Thomas Hobbes-myśl polityczna

in #pl-artykuly5 years ago


W 1651r. Światło dzienne ujrzał „Lewiatan” - ostatnia pochwała absolutyzmu. Rewolucja angielska przeraziła Hobbesa, powrót do absolutyzmu wydawał mu się symbolizować pokój i bezpieczeństwo. Punktem wyjścia w rozważaniach politycznych było pesymistyczne założenie, że człowiek to istota rządzona przez namiętności, z natury egoistyczna. Ludzie nie chcą się pogodzić z równością, każdy chce mieć więcej dóbr, więcej władzy i więcej szacunku od innych. A taka postawa musi prowadzić do konfliktu – zatem cechą stanu naturalnego (przedpaństwowego) jest wojna wszystkich ze wszystkimi. Jednak pomimo tego że człowiekiem rządzą namiętności – jest on też istotą rozumną. A przejawem tego rozumu jest instynkt samozachowawczy, który nakazuje człowiekowi dążyć do pokoju, zrezygnować z naturalnej swobody na rzecz praw innych ludzi, dotrzymywania umów, tłumienia odruchów zemsty. Tyle że kierowanie się tymi zasadami było niemożliwe w stanie wojny, dlatego konieczne było powstanie państwa.

Państwo (pokój) powstało poprzez zawarcie umowy społecznej, była to umowa każdego z każdym. Ludzie umówili się co do przekazania prawa rządzenia nad sobą jednostce lub ciału zbiorowemu, pod warunkiem że wszyscy postąpią tak samo. Tak powstało państwo – wielkie ciało na kształt biblijnego lewiatana – wchłaniające w siebie poszczególne jednostki. Uważał, że państwo jest absolutnym władcą jednostek, bowiem zawarły one umowę społeczna. Umowa była porozumieniem się jednostek, suweren nie był jej stroną, otrzymał pełnię władzy w darze od ludzi – a zatem nikt nie może być zwolniony z poddaństwa, pod pretekstem że suweren nie dotrzymał umowy.

Hobbes nie upierał się przy absolutyzmie królewskim, uważał że pełnię władzy może mieć jakieś zgromadzenie lub nawet cały lud. Hobbes widział w absolutyzmie realne korzyści dla jednostek, gdyż tylko w warunkach pełnego bezpieczeństwa i pokoju może się rozwijać ekonomia. Jego dzieło spotkało się z ostrą krytyką, na gruncie krytyki wyrosła min. liberalna doktryna Johna Locke'a.

W pracy wykorzystałem:
http://www.mojasocjologia.pl/hobbes-thomas-tomasz-hobbes/
https://kulturaliberalna.pl/tag/tomasz-hobbes/
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Hobbes-Thomas;3912124.html
https://pixabay.com/pl/mroczne-art-demon-czarownica-2838965/


Posted from my blog with SteemPress : http://www.krasnal.ml/2018/10/25/thomas-hobbes-mysl-polityczna/

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 61645.58
ETH 3013.85
USDT 1.00
SBD 3.71