My fresh publication in VOLANT Magazine #11 - FALL Issue Part X / (PL) Moja świeża publikacja z VOLANT Magazine #11 - FALL Issue Part X

in photography •  7 months ago 

best.jpg

English

Hello Steemians! Last night I get a mail about two new publications in magazines and I'm supper happy to share news about them! I also had another very productive photo session which I will try to send to some contest, that's why I could not write about them earlier.

Editorial you see below is a small editorial I've created with Milena in an agency studio. I love to work with her, as she's the only model that I know that can do crazy poses that just looks awesome but not fake. It's a quite rare ability that is hard to train, and is pretty vital for high fashion shoots. I tried to have a bit fun with clothes and crazy compositions and I liked results enough to make a small collection of it.

I will try post another editorial in separate post as soon as I get magazine pages from them. Thank you for stopping by and see you next time!

Polish

Witajcie Steemianie! Zeszłej nocy dostałem maile o dwóch nowych publikacjach w czasopismach i jestem prze-szczęśliwy, że mogę podzielić się z Wami tymi nowinami! Miałem też kolejną bardzo produktywną sesję zdjęciową, którą postaram się wysłać na konkurs, dlatego też nie znalazłem chwili czasu aby o nich napisać wcześniej.

Edytorial, który możecie zobaczyć poniżej, to efekt spontanicznej pracy z Mileną w studiu agencyjnym. Uwielbiam z nią pracować, ponieważ jest to jedyna modelka jaką znam, która potrafi robić szalone pozy wyglądają niesamowicie, ale które nie są jednocześnie fałszywe w odbiorze. Jest to dość rzadka umiejętność, która jest trudna do wyćwiczenia i jest bardzo ważna szczególnie w tematyce typowo High Fashion. Próbowałem trochę pobawić się bardziej pokręconymi kadrami, dziwnymi ubraniami i szalonymi kompozycjami, a wyniki spodobały mi się na tyle, żeby zrobić z tego małą publikację.

Spróbuję opublikować kolejny edytorial w oddzielnym poście, gdy tylko otrzymam od czasopisma strony z podglądami. Dziękuję że jesteście tu ze mną w mych radościach i do zobaczenia następnym razem!

Model: Milena Podda / SPP Models
Makeup: Klaudia Majcher
Photo: Me :)

Publication here (PL: link do publikacji tutaj):
http://www.magcloud.com/browse/issue/1519214

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hello @witkowskipawel, thank you for sharing this creative work! We just stopped by to say that you've been upvoted by the @creativecrypto magazine. The Creative Crypto is all about art on the blockchain and learning from creatives like you. Looking forward to crossing paths again soon. Steem on!

·

Thank you very much for your appreciation, it means much to me. I also hope that we will cross path again, and I hope I will contribute community as much as I can. Maybe one other publication would be interesting that I've published like 5 days ago?

https://steemit.com/photography/@witkowskipawel/photos-of-my-editorial-that-gets-published-in-ellements-magazine-october-2018

Bardzo ciekawa twarz i fajna dynamika! :)

Congratulations @witkowskipawel! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard Ranking update - Resteem and Resteemed added

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!