Jak Polska w 1919 roku była czwartą siłą pancerną na świecie?

in pl-blog •  9 months ago 

GRAFIKA (2).png

W czasie I Wojny Światowej czołg po raz pierwszy pojawił się w czasie bitwy nad Sommą w 1916 roku. Był nim brytyjski Mark I i mimo dużej awaryjności, problemów z jazdą w trudnym błotnistym terenie oraz dość małej ilości potrafiły zaskoczyć Niemców i wspomóc zauważalnie ofensywę-Jak na standardy tej wojny. Oficjalnie bitwę nad Sommą uznaję się za pyrrusowe zwycięstwo państw Ententy, ale pozwoliła dostrzec potencjał nowej broni, który odmieni losy wojny na korzyść aliantów. Już w 1917 roku pojawił się znacznie zwrotniejszy, z obracaną wieżyczką, mniej awaryjny czołg Renault FT-17, który był jak na swoje czasy bardzo zwrotną maszyną umożliwiająca przełamanie frontu po klęsce niemieckiej ofensywy wiosennej w 1918 roku. Po wojnie czołgi te trafiały do różnych armii, w tym polskiej.

1363740482_bdc1aee236_b.jpg

  • Czołg Mark I
  • (Źródło grafiki-.staticflickr.com)

W 1919 roku czołgi powoli stawały się elementem obowiązkowym każdej armii. Po zakończeniu I Wojny Światowej w 1919 roku powstała Polska jednostka pancerna we Francji (1 Pułk Czołgów) generała Hallera wchodząca w skład tzw. Błękitnej Armii. Na wyposażeniu tej jednostki znalazło się 120 pojazdów Renault FT-17. Kilka miesięcy później czołgi wraz z resztą oddziałów Hallera trafiły do II Rzeczpospolitej. W tym czasie Polska była przez pewien czas 4-tą armią pancerną na świecie po Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Francuski czołg był jak na swoje czasy przełomowy. Posiadał bardzo dobrą zwrotność, przedziały bojowe z przodu, napędem z tyłu oraz obracaną wieżą. Mimo niewielkiej prędkości (maksymalnie 6 km/h) bardzo dobrze nadawał się do wsparcia piechoty i temu głównie służył.

Bobrujsk.jpg

Chrzest bojowy przeszedł w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 1919 roku czołgi brały udział w walkach pod Bobrujskiem, w trakcie ataku na pozycje Armii Czerwonej tracąc kilka maszyn, które zniszczyła rosyjska artyleria.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!