Co jadł twój prapraprapraprapraprapraprapraprapraprapradziadek? (jak żyli nasi przodkowie około 1500 r.?).

in pl-historia •  9 months ago

Dobra, skoro mam już waszą uwagę mogę zaczynać.

Zawsze ciekawiło mnie jak to kiedyś było, jak żyli ludzie z innych epok, za czasów innych władców oraz zamieszkujących poszczególne części starego kontynentu. W tym artykule zaspokoję waszą ciekawość na temat życia ludności Polski w XVI w.

Pewnie teraz macie swoje wyobrażenie bogatego pana, który zapija się dzień w dzień wystawnym trunkiem, a na jego stole niczego nie brakuje oraz biednego "chłopka parobka", który nigdy nie ma nic do jedzenia, jednak rzeczywistość była inna.

W XVI w. nie prowadzono upraw ziemniaków, kawy i herbaty wówczas nie znano, mleko bywało na stołach tylko czasami, a o samą czystą wodę też było ciężko, więc co jedli i pili nasi przodkowie? Wszystkie warstwy społeczne w tamtym okresie jadły naprawdę dużo produktów zbożowych oraz narzekały na niedostatek tłuszczu. Dieta naszego wcześniej wspomnianego "chłopka parobka" i biednego mieszczaństwa, była (jeśli chodzi o ilość kalorii) wystarczająca, gdyż na jedną osobę przypadało dziennie 3500 kalorii,a sam jadłospis składał się z: aż ok. 1 kilograma chleba żytniego (wooooow....... jedzenie aż tyle chleba, ja nie dał bym rady dzień w dzień jeść tylko chleb), 1 litra piwa, kasz jęczmiennych, gryczanych i jaglanych oraz jarzyn mianowicie grochu i kapusty, a z mięs spożywali najczęściej wołowinę. W niewielkich ilościach jedzono również owoce i jajka, a z przypraw używano wyłącznie soli, gdyż cukier był zbyt drogi

Ilość spożywanego piwa oraz produktów drogich rosła wraz z klasą społeczną (tym człowiek bogatszy tym pił więcej i jadł drożej). Mówiąc produkty drogie chodzi o mięso, ryby, wino oraz korzenie. Z ryb najczęściej jedzono karpie i śledzie solne, te pierwsze hodowane były w stawach, natomiast drugie eksportowane z Holandii. Przyprawa taka jak cukier spotykana była tylko na najbogatszych stołach w państwie, tak samo jak niewiele tańszy miód pitny, który stanowił rzadkość w ówczesnej Polsce.

Pamiętaj o zostawieniu upvote! (mi, a szczególnie nowym twórcom aby się nie zniechęcili i pamiętajcie "nie można być samolubnym na naszej platformie STEEMIT" ) Mam nadzieję, że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o naszej pięknej Historii.

Sam piszę od niedawna, więc jeśli macie dla mnie jakieś porady proszę pisać śmiało w komentarzach. :) Ja mogę co najwyżej pomóc w kwestiach detektorystyki.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

KUUUUUUUURŁA kiedyś to było nie to co dziś. Świetny wpis pozdrawiam

·

Kiedyś to coca cola trzepała :P

·
·

KURŁAAAAAA.. kiedyś to tylko NATURALNE i TANIE produkty kurłaaaa.... HAlyna buduj wehikuł czasu.

czyli chleb był
kawy nie było.
o niee, nie zamieniłabym sie.
:)

chodź proszę do mnie na łatwy konkurs,
zwiększ szanse na nowych czytelników
a i nagroda nie do pogardzenia.

zapraszam :)
tylko spiesz sie!

·

Ja też nie, kawa to podstawa dobrego dnia. :) Pozdrawiam.

A co do konkursu to się zastanowię . Dzięki za propozycję!

·
·

aaa przykro mi, ale nie ma czasu na zastanawianie.
:)
konkurs jest banalny, ale już tydzień trwa (do dzisiaj do północy).
także tego. decyzja na tak i dokańczasz zdania.
:)

·
·
·

Napisałem, ale jak źle wyczyściłem stare monety to nie wybaczę. :)