23 lutego-Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją-Nurkując w głębokim, błękitnym morzu

in pl-dzien •  last year  (edited)

sad-505857_1920.jpg
W temacie depresji powinni wypowiadać się ci, którzy mają podstawy, aby mówić coś na ten temat: lekarze, psycholodzy, osoby chore. Ja, można powiedzieć, że zanurzyłem jedynie palce u stóp w głębokim morzu depresji, nigdy nie byłem na jego dnie, są jednak tacy, którzy codziennie muszą się zmagać z żywiołem. I z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją warto okazać im swoje wsparcie.

U wielu osób pokutuje przekonanie, że depresja dotyka jedynie osoby słabe, które nie potrafią „wziąć się w garść”, „przestać przeżywać” i „ogarnąć się”. Prawie każdy chory słyszał te teksty nie raz i obawiam się, że one tylko pogarszają samopoczucie zamiast w jakikolwiek sposób być pomocnymi. Dlatego trzeba się zastanowić nad jakością wsparcia, które oferujemy bliźniemu. Niektórzy mówią: „wszystko jest w twojej głowie”, jak gdyby przez to miało to mniejsze znaczenie, tak jakby to, co się z nami dzieje było mniej prawdziwe i mniej dokuczliwie, niż gdybyśmy na przykład cierpieli przez ból nogi. Czy wyobrażacie sobie podejść do kogoś, kto nie może chodzić z powodu bólu nogi i powiedzieć: ej, stary, wstawaj, weź się w garść, to wszystko przecież dzieje się w twojej nodze, ogarnij się i nie leż już więcej? Brzmi absurdalnie i tak właśnie powinno brzmieć.

Trochę wyobraźni i empatii wystarczy, żeby przestać być dupkiem i wczuć się w sytuację. W sytuację, w której wstajesz z łózka i może nie od razu chcesz się zabić, ale życie też nie wydaje się super perspektywą. W sytuację, kiedy przeżycie każdego dnia jest wyzwaniem porównywalnym z wspięciem się na K2. Albo w sytuację, gdy każdego dnia czujesz się o wiele gorszym, mniej wartościowym człowiekiem niż wszyscy inni ludzie na planecie. Lub też w sytuację, gdy wszystkie twoje drobne błędy urastają do rangi porażek.
Z okazji Dnia Walki z Depresją okażmy wsparcie tym, którzy go najbardziej potrzebują, tym którzy patrzą w głąb siebie i widzą coraz głębsze i głębsze morze bólu i rozpaczy. Pomóżmy zobaczyć drugi brzeg, dajmy nadzieję na to, że istnieje szansa dotarcia na suchy ląd, szansa na to, że już wkrótce będzie lepiej.


Tytuł pochodzi ze sztuki Terence'a Rattigana.
Dziękuję za przeczytanie mojego tekstu,zachęcam do wzięcia udziału w tworzeniu tagu

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @peneterek! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!