Najlepsi speedcuberzy: Mats Valk

in pl-artykuly •  5 months ago 

Po Feliksie Zemdegsie czas na kolejną grubą rybę ze świata speedcubingu. Jest nią tym razem holender Mats Valk. Wielokrotnie pobił rekordy świata w układaniu tradycyjnej kostki. Ponadto dwukrotnie wygrał Mistrzostwa Europy oraz zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata, więc myślę, że jest o kim pisać.

Wczesne lata


Valk urodził się 4 maja 1996 roku w Holandii w małym miasteczku Amstelveen. Od najmłodszych lat interesowała go kostka Rubika. Valk szybko nauczył się układać różne kostki i nałogowo trenował, by udoskonalić swoją umiejętność.
Brał udział w turniejach speedcubingowych, jednak nie wzbudzał większego zainteresowania. Jego popularność wzrosła dopiero wtedy, gdy w 2013 roku wygrał Mistrzostwa Europy a zarazem pobił rekord Feliksa Zemdegsa i ustanowił nowy - 5,55 sekund, który utrzymywał się przez ponad 2 lata.

Stanowiło to bardzo dobre podłoże do rozwijania swojej kariery. Następnie w 2015 roku ponownie wygrał Mistrzostwa Europy, a w 2016 już drugi raz pobił rekord świata. Poza zwykłą trójką Valk jako pierwszy ułożył 4x4 poniżej 30 sekund. Dzięki temu Valk stał się jednym z najlepszych speedcuberów na świecie.

Poza tradycyjnymi rekordami nasz speedcuber ma w swoim dorobku jeszcze jeden dość niekonwencjonalny rekord: ułożenie w ciągu godziny 374 kostek, który ustanowił w Paryżu 21 października 2015 roku.

Medale


Za swoje osiągnięcia Valk posiada dość bogatą kolekcję medali oraz wyróżnień:


Jak widzimy z powyższej tabeli Valk dostał kilka znaczących odznaczeń w Warszawie: 1x złoto, 1x srebro i 2x brąz. W światowych mistrzostwach niestety nie miał takiego szczęścia jak w Europie i ani razu nie wygrał złota. Pech...

Biznes

Mats Valk prowadzi swój biznes związany z kostkami Rubika. Przez pewien czas współpracował z firmą QiYi (od której mam megaminxa), której był przedstawicielem, ale później postanowił założyć własną firmę o bardzo prostej nazwie - The Valk. Produkty tej firmy nie należą do tanich. Są wręcz drogie. Wszystko z powodu tego, że są konstruowane według własnych rozwiązań Matsa Valka i żadna kostka nie zostanie wprowadzona do masowej produkcji póki nie obejrzy, nie przetestuje i nie ułoży ją sam szef.

Zapraszam serdecznie na jego Instagrama.

Źródła:
http://www.teamcubicle.com/
https://speedsolving.fandom.com/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!tipuvote 0.3 hide