Ripple, Butan Merkez Bankası ile CBDC Üzerinde Çalışacak!

in #muhabbit24 days ago

Japon finans haber kuruluşu Nikkei’nin bildirdiğine göre, The Royal Monetary Authority of Bhutan (Butan Kraliyet Para Otoritesi) CBDC’yi Ripple ile ortaklaşa bir şekilde çalışmalara başlayacak.

San Francisco merkezli şirket, dağıtılmış defter teknolojisini Bhutan’ın mevcut ödeme sistemine entegre edeceğini açıkladı. CBDC’nin deneme aşamasında Ripple’ın teknolojisi, sınır ötesi havaleler ve ödeme hizmetleri için kullanılacak.

CEO Brad Garlinghouse, şirketinin farklı CBDC’lerin birlikte çalışabilirliğe ulaşmasını sağlayacak bir platform geliştirmek istediğini söylüyor. Aynı zamanda Signapur’da ortak CBDC için çalışmalar yaptığını da hatırlatmamız gerekir. CBDC konusunda kolektif bir yapıya sahip olmak, ülkelerin daha güçlü CBDC’ler oluşturmasını sağlayabilir

Butan merkez bankasında ödeme sistemi görevlisi olan Tashi Yezer, Nisan ayında gerçekleşen Ripple’ın Swell seminerinde konuşmacılardan biriydi. Bu yüzden Ripple ve Butan arasındaki görüşmeler 3-4 ay önceden başlamış olabilir.

Ripple, Mart ayı başlarında merkez bankaları için tasarlanmış XRP Ledger’ın özel bir versiyonunu duyurmuştu. Ripple bu çözümü hızlı, enerji açısından verimli ve güvenilir olduğunu iddia etmişti. Bununla beraber Ripple CTO’su David Schwartz kısa süre önce merkez bankaların kendi ağlarını kurmalarına izin verecek yan zincirler kavramını tanıttı. Ayrıca CDBC’lerin Geleceği adlı bir “white paper” yayınladı.

Temmuz ayında, RippleNet genel müdürü Asheesh Birla, ekibinin merkez bankalarıyla uzun süredir görüştüğünü söyledi. Ripple, SEC’le olan yasal sıkıntılara rağmen işlerini ABD dışında geliştirmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Ripple-Muhabbit-1.jpg.webp
kaynak:muhabbit.com