74# To owo i takowo - początek superbohaterów

in pl-artykuly •  6 months ago  (edited)

           


Siema. W dzisiejszym blogu będzie polemizowanie o superbohaterach. Zadajmy pytanie skąd wpłynęli na społeczeństwo i ich znajomość? Odpowiedź nie jest taka prosta. Jako, że telewizja jest dopiero od lat kilkudziesięciu. Wcześniej były książki i historie pisane na papierze czy innym źródle. W naszym przykładzie największy wpływ i przekaz miały komiksy. W znaczący sposób w USA można było zobaczyć silną moc komiksów na wartości moralne odbiorców. Obecnie komiks już nie dominuje, jest tylko dodatkiem do telewizji czy filmu, gier wideo. Dawniej można było kupić ( przynajmniej w USA) w prawie każdym kiosku komiksy , teraz też się da, ale raczej w specjalistycznych sklepach czy online, przez internet za dostawą.


Przemysł filmowy podchwycił ciekawe historie większości bohaterów z DC czy Marvela świata. Nie jest problemem pozmieniać pewne rzeczy, coś dodać , trochę odjąć i mamy gotowy film. Trzeba jeszcze jak to zwykle bywa sporo pieniędzy czego akurat w USA nie brakuje. Inwestorzy i sponsorzy szybko się znajdą jak dobrze marketingowo sprzeda się towar. Warto dodać, że twórcy chcą w produkcjach pokazać daną postać i jej historię w jak najbardziej najprostszy sposób, zrozumiany praktycznie przez każdego, nawet dziecko.


Producenci są świadomi, że na udanej produkcji zgarniają kilkukrotność włożonych pieniędzy. Smutne jest trochę, że jedni zarabiają grube mln., a inni którzy praktycznie przyczyniający się do sukcesu dostają marne wynagrodzenie często po bojach w sądzie. Mowa o rysownikach komiksów, bez których nie było zdecydowanie żadnego komiksu. Nie trzeba daleko szukać przykładem są twórcy : Spider-mana, Batmana, Supermena czy Hulka. Można w sumie wymieniać prawie bez końca.


Można wspomnieć, że już w komiksach panowała (polityczność) moralność polityczna. Przez wile lat, aby móc wydać komiks musiał być sprawdzony przez rządową instytucję - Comics Magazine Association of America. Rząd mający świadomość rosnącej od lat 40 potęgi komiksowego medium wśród młodych czytelników nałożył tzw. kodeks komiksowy. Nawet przydawał się podczas ataku 11 września ( nie muszę dodawać - że nie wierzę w ten atak, aby dokonali go terroryści, chyba że mowa o Amerykanach czy innych ugrupowaniach). Mniejsza z tym to w komiksach i telewizji się przewijało jak to Kapitan Ameryka czy Spider-man pomagał ratować ludzi z pożaru i zawalonych wieży. Wpływ na wyborców jest niezaprzeczalny. Nawet w niepozornym komiksie działają na ludzkie zachowania i czyny. Temu też wkurzający jest wizerunek Amerykanów ( jak dla mnie ), którzy myślą, że są numerem we wszystkim na świecie. Daje poczucie wyższości nad innymi narodami, wiarę w narodowe wartości czy kiedy trzeba przynosili pocieszenie czytelnikom. Już podsumowując komiks jako medium medialne wpływały na twórców obecnych filmowych super produkcji oraz życie ludzi w USA.


                    Dziękuję za uwagę !!!


Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komiks

http://komiks.l8r.pl/historia.html

Obrazek: pixabay.com/pl/komiksy-ksi%C4%85%C5%BCki-superbohaterowie-999504/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!