Deep Work - Newport Cal. Lekcje z książki. (odświeżona wersja)

in pl-artykuly •  18 days ago


Miło Cię widzieć!


Porozmawiamy dzisiaj o książce pt. "Deep Work", czyli jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza. Autor przekazuje wiedzę, która pomoże nam utrzymać koncentrację i uwolnić się od wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Większość ludzi zatraciła zdolność pełnego skupienia i marnuje czas na e-mailowaniu i udzielaniu się w mediach społecznościowych.

Parę słów o autorze


Calvin Newport jest profesorem informatyki na Georgetown University i autorem pięciu książek o samodoskonaleniu.


“No one owes you a great career, it argues; you need to earn it—and the process won’t be easy.”

Najważniejsze lekcje z książki

 • Zdolność do szybkiego opanowania trudnych rzeczy i produkowania na poziomie elitarnym, zarówno pod względem jakości, jak i szybkości są dwiema podstawowymi umiejętnościami do prosperowania w dzisiejszej gospodarce. Budowanie życia zawodowego wokół doświadczenia płynącego z nieprzerwanej pracy jest sprawdzoną drogą do głębokiej satysfakcji.


 • Aby szybko nauczyć się trudnych rzeczy, musisz skupić się intensywnie, bez rozpraszania uwagi. Powinieneś pracować przez dłuższy czas z pełną koncentracją na jednym zadaniu. Kluczowym czynnikiem jest zorganizowanie sobie odpowiedniego stanowiska pracy. Musi być to miejsce, w którym czujesz się jak najbardziej komfortowo. Najgorszym wrogiem może okazać się telefon, który bombarduje Cię powiadomieniami. Konieczne jest "odłączenie" się od niego na czas pracy. Zaplanuj z wyprzedzeniem, kiedy będziesz korzystać z Internetu, a następnie unikaj go całkowicie poza tymi godzinami.


 • Po przejściu z zadania A do innego zadania B Twoja uwaga nie przechodzi natychmiast, a - zostaje “zablokowana”, myśląc o pierwotnym zadaniu. Organizuj pracę tak, abyś był w stanie wykonywać mniejsze zadania, jednak doprowadzał je do końca. Nie podchodź do projektu z myślą o efekcie końcowym. Zawsze dziel go na drobniejsze etapy. "Małe kroki zamiast skoków nad przepaścią".


 • Kluczem do rozwinięcia nawyku nieprzerwanej pracy jest wyjście poza dobre intencje i dodanie rutyny do Twojego życia zawodowego, zaprojektowanej tak, aby zminimalizować ilość twojej ograniczonej siły woli niezbędnej do przejścia i utrzymania stanu koncentracji. Unikaj sytuacji, w których wiesz, że ciężko będzie Ci utrzymać skupienie. Znasz dobrze swoje słabości, więc planuj i działaj tak, aby nie dawać im szans na pokonanie Cię. Zwróć uwagę na poprawę zachowań, które uniemożliwiają Ci nieprzerwaną pracę. Zbyt wiele czasu spędzamy na autopilocie - nie zastanawiając się nad tym, co robimy z naszym czasem.


 • Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, pamiętaj, aby zapewnić sobie określone ramy czasowe. Zaczynaj pracę ze świadomością, kiedy ją zaczynasz i kończysz. Narzuci to na Ciebie lekką presję, która znacząco podniesie Twoją produktywność. Krótkie przerwy podczas pracy pomogą Ci utrzymać skupienie.


 • Potrzebujesz własnej filozofii, aby zintegrować nieprzerwaną pracę z życiem zawodowym. Zastanów się, dlaczego to wszystko robisz. Jaką masz wizję na siebie? Jak chciałbyś się przyczynić do zmiany swojego życia i innych? Zidentyfikuj własne kluczowe czynniki determinujące sukces i szczęście w życiu zawodowym i osobistym.


 • Najprostszym sposobem na konsekwentne rozpoczęcie nieprzerwanych sesji jest przekształcenie ich w nawyk. Dlatego tak ważne jest rutynowe działanie. Z czasem Twoje powtarzalne zadania staną się silnym nawykiem, który umocni Twoją pracę


 • Po trzydziestu dniach od ograniczenia rozpraszaczy , zadaj sobie następujące dwa pytania dotyczące każdej z usług, które tymczasowo przerwałeś: “Czy ostatnie trzydzieści dni byłyby znacznie lepsze, gdybym mógł skorzystać z tej usługi?” Jeśli twoja odpowiedź brzmi "nie", przestań wykonywać tę czynność na stałe. Jeśli twoja odpowiedź brzmi "tak", wróć do korzystania z usługi.


 • Przed przystąpieniem do pracy, zadaj sobie następujące pytania:
  a. Gdzie będziesz pracować i jak długo?
  b. W jaki sposób będziesz pracować?
  c. Jak będziesz umacniać nawyk nieprzerwanej pracy?


 • Deep work, czyli praca głęboka

  W dzisiejszych czasach ciężko jest pozbyć się całkowicie rozpraszaczy. Jesteśmy z nimi niemalże zżyci. Każde powiadomienie w telefonie to zastrzyk dopaminy. Warto zatrzymać się i zastanowić, czy nie zaszło to za daleko. Korzyści wynikające z utrzymania koncentracji podczas pracy są niezmierzone. Pozostając skupionym, tę samą czynność możemy wykonać 2 razy szybciej. Zyskujemy na tym coś bezcennego - nasz czas. Do usłyszenia! :)
  Link do mojego bloga: https://kamykworld.pl
  Authors get paid when people like you upvote their post.
  If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
  Sort Order:  

  Hi! I am a robot. I just upvoted you! Readers might be interested in similar content by the same author:
  https://steemit.com/pl-artykuly/@kamyk/deep-work-newport-cal-najwazniejsze-lekcje-wyciagniete-z-ksiazki