji) narazić siebie, rodzinę i sąsiadów. O ile czujniki nie są obowiązkowe, tak inaczej sprawa ma się z bezpiecznikami. Jednak i na nie jest sposób.

O ile kwestia ta nie dotyczy nowego budownictwa (bo stosuje się tam wyłaczniki instalacyjne wielokrotnego użytku) tak, w kamienicach i wielkiej płycie dalej popularne są tak zwane "topiki" Są to bezpieczniki składające się z cienkiego druta który w momencie zbyt dużego natężenia prądu - nagrzewa się i topi tym samym przerywajac obwód i chroniąc resztę instalacji - taki bohater poświęcajacy się dla większego dobra.

W chwili spalenia bezpiecznika oczywiście wszystko gaśnie, a my musimy pójść do sklepu i wydać kilkanaście złotych na nowy (o ile nie jest to niedziela bez handlu). Jako, że mieszkańcy takich lokali to często ludzie biedni - niekiedy skłaniają się ku metodom "napraw" bezpieczników. Jest to dosyć proste (żeby prąd zaczął płynąć) co pokazuje fotografia poniżej:

image.png
Źródło

Widzimy tutaj instalacje gdzie zamiast bezpieczników są po prostu śruby. Na cwaniakometrze janusza który dokonał takiej przeróbki, wskazówka osiągnęła pewnie górną skalę. "Heheh teraz to mogę i tramwaj podłączyć i nie wywali" Wspaniałe myślenie, wszystko będzie działać znakomicie, śruba przecież się nie stopi. Do czasu.

Do czasu aż pojawi się zbyt duże obciążenie i instalacja zacznie się palić. A co wtedy? Na przykład to:
image.png

Tak więc ku przestrodze. Jeśli nadal korzystacie ze starych instalacji, to nawet nie próbujcie ich naprawiać. Nie stosujcie innych drutów (nawet korzystajac z PRL'owskich instrukcji) i nie używajcie gwoździ. Bezpiecznik ma sie spalić, żebyście Wy się nie spalili. Naprawdę nikt nie chce na Was zarabiać poprzez sprzedaż drogich zabezpieczeń. Chodzi tylko o Wasze bezpieczeństwo, tak więc jeśli wywali Wam korki to idzcie do sklepu, do sąsiada, ale nie ryzykujcie życia. A jeśli macie trochę czasu i pieniędzy to najlepiej zrobicie jeśli zmodernizujecie instalację i wymienicie np. aluminiowe przewody na miedź i wyłączniki instalacyjne.


Pierwotnie opublikowano na Chemia Fizyka Inżynieria. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

A bywa w takiej kamienicy czy bloku, że ktoś jest podłączony "na lewo" na przykład do instalacji w częściach wspólnych piwnicy czy korytarza.

Cześć!
Witaj na tagu #pl-emocjonalnie. Cieszę się, że dołączasz do emocjonalnej strony Steema. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.


Autorzy postów na naszym emocjonalnym tagu są nagradzani głosem noisy, mmmmkkkk311, diosbot oraz planter.
@nieidealna.mama

!tip 0.3 hide

Niestety bardzo często można zastać takie "modyfikacje" w instalacjach. Najgorsze jest to, że wielu ludzi, którym się zwraca uwagę, jak bardzo jet to niebezpieczne kwituje stwierdzeniem "tyle lat działało podziała jeszcze".

Ja zawsze staram się odbić ten argument tekstem o przechodzeniu na czerwonym świetle. To, że parę razy się udało, nie znaczy, że jest to bezpieczne i można tak robić. Prędzej, czy później trafimy pod koła samochodu...