NOIZ DİJİTAL REKLAM SEKTÖRÜNÜ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR

in noiz •  5 months ago

Screenshot_1 (1).jpg

Sevgili takipçilerim sizlere geleceğini parlak gördüğüm Blockchain ICO projelerini değerlendirmeye devam ediyorum. Tamamen hassas ve özverili bir inceleme neticesinde yazdığım bu makalenin sizlere faydalı olmasını temenni ediyorum.

Global reklam harcamalarının % 40’ını oluşturan dijital medya endüstrisi yıllık olarak 237 milyar dolarlık bir para sirkülasyonuna sahiptir. Diğer taraftan bu sektörde 2020 yılına kadar % 50 oranında hacimsel artış olacağı da uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Ancak hali hazırda sektörde devam edegelen bir takım problemler olduğu da yadsınılınamaz bir gerçektir. Nitekim, internet dünyasında bulunan botlar, otomatik programlar yüzünden dijital reklamlara tıklanma sayıları tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Bu durumdan müzdarip olan büyük şirketler Google ve Facebook gibi reklam networkuna sahip olan şirketlerden bu verilerin herkese açılarak şeffaflık sağlanmasını ve böylece reklamların gerçek etkisinin ortaya çıkarılabilmesini talep ettiklerini biliyoruz. Hatta bu gerçeği ortaya çıkarma amaçlı olarak farklı girişimler de kurulduğunu söyleyebilirim.

Dijital reklamcılık alanında yaşanan bu sorunlu durumun, reklamcılar açısından biraz önce ifade ettiğim gibi hedefe ulaştırmayan ve geri dönüşümü olmayan sonuçları olurken; reklam yayınlayıcılarına ve reklam hedef kitlesine bakan yönüyle de oluşturduğu olumsuz neticeleri bulunmaktadır.

800px_COLOURBOX6722827.jpg

Yayıncılar açısından en büyük problemli sonuç; kullanıcıların özel hayatına ilişkin veri sızıntısının bir parçası olmalarıdır. Reklam vermek isteyen şirketler doğrudan yayıncılar ile temasa geçmeyip aracı reklam borsalarını kullandığından dolayı, yayıncılar da reklamları bu aracı reklam borsalarından almak zorundadır. Reklam borsaları ise site – reklam ziyaretçi verilerine ait tüm bilgileri talep etmektedir. Bu kapsamda reklam borsaları aldıkları verileri analiz edip yayıncının izni olmaksızın farklı yayıncı sitelere satmaktadırlar.

Burda zararlı çıkan hem kişisel verisi kendi rızası olmadan farklı yerlere kontrolsüz olarak satılan müşteri, hem de kendi sitesinin bir anlamda ürünü olan değerleri izni olmadan kullanılmasına seyirci kalan yayıncılardır. Yayıncılara bakan yönüyle diğer sıkıntılı bir durum da aracı reklam borsalarının reklam gelir hesaplamasını şeffaf olmayan, gizli tuttukları yöntemlere göre yapmasıdır. Bu durumda yayıncılar, aracı borsaların diktatörleşmesi altında ezilmektedirler.

Tüketicilere bakan yönüyle klasik dijital reklam sektörü tamamen negatif etkenlerle çevrelenmiştir. Zira dijital reklam sektörü, “kullanıcıların verilerini yürütmek, dolandırmak, farklı sitelere yönlendirmek, bilgisayara virüs bulaştırmak” gibi çeşitli mottolar ile anılır hale gelmiştir. Kısacası geçmişten beri devam eden bu klasik dijital reklam anlayışından ne reklamcısı, ne yayıncısı, ne de tüketicisi memnun değildir. Tek karlı çıkan maalesef günümüzde diğer endüstrilerde de olduğu gibi komisyoncu/aracılar yani reklam borsalarıdır. Pekala çözüm ne o zaman?

Çözüm: NOIZ

NOIZ, yapay zeka, blockchain ile desteklenmiş merkezi olmayan bir reklam ağıdır. NOIZ oluşturacağı ekosistem ve platform sayesinde yukarıda belirtilen tüm sorunlara çözüm üreterek yeni bir dijital reklam network ağı oluşturmaktadır. Bu kapsamda NOIZ; botlarla, çeşitli programlarla reklam tıklama dolandırıcılığına son verecektir. NOIZ, tüketiciler ile reklam verenleri doğrudan bir iletişim içine sokmayı planlamaktadır.

Ayrıca tüm dijital reklam endüstrisine şeffaflık getirmek istemektedir. Peki nasıl? Tüm veriler blockchain network ağı üzerinde kaydedilecektir. Böylece geçmişe doğru tüm veriler, tüm dolandırıcı hareketler – IP’ler, yayıncıların ve reklamcıların tüm gerçek performans seviyeleri görülebilecektir. İşte bu durum projenin neden blockchain altyapılı gerçekleştirildiğinin de aslında bir cevabıdır.

Tüketicilerin rızası kapsamında kişisel bilgilerinin ne kadarlık bir kısmının kullanıma açılmasına veya açılmamasına karar verebilme imkanı sağlanacağından dolayı ve aracı reklam borsaları ortadan kalkacağı için kişisel verilerde tam bir kontrol sağlanacak, izinsiz kişisel veri kullanılamayacak – satılamayacaktır. NOIZ ile spam, yanıltıcı trafik tamamen ortadan kaldırılacağından dolayı da reklamlar gerçek hedefine ulaşabilecek ve reklamcılar maksimum faydayı ve geri dönüşü (ROI) elde edebileceklerdir.

Screenshot_642.jpg

NOIZ Projesi NIKOLA isimli bir bilişim botu kullanacaktır. Bu bot yapay zeka ile donatılmıştır. Tüketiciler ile reklamlar konusunda iletişime geçerek NOIZ’ın hedeflerini gerçekleştirmeye çalışacaktır. NIKOLA tüketicilerin anadillerinde onlarla temasa geçmeyi hedeflemektedir. NIKOLA tüketiciler ile doğru iletişim sağladıktan sonra projenin tokenı ile onları ödüllendirebilecektir. Projenin ekosisteminin en can alıcı noktası da belki burasıdır diyebiliriz.
Projenin üreteceği platform, Blockchain network ağı, hesap cüzdanları, aplikasyonların prototiplerine https://noizchain.com/prototype/ bu linkten ulaşabileceksiniz.

Screenshot_644.jpg

ICO ve Token Bilgileri

Platform bünyesinde ERC 20 standardında NOIZ tokenı kullanılacaktır. ICO token satışlarıyla ilgili olarak halihazırda Whitelist oluşturulmaktadır. Projenin resmi internet sitesi olan https://noizchain.com/ üzerinden indirimli token fiyatlarından yararlanmak için Whiteliste katılabilirsiniz.

Token ICO satışlarının 15 Temmu 2018 tarihinde başlaması bir ay devam ederek 15/08/2018 tarihinde sona ermesi planlanmaktadır. Noiz tokenı ICO satış fiatı 0.14 USD olarak belirlenmiştir.

Proje Ekibi:

Screenshot_649.jpg

1_ZT1FgtoMcRkBbp9qcXqSIA.jpeg

Daha Ayrıntılı Bilgilere Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz:
Web: https://noizchain.com/
Telegram: https://t.me/noizchainenglish
Twitter: https://twitter.com/NOIZchain
Facebook: https://www.facebook.com/NOIZchain
Medium: https://medium.com/@NOIZchain

Yazar:
BTT Username: techno99
BTT URL: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2034249
ETH: 0x68AAb7e8AD08ebfB91bB44f66Ec38fDe9602c2cB

Screenshot_648.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir. Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarınızda "cointurk" etiketini kullanarak ailemizi genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Cointurk Discord Kanalı