Strona z Bestiariusza #1 (Mitologia słowiańska) Poroniec

in pl-historia •  10 months ago

Witam, jest to pierwszy artykuł z serii "Strona z Bestiariusza". Zapraszam!

Poroniec

 • Kim był ?
  Poroniec był bardzo potężnym oraz złośliwym demonem płci męskiej lub damskiej w którego wierzyli słowianie na terenie całej słowiańszczyzny. Rodził sie z duszy poronionego płodu lub dziecka zabitego tuż śmiercią i nie pochowanego zgodnie z obrządkiem. W późniejszym czasie zaczęto uważać, że tym stworem może zostać dziecko, które specjalnie zostało zabite, a po przyjęciu chrztu mówiono, że jest tym samym demonem, co niechrzcielec.
 • Jak wyglądał ?

  Ilustracja z książki "Bestiariusz Słowiański".
 • Co robił ?
  Błąkał się po ziemi zazdroszcząc życia którego on sam nie mógł doświadczyć innym, napadał na brzemienne kobiety szkodząc im na każdym etapie ciąży. Nie ochrzczone dzieci nie mogły zostać pochowane na cmentarzu więc ludzie zakopywali je byle gdzie przez co w późniejszym czasie miejsca te były nawiedzone przez dusze owych maleństw.

 • Jakie były Środki ochrony przed tym stworzeniem
  -Szereg zakazów dla kobiet w ciąży takich jak: zakaz zaglądania przez nie do studni i czerpania z niej wody, zakaz wychodzenia z noworodkiem z domu oraz zakaz odbywania stosunków płciowych.
  -Nowo narodzone dziecko poddawano szeregowi praktyk magicznych, jak wycieranie go wiechciem słomy. Dopiero po upływie szóstego tygodnia życia wyprowadzano położnicę, a dziecko stawało się człowiekiem i nadawano mu imię.

 • A co jeśli dziecko zostało poronione?
  Urządzano płodowi specyficzny pogrzeb zakopując je pod progiem domostwa by dziecko zmieniło się w kłobuka który z natury był przyjazny.

Pamiętaj o zostawieniu upvote! Mam nadzieję że mój artykuł wam się spodobał oraz dodziedzieliście się co nieco o mitologicznych bestiach.
Następny stwór to: Południca. Życzę miłego dnia !

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Witaj, jestem botem patrolującym #pl-artykuly.
Twój post nie spełnia podstawowej reguły #pl-artykuly dotyczącej długości wpisu.
Wyedytuj go dopisując więcej treści lub usuń tag - dziękujemy!

Więcej o regulaminie możesz przeczytać w podanym linku.